Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2023-09-15, 18:51 Autor: materiały organizatora/oprac. Agnieszka Lubczańska

„Ostatni lokator Pałacu Lubomirskich. Generał Mieczysław Smorawiński” - nowa wystawa w Opolu

„Ostatni lokator Pałacu Lubomirskich. Generał Mieczysław Smorawiński” - nowa wystawa w Opolu [fot, materiały CMJW, źródło: https://www.facebook.com/CentralneMuzeumJencowWojennych[
„Ostatni lokator Pałacu Lubomirskich. Generał Mieczysław Smorawiński” - nowa wystawa w Opolu [fot, materiały CMJW, źródło: https://www.facebook.com/CentralneMuzeumJencowWojennych[
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych otwiera w Opolu nową wystawę czasową pt. „Ostatni lokator Pałacu Lubomirskich. Generał Mieczysław Smorawiński. Ekspozycja stwarza nie tylko możliwość zapoznania się z postacią o ciekawym, choć tragicznym, bo przerwanym przez zbrodnię katyńską, życiorysie, ale także wprowadza w atmosferę przedwojennej Polski i jej wojskowych elit.

Wernisaż już w najbliższy poniedziałek (18.09) o godz. 13.00 w siedzibie muzeum przy ul. Minorytów 3 w Opolu.
Wystawa dotyczy życia, kariery i śmierci gen. Mieczysława Smorawińskiego. Postać tego żołnierza jest wyjątkowa. Uczestnik obu wojen światowych, współpracownik Józefa Piłsudskiego i osoba, której nazwisko widnieje pod numerem pierwszym na liście katyńskiej, będąc symbolem zbrodni dokonanej na polskich oficerach z rozkazu władz ZSRR.

Ekspozycja jest szczególna i bardzo atrakcyjna wizualnie. Jej filarem są wyjątkowe pamiątki osobiste i rodzinne generała, które Muzeum eksponuje w specjalnie zaprojektowanej aranżacji. Wystawę stworzono z dużych konstrukcji przestrzennych, wielkoformatowych fotografii, filmów i dźwięku. Warstwę tekstową ograniczono w niej do niezbędnego minimum.

Ekspozycja powstała na bazie koncepcji Muzeum Narodowego w Lublinie. Opolska odsłona jest dopiero drugą w skali kraju.

Podczas wernisażu (18.09, godz. 13:00), wystawę zaprezentuje autorka scenariusza i kuratorka Barbara Oratowska, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie.

Ekspozycja prezentowana będzie w CMJW do 31 stycznia 2024 r. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Radio Opole jest patronem medialnym ekspozycji.
Plakat
Dominik Marcinkowski

Zobacz także

2023-11-29, godz. 08:16, Patronaty - polecamy Zakończenie remontu w Muzeum Czynu Powstańczego uświetni nowa wystawa Zakończył się remont oddziału Muzeum Śląska Opolskiego na Górze św. Anny. Otwarcie już dziś (29.11) o godz. 12:00 połączone będzie z premierą nowej wystawy zatytułowanej „Pomiędzy… historią a pamięcią. Górny Śląsk… » więcej 2023-11-28, godz. 18:13, Patronaty - polecamy Spotkanie autorskie z kpt. Ryszardem Sobieszczańskim, a do tego koncert Flash Creep już w piątek Spotkania autorskie z kpt. Ryszardem Sobieszczańskim, autorem wydanej w tym roku opowieści z rejsu zatytułowanej „Klątwa Caipirinhi”, a do tego koncert doskonale znanego słuchaczom Radia Opole zespołu Flash Creep - to wydarzenia… » więcej 2023-11-28, godz. 10:50, Patronaty - polecamy Prudnik zaprasza na Jarmark Bożonarodzeniowy przez cały weekend Już w najbliższy piątek (01.12) na prudnickim Rynku otwarty zostanie Jarmark Bożonarodzeniowy. Potrwa do niedzieli (03.12). Oficjalne otwarcie przez burmistrza o godz. 15:30 poprzedzi koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia… » więcej 2023-11-28, godz. 08:30, Patronaty - polecamy V Opolskie Forum Zawodowe już w czwartek - zobacz transmisję! Jak wykorzystać potencjał wielopokoleniowego zespołu pracowniczego? Nad tym m.in. zastanowią się uczestnicy V Opolskiego Forum Zawodowego, które rozpocznie się już w najbliższy czwartek (30.11) o godz. 10:00 i będzie je można obserwować… » więcej 2023-11-27, godz. 10:31, Patronaty - polecamy Już dziś obchody Jubileuszu 35. lecia działalności Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Jubileuszowe, uroczyste spotkanie odbędzie się 27 listopada o godzinie 11:00 w sali Karola Musioła w opolskim ratuszu. Planowane jest złożenie kwiatów pod tablica umieszczoną na ścianie Ratusza w 60 rocznicę przesiedlenia Kresów. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »