Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-11-15, 15:24 Autor: Paula Hołubowicz

Muzeum Wsi Opolskiej świętuje 60-lecie istnienia

60-lecie Muzeum Wsi Opolskiej [materiały organizatora]
60-lecie Muzeum Wsi Opolskiej [materiały organizatora]
Muzeum Wsi Opolskiej w najbliższy piątek (19.11) będzie obchodziło 60-lecie swojej działalności. Z tej okazji w sali konferencyjnej Hotelu Mercury odbędzie się uroczyste wystąpienie zaproszonych gości, uhonorowani zostaną również zasłużeni pracownicy Muzeum, a także zaprezentowany zostanie nowy znak graficzny tej instytucji. Początek o godz. 12:00. Przygotowano też wystawę pt. „Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu / Muzeum Rymarov / Impresje”, na którą zaproszeni są wszyscy Opolanie.
Uroczysty dzień rozpocznie wystąpienie dyrektora muzeum Jarosława Gałęzy, po którym głos zabiorą przedstawiciele władz wojewódzkich: Marszałek Województwa Opolskiego, Andrzej Buła oraz Wojewoda Opolski, Sławomir Kłosowski, który jednocześnie będzie przedstawicielem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podczas uroczystości wręczone zostaną także medale „Zasłużonych Kulturze Gloria Artis” oraz odznaki „Za opiekę nad zabytkami”, przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w jego imieniu wręczy wojewoda opolski.

Jubileuszowi towarzyszyć będzie także prezentacja filmu przedstawiającego historię muzeum. Zaprezentowany zostanie także nowy znak graficzny instytucji oraz misja na kolejne lata działalności.

Na zakończenie obchodów jubileuszu na Rynku w Opolu nastąpi otwarcie wystawy pt. „Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu / Muzeum Rymarov / Impresje”, a także, co może ucieszyć fanów starej motoryzacji, odbędzie się prezentacja traktora KUBOTA, przekazanego Muzeum przez Województwo Opolskie. Otwarcie wystawy zaplanowano na godz. 16:30.

"Muzeum Wsi Opolskiej powołano do życia 14 listopada 1961 r. jako instytucję naukowo-badawczą i oświatową, do zadań której należy w szczególności gromadzenie, konserwacja, naukowe opracowanie i udostępnianie zabytków kultury ludowej Śląska Opolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem drewnianego budownictwa ludowego. Z założenia miało to być muzeum na wolnym powietrzu typu skansenowskiego. W kwietniu 1966 r. Muzeum uzyskało statut i pełną samodzielność jako jednostka autonomiczna o zasięgu regionalnym. 23 września 1970 r. muzeum zostało otwarte dla zwiedzających i tak jest do dziś."

Radio Opole objęło nad wydarzeniem patronat medialny.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 15:17, Patronaty - polecamy "Widzenie Eneasza" - zobacz rozmowę Witolda Sułka z Piotrem Goćkiem [FILM] Nakładem Oficyny Wydawniczej Volumen ukazał się autorski wybór wierszy Piotra Goćka, znanego pisarza i publicysty, który jako poeta debiutował poza zasięgiem cenzury PRL, w drugoobiegowej „Kulturze Niezależnej”. Książkę w połowie… » więcej 2021-11-29, godz. 14:15, Patronaty - polecamy Mikołaj wyruszył już w drogę w kierunku Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu! Na muzyczne mikołajki, podczas których wystąpi zespół Mamy Śpiewamy i oczywiście nie zabraknie Świętego Mikołaja i słodkiej niespodzianki, już w najbliższą niedzielę (05.12) zaprasza Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Wydarzenie… » więcej 2021-11-25, godz. 16:25, Patronaty - polecamy O jego życie 3 lata temu walczyła cała Polska – Dawidek Drapacz znów potrzebuje pomocy! Chłopiec urodził się z ciężką wadą serca i płuc oraz bardzo wąskimi tętnicami płucnymi. W Polsce, mimo starań lekarzy, wielu zabiegom i operacjom, wad tych nie udało się skorygować. Z każdym dniem jego serduszko było coraz… » więcej 2021-11-23, godz. 12:39, Patronaty - polecamy Stradivarius zagości w Filharmonii Opolskiej już w ten piątek! Już w najbliższy piątek (26.11) o godzinie 19:00 Filharmonia Opolska zaprasza na koncert z cyklu Strefa Gwiazd. Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Przemysława Neumanna wystąpią wraz z wybitnym wiolonczelistą Pablo Ferrándezem, który… » więcej 2021-11-23, godz. 12:14, Patronaty - polecamy Rozdanie nagród i wyróżnień laureatom 12. edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego 2021 Jak podkreślają organizatorzy, konkurs ten jest doskonałą okazją do pokazania, jak zmieniają się miejscowości naszego regionu, a przestrzeń wokół staje się bardziej przyjazna dla mieszkańców. » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »