Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2022-12-13, 12:50 Autor: Oprac. Agnieszka Lubczańska

Arcydzieło muzyki sakralnej "Wielka msza h-moll" Jana S. Bacha już wkrótce w filharmonii

Chór Filharmonii Krakowskiej [fot. A. Golec, źródło: Filharmonia Opolska]
Chór Filharmonii Krakowskiej [fot. A. Golec, źródło: Filharmonia Opolska]
Międzynarodowe grono wybitnych solistów, Chór Filharmonii Krakowskiej, Orkiestra Filharmonii Opolskiej i jedno z największych dzieł w historii muzyki sakralnej: "Wielka Msza h-moll" Jana Sebastiana Bacha. Tak zapowiadają się adwentowe koncerty pod batutą Przemysława Neumanna. Koncert został zatytułowany "Proste ścieżki" i będzie okazja posłuchania go w dwóch do wyboru terminach 16 i 17 grudnia w Filharmonii Opolskiej.
Wielka msza h-moll BWV 232 uważana jest przez krytyków za najdoskonalsze dzieło muzyki religijnej Johanna Sebastiana Bacha. Bach-protestant napisał dzieło osadzone w tradycji katolickiej. Historia powstania dzieła wiąże się ze staraniami Bacha o posadę nadwornego kompozytora na katolickim dworze elektora Saksonii i króla Polski Augusta III w Dreźnie, Msza składa się z 27 wokalno-instrumentalnych ogniw (18 chórów, 3 duety i 6 arii) obejmuje sześć stałych części mszy. Dzięki charakterystycznej dla Bacha konsekwencji w budowaniu formy kompozycja tworzy jednolitą całość.


Orkiestra Filharmonii Opolskiej wystąpi pod dyrekcją Przemysława Neumanna, a występ Chóru Filharmonii Krakowskiej przygotował Piotr Piwko. Koncert w piątek (16.12) rozpocznie się o godz. 19:00, w sobotę (17.12) o 18:00. Są jeszcze bilety!

Szczegółowy opis koncertu można znaleźć na stronie internetowej filharmonii - zobacz tu.
Plakat

Zobacz także

2023-02-24, godz. 19:37, Patronaty - polecamy Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych odbędzie się 3 marca on-line Już po raz 9. odbędzie się (O)polski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Wydarzenie zostanie przeprowadzone on-line na platformie Zoom 3 marca. Początek o godz. 16:00. Uroczyste wręczenie nagród laureatom zaplanowano w Opolu 9 marca… » więcej 2023-02-24, godz. 17:30, Patronaty - polecamy II Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne w Głogówku. Zapisy do 7 marca To wydarzenie skierowane do chórów, zespołów śpiewaczych, organistów, scholi, sióstr zakonnych, kapłanów oraz osób indywidualnych, które chciałyby pogłębić swoją wiedzę z zakresu emisji głosu, muzyki liturgicznej oraz repertuaru… » więcej 2023-02-24, godz. 16:23, Patronaty - polecamy Wielkie Ślizganie już 4 marca. Za złotówkę będzie można pojeździć na łyżwach! Już po raz 17. na lodowisku Toropol w Opolu odbędzie się Wielkie Ślizganie. To charytatywna impreza adresowana do dzieci z domów dziecka województwa opolskiego. Pozostali zainteresowani aktywnym spędzeniem wolnego czasu tradycyjnie… » więcej 2023-02-24, godz. 13:45, Patronaty - polecamy Tańcz i pomagaj! Już wkrótce Charytatywny Maraton Zumby w Opolu Będzie można potańczyć, spalić zbędne kalorie, poprawić sobie kondycję, a do tego wspomóc rehabilitację Marty Kołodziejczyk, podopiecznej Opolskiego Stowarzyszenia Rehabilitacji w Opolu. Wszystko to za sprawą Charytatywnego Maratonu… » więcej 2023-02-24, godz. 12:31, Patronaty - polecamy Hołd Żołnierzom Wyklętym oddadzą m.in. w Chróstach i Gościęcinie 1 marca odbędzie się Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia uroczystości patriotyczne odbędą się m.in. w Chróstach i w Gościęcinie w gminie Pawłowiczki. Genezę tego święta przypomnimy w „Porannej rozmowie… » więcej
45678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »