Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny oddział Muzeum Śląska Opolskiego przypomina o przypadającej w 2022 roku setnej rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski, zapraszając na szereg działań edukacyjnych oraz kulturalnych. Wśród nich są konkursy tematyczne, wycieczki rowerowe, gry terenowe, koncerty, a także kino plenerowe. Wydarzenia skierowano są do dzieci, młodzieży oraz dorosłych i odbywają się w róznych miejscach województwa opolskiego. Szczegóły zamieszczamy poniżej.
Za nami w ramach przedsięwzięcia m.in. II Festiwal Śląskiej i Powstańczej Piosenki, pokaz filmu "Niepodległość", II Koncert Pieśni Walczącego Śląska oraz gry terenowe. Przed nami kolejne odsłony gier terenowych; szykują się także wycieczki rowerowe.
Organizatorem wydarzeń jest Muzeum Czynu Powstańczego. Wydarzenia realizowane w ramach projektu "
Połączenie Górnego Śląska z Polską" dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego
Niepodległa.
Radio Opole jest patronem medialnym projektu. Szczegóły poniżej.
Rajdy rowerowe Osoby lubiące aktywnie spędzać wolny czas mogą wziąć udział w wycieczkach rowerowych "Śladami kultury i historii wokół Góry św. Anny" - najbliższa odbędzie się 24 lipca, kolejne 20 sierpnia i 30 września.
Trasy rowerowe będą prowadziły wzdłuż trzech różnych szlaków, zlokalizowanych na terenie Parku Krajobrazowego Góra św. Anny oraz wzdłuż dorzecza Odry. Każdy z rajdów rozpoczynać się będzie w innej lokalizacji: Koźle, Gogolin oraz Jaryszów. W trakcie wycieczki będzie okazja odwiedzenia najważniejszych miejsc związanych z historią i kulturą miejscowości znajdujących się na trasie, poznając walory historyczne i przyrodnicze okolic Góry św. Anny. Podczas postoju przy Muzeum Czynu Powstańczego planowane jest ognisko. Do udziału w wycieczce można dołączyć na dowolnym etapie trasy.
Gry terenowe
Osoby pragnące poszerzyć swoją wiedzę z zakresu historii regionu organizatorzy zapraszają do udziału w grach terenowych "Śladami powstańców i powstań śląskich". Trasy gier wiodą nie tylko szlakiem miejsc związanych z powstaniami śląskimi, ale w trakcie zajęć uczestnicy mają możliwość lepszego poznania historii danego miasta czy miejscowości. Oferta kierowana jest dla osób w każdym wieku. W zajęciach udział brać mogą zarówno zorganizowane grupy szkolne, jak i rodziny.
Najbliższa gra zaplanowana jest na 6 sierpnia w Strzelcach Opolskich - start: Ratusz miejski o godz. 10:00. Kolejna przewidziana jest na 17 września w Opolu - start: Muzeum Śląska Opolskiego (Mały Rynek 7) o godz. 10:00.