Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2022-10-20, 20:17 Autor: Agnieszka Lubczańska

XXVII Seminarium Śląskie od poniedziałku do środy w Kamieniu Śląskim

XXIV Seminarium Śląskie odbędzie się od wtorku (22.10) do czwartku (24.10) na Zamku w Kamieniu Śląskim [fot. Piotr Wrona]
XXIV Seminarium Śląskie odbędzie się od wtorku (22.10) do czwartku (24.10) na Zamku w Kamieniu Śląskim [fot. Piotr Wrona]
„Młodzież w działaniu. Rola Młodych we współczesnym świecie – wsparcie, zaangażowanie, rozwój” to tytuł tegorocznego XXVII Seminarium Śląskiego, które tradycyjnie odbędzie się na Zamku w Kamieniu Śląskim. Uroczysta inauguracja w poniedziałek (24.10) w samo południe, Seminarium potrwa trzy dni. W programie wykłady, referaty, dyskusje panelowe oraz warsztaty. Będzie możliwość uczestniczenia w wydarzeniach także poprzez transmisje online.
Dzień pierwszy

Jaką rolę odgrywają młodzi w budowaniu lepszej przyszłości, to główny temat XXVII Seminarium Śląskiego z tego też względu, iż rok 2022 został ustanowiony Europejskim Rokiem Młodzieży. „Gdzie jest ta młodzież? Obraz młodzieży i młodych dorosłych z perspektywy psychologii społecznej” – to tytuł wykładu dr hab. prof. SWPS Tomasza Grzyba, który wprowadzi w temat.

Tradycyjnie już pierwszego dnia odbędzie się spotkanie „Rozmowy o Europie” współorganizowane z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce. Zaproszeni goście porozmawiają na temat społecznego i politycznego zaangażowania młodych. Jednym z wydarzeń będzie także "Spotkanie po latach... Trzy dekady działań Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w Polsce" - spotkanie ze świadkami czasu organizowane w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej, poświęcone działalności Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w Polsce - początkom działań organizacji, historii i rozwojowi.

Dzień drugi

W drugim dniu będzie możliwość wzięcia udziału w dwóch sesjach plenarnych. O godz. 10:00 rozpocznie się sesja pt. Młodzież zaangażowania politycznie i społecznie, podczas której zaproszeni goście podejmą temat zaangażowania młodych z perspektywy aktualnych wyników badań naukowych. Z kolei o godz. 12:30 rozpocznie się II sesja plenarna, której tematem przewodnim będzie „Młodzież mniejszości niemieckiej w Europie”. Celem panelu jest przedstawienie sytuacji mniejszości niemieckiej w wybranych krajach europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży.

Dzień trzeci

Trzeciego dnia XXVII Seminarium Śląskiego sesja plenarna poświecona będzie metodom pracy z młodzieżą. Zaproszeni goście przedstawią wybrane dobre praktyki sprawdzające się podczas projektów aktywizujących młodzież. Początek o godz. 10:00.

Jednym z wydarzeń trzeciego dnia będzie o godz. 13:00 spotkanie dyskusyjne pt. „Młodzież działa dla klimatu – ratujemy świat przed katastrofą klimatyczną”. W jaki sposób młodzież działa na rzecz klimatu opowiedzą zaproszeni goście: Jadwiga Klata - współzałożycielka Ruchu Solidarności Klimatycznej, Wiktoria Ernst, redaktorka czasopisma Antidotum oraz Kacper Lubiewski - współzałożyciel grupy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Opolu.

Szczegółowy program XXVII Seminarium Śląskiego można znaleźć na stronie internetowej Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej - głównego organizatora wydarzenia. Radio Opole jest patronem medialnym przedsięwzięcia.
Plakat

Zobacz także

2022-11-28, godz. 21:31, Patronaty - polecamy II Nocny Mikołajkowy Bieg Nyski już w sobotę Nysa w bieganiu mocna, o czym świadczy co roku frekwencja podczas Biegu Nyskiego, a także zainteresowanie nowym tego typu wydarzeniem, czyli Nocnym Mikołajkowym Biegiem Nyskim. Ten ostatni odbędzie się już w najbliższą sobotę (03.12)… » więcej 2022-11-28, godz. 17:51, Patronaty - polecamy Jarmark Bożonarodzeniowy w Opolu Barwny korowód Mikołajów oraz uroczyste rozświetlenie 13-metrowej choinki w najbliższą sobotę (03.12) otworzą Jarmark Bożonarodzeniowy w Opolu. Otwarciu będą towarzyszyć występy artystyczne i konkursy z nagrodami. Jarmark potrwa… » więcej 2022-11-28, godz. 15:34, Patronaty - polecamy Koncert wiolonczelowy "Przyczajony Tygrys, Ukryty Smok" jednym z utworów piątkowego koncertu w filharmonii Chińska suita baletowa z operetki „Kraina uśmiechu”, Koncert wiolonczelowy „Przyczajony Tygrys, Ukryty Smok”, a na koniec VIII Symfonia G-dur op. 88 Antonina Dvořáka - to repertuar piątkowego (02.12) koncertu w Filharmonii Opolskiej… » więcej 2022-11-25, godz. 14:45, Patronaty - polecamy 94. Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych 94 Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych już w sobotę (26.11) odbędą się w miejscowości Leśna w gminie Olesno. Do zawodów zgłosiło się blisko 600 zawodników i zawodniczek, którzy walczyć będą o kwalifikacje do Mistrzostw… » więcej 2022-11-24, godz. 13:54, Patronaty - polecamy Jubileusz 20-lecia powiatowego wolontariatu w Prudniku Jubileusz XX-lecia Powiatowego Wolontariatu w Prudniku uświetni w najbliższy piątek (25.11) gala w Kinie 'Diana'. Organizatorami wydarzenia są Powiat Prudnicki i Powiatowy Klub Ośmiu działający przy Zespole Szkół Rolniczych w Prudniku… » więcej
6789101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »