Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2022-03-15, 11:51 Autor: Paula Hołubowicz

Wicepremier Piotr Gliński na uroczystościach z okazji 77. rocznicy wyzwolenia Stalagu 344. Lamsdorf

Uroczystość 77. rocznicy wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf w 2019 r. (fot. S. Dubiel)
Uroczystość 77. rocznicy wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf w 2019 r. (fot. S. Dubiel)
Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński [fot. PAP/Paweł Supernak]
Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński [fot. PAP/Paweł Supernak]
77 lat temu doszło do wyzwolenia miejsca, w którym – jak okazało się po latach – życie straciło blisko 40 tysięcy jeńców wojennych. 17 marca (czwartek) oddamy hołd tym, którzy polegli w Lamsdorf i tym, którzy podczas II wojny światowej przebywali w podobnych obozach jenieckich.
Uroczystości rozpoczną się o godz. 13:00 przed Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych na Cmentarzu Jeńców Radzieckich w Łambinowicach. Wezmą w nich udział przedstawiciele władz państwowych, w tym wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, oraz samorządowych, a także przedstawiciele duchowieństwa. 77 rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf - plakat

W programie przewidziano: przemówienia, modlitwę międzywyznaniową, apel pamięci i salwę honorową. Złożone zostaną też kwiaty i zapalone znicze.

Dla wszystkich, którzy chcą wziąć udział w uroczystościach, muzeum zorganizowało bezpłatny autokar, który wyjedzie z Opola z parkingu przy ul. Barlickiego o godz. 11.45, natomiast powrót planowany jest na godz. 16:00. Chęć skorzystania z transportu należy zgłosić do środy (16.03) – telefonicznie 77 453 78 72 lub mailowo: cmjw@cmjw.pl.

77. rocznicę wyzwolenia Stalagu 344. Lamsdorf wzbogaci wystawa pt. "Miejsce z blizną", której instalacja na terenie po obozie rozpoczęła się już miesiąc temu. Jej autorami są zarówno projektanci, którzy za pomocą formy próbowali przekazać, jak najwięcej treści, jak i pracownicy naukowi Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Zadanie mieli niełatwe, bo jak opowiedzieć historię tego miejsca i ludzi z nim związanych, by nie przeciążyć, nie znużyć, a poruszyć i zainteresować? Jak sami mówią, wygrały słowa i symbole... Czy się udało? Warto samemu ocenić.

Radio Opole objęło nad wydarzeniem patronat medialny.

Zobacz także

2022-03-09, godz. 14:06, Patronaty - polecamy Koncert charytatywny „Jedynka bez barier” już 17.03 – wciąż można kupić bilety! Jak podkreślają organizatorzy, ideą koncertu jest pomoc finansowa osobom potrzebującym - w tym roku uczniowie zagrają dla swoich kolegów i koleżanek. » więcej 2022-03-09, godz. 13:24, Patronaty - polecamy Grzegorz Turnau symfonicznie, wystawa malarstwa i wydarzenia dla najmłodszych - to propozycja od Filharmonii Opolskiej Marzec to niezwykle charakterystyczny (a może nawet charakterny!) miesiąc. Z jednej strony niesie nadzieję na rychłe nadejście wiosny. A z drugiej… wystarczy czasem jeden mroźny dzień, by - popchnąć nas wprost w ramiona melancholii… » więcej 2022-03-04, godz. 14:33, Patronaty - polecamy OSP na opolskich wsiach, to konkurs dla Was! „Z Opolskim ARiMR o bezpieczeństwo dbamy! Nagrody zdobywamy!” To konkurs skierowany do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z obszarów wiejskich województwa opolskiego. Polega na nakręceniu krótkiego filmu obrazującego działalność jednostki OSP. „Z Opolskim ARiMR o bezpieczeństwo dbamy!… » więcej 2022-03-03, godz. 12:56, Patronaty - polecamy Opolskie kobiety solidarne z kobietami z Ukrainy - wyjątkowe spotkanie w Muzeum Śląska Opolskiego już w sobotę Wydarzenie ma wyrazić solidarność z kobietami z Ukrainy, tymi walczącymi i tymi uciekającymi przed wojną. Spotkanie odbędzie się w najbliższą sobotę (05.03) w sali odczytowej Muzeum Śląska Opolskiego przy ul. Św. Wojciecha 13… » więcej
243244245246247248249
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »