Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2023-02-13, 19:36 Autor: Barbara Więcek

Wystawa prac Zygmunta Moryty w GSW

GSW w Opolu [fot. Adam Dubiński]
GSW w Opolu [fot. Adam Dubiński]
"Trzech to już tłum" - wystawa pod takim tytułem została otwarta w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Zgromadzone prace pochodzą z różnych okresów twórczości Zygmunta Moryty, który pozostawał aktywny na polu sztuki od końca lat 70. XX wieku, aż do swojej śmierci w 2021 r. Tytuł ekspozycji "Trzech to już tłum" ma swoje źródło w cyklu grafik tworzonym przez artystę w latach 1979 – 1983 (oraz pochodne wariacje na ten temat w późniejszych latach). Stanowi komentarz do wszystkich introwertycznych cech postaci z prac Moryty, niezależnie od medium, którym się posługiwał.
Zygmunt Moryto urodził się w 1954 roku w Kluczborku, zmarł w 2021 roku w Opolu. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uzyskał dyplom wyróżniony medalem ASP w pracowni miedziorytu prof. Mieczysława Wejmana oraz dyplom w pracowni malarstwa prof. Jana Świderskiego. Po studiach zamieszkał w Opolu, gdzie tworzył aż do śmierci.

Wystawa przedstawia sztukę oraz biografię artysty owianego legendą. Opolanie wspominają Morytę jako twórcę bardzo autentycznego, przyjmującego postawę "outsidera”. Funkcjonował on w swoim domu - pracowni, prywatnej świątyni, w której ukrył przed światem zbiór doświadczeń wrażliwego obserwatora rzeczywistości. Jego mieszkanie to również galeria ze zmienną ekspozycją, rozrastającą się przez lata, którą tylko niewielu mogło zobaczyć w całości. Odbiorcom z zewnątrz dawkował swoją sztukę nieregularnie, obdarowując bliskich lub realizując nieliczne ekspozycje - głównie w Opolu. Kuratorki wystawy przeniosły zbiór prac z dawnej pracowni artysty do Galerii Sztuki Współczesnej, uzupełniając go o artefakty wypożyczone z lokalnych muzeów.

W opowieści o twórczości Zygmunta Moryty współistnieją dwa przenikające się wątki – malarstwa i grafiki warsztatowej. Pierwszą z dziedzin traktował jako szkice do drugiej, innym razem podkreślał, że tylko wtedy, gdy maluje, czuje się szczęśliwy. Ekspozycja w GSW ukazuje tę niezwykłą symbiozę.

W ramach wystawy prezentowany jest film pt. "Trzech to już tłum. P.S. Pies" autorstwa Andrzeja Levego Lewczaka. Fragmenty filmu zostały wplecione w ekspozycję główną. Film - w premierowej odsłonie - przedstawia postawę artystyczną i życiową artysty; dokonane wybory i ich konsekwencje.

Wystawę będzie można oglądać do 16 kwietnia 2023 roku. Radio Opole objęło ekspozycję patronatem medialnym.

Zobacz także

2023-05-10, godz. 10:30, Patronaty - polecamy Tomasz Różycki z nową książką. Spotkanie z autorem w MBP w Opolu - zobacz transmisję! Życie w bloku jako metafora istnienia człowieka nowoczesnego. Na ostatnim piętrze mieszka Tadeusz, który od ojca dostał zadanie: pójść z puszką ziarnistej kawy do Stefana, złotej rączki, z prośbą, by ów kawę zmielił. Wyprawa… » więcej 2023-05-09, godz. 16:06, Patronaty - polecamy Ludzie teatru z całej Europy zawitają do Opola Europejska Konferencja Teatralna rozpocznie się w środę (10.05) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Dzień później (11.05) po raz pierwszy w Polsce - i to w opolskim teatrze - rozpocznie się II Europejskie Forum Teatralne. Potrwa… » więcej 2023-05-09, godz. 15:00, Patronaty - polecamy Salon Wiosenny w GSW otwarty! [ZDJĘCIA] 5 maja w Opolu pod patronatem Radia Opole został otwarty Salon Wiosenny w GSW w Opolu. To wyjątkowa wystawa będąca przeglądem aktualnej twórczości artystów środowiska opolskiego. W tym roku jury spośród 113 zgłoszeń wybrało prace… » więcej 2023-05-09, godz. 13:56, Patronaty - polecamy Festiwal "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" w Mosznej potrwa do 21 maja Już w najbliższy piątek (12.05) na Zamku w Mosznej zabrzmi pierwszy koncert 39. Festiwalu Muzyczne Święto Kwitnących Azalii im. Zbigniewa Pawlickiego. W programie do 21 maja w sumie sześć koncertów osadzonych w klimacie muzyki klasycznej… » więcej 2023-05-09, godz. 11:53, Patronaty - polecamy Kwartet saksofonowy Nemesis zainauguruje Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej Pierwsze dźwięki rozpoczynające XXXVIII Kluczborskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej zabrzmią już w najbliższą niedzielę (14.05) w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Kluczborku. Podczas koncertu inaugurującego wystąpi zespół… » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »