Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2023-02-24, 12:31 Autor: Radio Opole, oprac. AL

Hołd Żołnierzom Wyklętym oddadzą m.in. w Chróstach i Gościęcinie

Żołnierze wyklęci (5. Wileńska Brygada AK) [fot. domena publiczna]
Żołnierze wyklęci (5. Wileńska Brygada AK) [fot. domena publiczna]
1 marca odbędzie się Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia uroczystości patriotyczne odbędą się m.in. w Chróstach i w Gościęcinie w gminie Pawłowiczki. Genezę tego święta przypomnimy w „Porannej rozmowie Radia Opole” w środę (01.03) po godz. 8:00 – gościem Anety Skomorowskiej-Kobzy będzie pomysłodawca ustanowienia tego dnia Arkadiusz Karbowiak.
Obchody w Gościęcinie rozpoczną się o godz. 10:40 od złożenia wieńców pod tamtejszym Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych. Następnie odbędzie się uroczysta msza, a o 12:00 uczestnicy przejdą do domu kultury, gdzie odbędzie się przegląd poezji i piosenki o Żołnierzach Wyklętych. W tym roku goście będą mogli wziąć także udział w rajdzie konnym „Wilcze Echa” trasą prowadzącą z Gościęcina do Chróst. Na miejscu w ośrodku szkoleniowo – jeździeckim na uczestników będzie czekać wojskowa grochówka, ognisko z kiełbaskami, możliwość spróbowania swoich sił w konkursie strzeleckim oraz „popołudnie z piosenką patriotyczną”.

Organizatorami wydarzenia jest Polska Platforma Ekologiczna S.A., gmina Pawłowiczki. Radio Opole uroczystości obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w regionie objęło patronatem medialnym.

Przypomnijmy, że z inicjatywą ustalenia święta Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia wyszły w 2009 r. opolskie organizacje kombatanckie skupione wokół Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, reprezentującego takie organizacje jak: Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, wsparte przez opolskie władze samorządowe. Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 r. prezydent Lech Kaczyński.
Plakat

Zobacz także

2023-05-23, godz. 09:26, Patronaty - polecamy Gratka dla pasjonatów historii regionu „W kręgu najstarszych miast Śląska - lokacje na prawie niemieckim” - to tytuł konferencji, która odbędzie się już w najbliższą środę (24.05) w Białej. Wydarzenie to kolejny etap przygotowań tego miasta do obchodów 800-lecia… » więcej 2023-05-22, godz. 22:21, Patronaty - polecamy Boks białych kołnierzyków już w sobotę w Opolu! Biznes Boxing Polska czyli boks 'białych kołnierzyków' odbędzie się w sobotę (27.05) w DomExpo w Opolu. Start o godz. 20:00. Na ringu krzyżować będą rękawice zawodnicy ze świata biznesu po 8-tygodniowych przygotowaniach z najlepszymi… » więcej 2023-05-22, godz. 21:53, Patronaty - polecamy VII Międzynarodowy Festiwal Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych Uczniowie diecezjalnych i zakonnych szkół organistowskich oraz uczniowie szkół muzycznych o profilu muzyka kościelna wezmą udział w VII Międzynarodowym Festiwalu Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych, który odbędzie… » więcej 2023-05-22, godz. 20:30, Patronaty - polecamy O edukacji na łonie natury na Międzynarodowej Konferencji Naukowej w Łubnianach Międzynarodowa Konferencja Naukowa - Edukacja Alternatywna już po raz drugi odbędzie się w Łubnianach. Tym razem motywem przewodnim jest ekologia życia. » więcej 2023-05-22, godz. 18:14, Patronaty - polecamy XVI Spotkanie Znajomych Podróżników od piątku do soboty w Głogówku Szykuje się gratka dla wszystkich kochających nietypowe podróże i opowieści o nich - w najbliższy piątek (26.05) ruszają XVI Spotkania Znajomych Podróżników w Głogówku. Przez dwa dni będzie można uczestniczyć w ciekawych prelekcjach… » więcej
567891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »