Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2023-05-09, 16:06 Autor: Agnieszka Lubczańska

Ludzie teatru z całej Europy zawitają do Opola

Europejska Konferencja Teatralna rozpocznie się w środę (10.05) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu [fot. materiały organizatora]
Europejska Konferencja Teatralna rozpocznie się w środę (10.05) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu [fot. materiały organizatora]
Europejska Konferencja Teatralna rozpocznie się w środę (10.05) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Dzień później (11.05) po raz pierwszy w Polsce - i to w opolskim teatrze - rozpocznie się II Europejskie Forum Teatralne. Potrwa do niedzieli (14.05). Uczestnicy będą dyskutować o przyszłości europejskiego teatru w kontekście istotnych, współczesnych zagadnień. Skala wydarzenia jest ogromna: oprócz 100 członków Europejskiej Konwencji Teatralnej, Opole będzie gościć ok. 250 ważnych dla branży gości z 54 krajów.
Konferencja organizowana jest pod egidą ETC, czyli Europejskiej Konwencji Teatralnej – stowarzyszenia założonego w 1988 r. w Berlinie. Jako sieć teatrów publicznych w Europie zrzesza 50 teatrów z 30 krajów europejskich. Jako jedyny teatr z Polski do stowarzyszenia należy Teatr im. Jana Kochanowskiego. ETC realizuje projekty promujące teatr europejski jako „platformę dialogu, demokracji i interakcji”.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie teatru w zakładce Europejska Konferencja Teatralna (ETC).

Równocześnie Departament Kultury UE organizuje w Opolu II Europejskie Forum Teatralne. To wydarzenie, które jest kontynuacją forum teatralnego zorganizowanego w 2020 r. w Dreźnie. Uczestnicy pochylą się nad problemami zrównoważonego rozwoju i problemami przed jakimi stoją współcześni twórcy i instytucje kultury. Będą poruszane tematy m.in. ekologii teatru i jej wpływu na kryzys klimatyczny, digitalizacja i nowe technologie, międzynarodowe współprace jako siła, która jednoczy społeczności w obliczu kryzysu ekonomicznego i geopolitycznego czy wzmacniająca rola kultury oraz teatru.

Dyskusje zaplanowano w wielu grupach na kilku scenach, a po sympozjach zaprezentowane zostaną też spektakle z angielskimi napisami - zobacz harmonogram spektakli.

Teatr im. Jana Kochanowskiego o bycie gospodarzem tak prestiżowych w branży teatralnej wydarzeń starał się kilka lat. Doceniono go za konsekwentną realizację jego misji, jako „miejsca wielu głosów, różnych spojrzeń”. Radio Opole jest patronem medialnym przedsięwzięcia.
Plakat

Zobacz także

2023-08-30, godz. 08:46, Patronaty - polecamy Kolarski weekend w Głuchołazach Gratka dla fanów kolarstwa górskiego już w najbliższy weekend (2-3.09) szykuje się w Głuchołazach. To już tradycja, że w tym czasie w sercu Gór Opawskich rozgrywane są te zawody. W sobotę (02.09) odbędzie się wyścig CykloOpawy… » więcej 2023-08-29, godz. 16:18, Patronaty - polecamy Jędrzej Skiba gwiazdą pikniku „Opolskie gościnne – siła różnorodności” „Opolskie gościnne - siła różnorodności” - piknik pod takim hasłem odbędzie się w sobotę (2.09) w godz. 12:00 - 18:00 w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach. Wydarzenie ma na celu spotkanie regionalnych tradycji i kultury… » więcej 2023-08-28, godz. 15:51, Patronaty - polecamy Dołącz do rajdu rowerowego przez opolskie wsie. Zapisy trwają! Rajd rowerowy zakończony piknikiem wiejskim w miejscowości Krogulna - to wydarzenie, w którym będzie można wziąć udział już w najbliższą sobotę (02.09). Przewidziano dwie trasy. Start w miejscowości Pokój o godz. 14:00 z ul… » więcej 2023-08-28, godz. 14:36, Patronaty - polecamy Rusza Weekend Satyry i Karykatury nad Jeziorem Nyskim To już tradycja, że nad Jeziorem Nyskim w pierwszy weekend września goszczą uznani i nagradzani w wielu konkursach krajowych i zagranicznych rysownicy z Polski i Czech. Artyści prowadzą warsztaty z zakresu podstaw rysunku satyrycznego… » więcej 2023-08-25, godz. 19:50, Patronaty - polecamy Wilki gwiazdą Dożynek Wojewódzkich na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi Komprachcice to gmina, która będzie w tym roku gospodarzem dożynek wojewódzkich. Wydarzenie odbędzie się w pierwszą niedzielę września (03.09) na lotnisku Aeroklubu Opolskiego w Polskiej Nowej Wsi. Gwiazdą wieczoru będzie zespół… » więcej
9101112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »