Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2023-05-09, 16:06 Autor: Agnieszka Lubczańska

Ludzie teatru z całej Europy zawitają do Opola

Europejska Konferencja Teatralna rozpocznie się w środę (10.05) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu [fot. materiały organizatora]
Europejska Konferencja Teatralna rozpocznie się w środę (10.05) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu [fot. materiały organizatora]
Europejska Konferencja Teatralna rozpocznie się w środę (10.05) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Dzień później (11.05) po raz pierwszy w Polsce - i to w opolskim teatrze - rozpocznie się II Europejskie Forum Teatralne. Potrwa do niedzieli (14.05). Uczestnicy będą dyskutować o przyszłości europejskiego teatru w kontekście istotnych, współczesnych zagadnień. Skala wydarzenia jest ogromna: oprócz 100 członków Europejskiej Konwencji Teatralnej, Opole będzie gościć ok. 250 ważnych dla branży gości z 54 krajów.
Konferencja organizowana jest pod egidą ETC, czyli Europejskiej Konwencji Teatralnej – stowarzyszenia założonego w 1988 r. w Berlinie. Jako sieć teatrów publicznych w Europie zrzesza 50 teatrów z 30 krajów europejskich. Jako jedyny teatr z Polski do stowarzyszenia należy Teatr im. Jana Kochanowskiego. ETC realizuje projekty promujące teatr europejski jako „platformę dialogu, demokracji i interakcji”.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie teatru w zakładce Europejska Konferencja Teatralna (ETC).

Równocześnie Departament Kultury UE organizuje w Opolu II Europejskie Forum Teatralne. To wydarzenie, które jest kontynuacją forum teatralnego zorganizowanego w 2020 r. w Dreźnie. Uczestnicy pochylą się nad problemami zrównoważonego rozwoju i problemami przed jakimi stoją współcześni twórcy i instytucje kultury. Będą poruszane tematy m.in. ekologii teatru i jej wpływu na kryzys klimatyczny, digitalizacja i nowe technologie, międzynarodowe współprace jako siła, która jednoczy społeczności w obliczu kryzysu ekonomicznego i geopolitycznego czy wzmacniająca rola kultury oraz teatru.

Dyskusje zaplanowano w wielu grupach na kilku scenach, a po sympozjach zaprezentowane zostaną też spektakle z angielskimi napisami - zobacz harmonogram spektakli.

Teatr im. Jana Kochanowskiego o bycie gospodarzem tak prestiżowych w branży teatralnej wydarzeń starał się kilka lat. Doceniono go za konsekwentną realizację jego misji, jako „miejsca wielu głosów, różnych spojrzeń”. Radio Opole jest patronem medialnym przedsięwzięcia.
Plakat

Zobacz także

2023-09-01, godz. 16:08, Patronaty - polecamy Wojewódzki Dzień Działkowca tym razem w Krapkowicach Świętowanie Wojewódzkiego Dnia Działkowca w tym roku zaplanowano w Krapkowicach. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 9 września na placu Eichendorffa. Początek o godz. 13:00. W programie atrakcje dla dzieci, stoiska wystawowe i gastronomiczne… » więcej 2023-08-31, godz. 18:28, Patronaty - polecamy Jubileuszowy Memoriał Stanisława Szozdy już w niedzielę To nie tylko zdobywca wielu tytułów i triumfator prestiżowych zawodów, lecz także człowiek o ogromnym wpływie na rozwój kolarstwa w kraju. Jego skromność i wytrwałość inspirowały kolejne pokolenia sportowców. Mowa o dwukrotnym… » więcej 2023-08-31, godz. 16:20, Patronaty - polecamy We wrześniu WBP zaprasza na mnóstwo wydarzeń - zobacz, co szykuje! Po wakacyjnej przerwie Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza na spotkania autorskie, wystawę, kontynuację akcji „Zaczytane Opolskie”, a także wydarzenia specjalne, jak: Festiwal Kultur i Języków Świata czy Festiwal Filmowy… » więcej 2023-08-31, godz. 12:04, Patronaty - polecamy Rowerowa „Sztafeta Pokoju” startuje już niedzielę Upamiętnienie 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej - to cel rowerowej Sztafety Pokoju, która wyruszy w najbliższą niedzielę (03.09) o godz. 9:30 z Cmentarza komunalnego w Byczynie. Trasa rajdu przebiegać będzie przez trzy województwa:… » więcej 2023-08-30, godz. 17:05, Patronaty - polecamy Koncert zespołu Parande jednym z wydarzeń akcji „Wspólne działania mają sens” W najbliższą niedzielę (03.09) w Restauracji Czardasz w Opolu wystąpi grający muzykę spod znaku rocka'a - opolski zespół Parande. Jako suport pojawi się duet Zuza Galicka i Marcin Juszczyszyn oraz Tetiana Shyrko. Koncert rozpocznie… » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »