Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2023-02-24, 12:31 Autor: Radio Opole, oprac. AL

Hołd Żołnierzom Wyklętym oddadzą m.in. w Chróstach i Gościęcinie

Żołnierze wyklęci (5. Wileńska Brygada AK) [fot. domena publiczna]
Żołnierze wyklęci (5. Wileńska Brygada AK) [fot. domena publiczna]
1 marca odbędzie się Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia uroczystości patriotyczne odbędą się m.in. w Chróstach i w Gościęcinie w gminie Pawłowiczki. Genezę tego święta przypomnimy w „Porannej rozmowie Radia Opole” w środę (01.03) po godz. 8:00 – gościem Anety Skomorowskiej-Kobzy będzie pomysłodawca ustanowienia tego dnia Arkadiusz Karbowiak.
Obchody w Gościęcinie rozpoczną się o godz. 10:40 od złożenia wieńców pod tamtejszym Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych. Następnie odbędzie się uroczysta msza, a o 12:00 uczestnicy przejdą do domu kultury, gdzie odbędzie się przegląd poezji i piosenki o Żołnierzach Wyklętych. W tym roku goście będą mogli wziąć także udział w rajdzie konnym „Wilcze Echa” trasą prowadzącą z Gościęcina do Chróst. Na miejscu w ośrodku szkoleniowo – jeździeckim na uczestników będzie czekać wojskowa grochówka, ognisko z kiełbaskami, możliwość spróbowania swoich sił w konkursie strzeleckim oraz „popołudnie z piosenką patriotyczną”.

Organizatorami wydarzenia jest Polska Platforma Ekologiczna S.A., gmina Pawłowiczki. Radio Opole uroczystości obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w regionie objęło patronatem medialnym.

Przypomnijmy, że z inicjatywą ustalenia święta Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia wyszły w 2009 r. opolskie organizacje kombatanckie skupione wokół Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, reprezentującego takie organizacje jak: Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, wsparte przez opolskie władze samorządowe. Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 r. prezydent Lech Kaczyński.
Plakat

Zobacz także

2023-05-18, godz. 14:39, Patronaty - polecamy Spotkanie z Ewą Chotomską już w piątek w Kędzierzynie-Koźlu Spotkanie autorskie z Ewą Chotomską już w najbliższy piątek (19.05) oraz dwudniowe (19-20.05) warsztaty tworzenia wielkoformatowej gry planszowej - to pierwsze z wydarzeń w ramach przedsięwzięcia „Podróż za jeden uśmiech”, którego… » więcej 2023-05-17, godz. 17:35, Patronaty - polecamy Koncert „Po wiedeńsku”, wieczór z piosenkami Wodeckiego i recital Rafała Blechacza - Filharmonia Opolska zaprasza w weekend Orkiestra Filharmonii Opolskiej już w najbliższy piątek (19.05) wystąpi pod dyrekcją Przemysław Neumann w koncercie zatytułowanym „Po wiedeńsku”. Tego wieczoru nie zabraknie kompozycji Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethovena… » więcej 2023-05-17, godz. 16:35, Patronaty - polecamy "Setka z HAKiem" w tym roku startuje z Ozimka. Meta będzie w Strzelcach Opolskich XXIX Ogólnopolski Ekstremalny Rajd Pieszy 'Setka z HAKiem” wyruszy w piątek (19.05) spod Domu Kultury w Ozimku (ul. Księdza Kałuży 4). Meta zlokalizowana będzie przy PSP nr 7 w Strzelcach Opolskich (ul. Kardynała Wyszyńskiego 2)… » więcej 2023-05-16, godz. 18:17, Patronaty - polecamy Dzień Marzeń w Opolu już w niedzielę od 10:00 do 13:00 przy ul. Krakowskiej Będzie można zasięgnąć porad dotyczących profilaktyki przeciwpróchnicowej dzieci i młodzieży, profilaktyki wad postawy, wziąć udział w warsztatach zdrowego żywienia, a dodatkowo także w zabawach plastycznych i multisensorycznych… » więcej 2023-05-16, godz. 17:38, Patronaty - polecamy II Oleska Olimpiada Przedszkolaka i festyn z okazji Dnia Dziecka już w niedzielę na Stadionie Miejskim w Oleśnie To wydarzenie adresowane do oleskich przedszkolaków, a zainicjowane i organizowane przez oleskie kluby sportowe przy współudziale gminy Olesno. Mowa o II Oleskiej Olimpiadzie Przedszkolaka, po której dodatkowo zaplanowano festyn rodzinny… » więcej
6789101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »