Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-10-06, 15:31 Autor: Paula Hołubowicz

"Oddaj z kości garść miłości" - tak IX Liceum Ogólnokształcące w Opolu zachęca do oddania szpiku

Akcja rejestracyjna dawców szpiku w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Akcja rejestracyjna dawców szpiku w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Od trzech lat październik, jest miesiącem świadomości idei dawstwa szpiku. W związku z tym, Szkolne Koło Wolontariatu „Pomocna IX”, postanowiło wśród swoich rówieśników rozpropagować tę szlachetną ideę i tym samym zaprosić wszystkich na Dzień Dawcy Szpiku, który obchodzimy w środę (13.10). Tego dnia, każdy chętny będzie mógł się zarejestrować i być może stać się tym samym dawcą życia. Pamiętajmy "Każdy dawca szpiku jest czyimś bohaterem"!
Pobranie wymazu z błony śluzowej policzka nic nie boli i przede wszystkim nic nie kosztuje. To działanie pozwoli określić kod genetyczny, który może będzie pasował do kodu osoby potrzebującej przeszczepu.

Dawcami mogą być osoby zdrowe, pełnoletnie, poniżej 55 roku życia i ważące nie mniej5 kroków do zostania dawcą szpiku kostnego niż 50 kilogramów. Rejestracja odbędzie się w środę (13.10) w budynku IX Publicznego Liceum Ogólnokształcącego w Opolu, przy ul. Oleskiej 68 i potrwa od godz. 12:00 do 15:30.

Szkolne Koło działające przy LO w Opolu pragnie aktywnie edukować swoje koleżanki, kolegów oraz inne osoby dorosłe na temat przeszczepów szpiku. W tym celu wykonuje gazetki tematyczne, która znajdują się na korytarzu szkoły. W mediach społecznościowych pojawiają się posty z garścią wiedzy na temat dawstwa, nowotworów krwi itp. Przeprowadzane są także lekcje na ten temat. Na drzwiach do sal lekcyjnych pojawią się kody QR, które mają ułatwić młodym ludziom dostęp do informacji.

Jak wynika ze statystyk Fundacji DKMS w Polsce, co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę lub inny nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież i dorośli. Niemal każdy może im pomóc.

"Oddaj z kości garść miłości" to hasło przewodnie tegorocznej akcji LO. Radio Opole objęło nad wydarzeniem patronat medialny.
Dzień Dawcy Szpiku - plakat

Zobacz także

2021-11-16, godz. 16:37, Patronaty - polecamy Walczy, bo chce żyć - można pomóc uczestnicząc w niesamowitym koncercie w Oleśnie Michał Kielak i Jakub Andrzejewski to artyści, których koncertu będzie można posłuchać już w najbliższy wtorek (23.11) w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie. Początek o godz. 17:30. Wydarzenie jest jedną z akcji w ramach działań… » więcej 2021-11-16, godz. 15:11, Patronaty - polecamy Wieczór z muzyką organową w Filharmonii Opolskiej Karol Mossakowski powraca na opolską scenę. Artysta jest uważany za jednego z najzdolniejszych organistów młodego pokolenia. W najbliższy piątek (19.11) wystąpi wraz z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza… » więcej 2021-11-15, godz. 16:24, Patronaty - polecamy "Szczurołap" - przed nami ostatnie czytanie w ramach projektu DRAMAT W AKCJI! Już w najbliższy czwartek o godz. 17:00 na Małej Scenie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora odbędzie się ostatnie w tym roku czytanie performatywne w ramach projektu DRAMAT w AKCJI. Młodzież w wieku 13+ oraz widzowie dorośli zapraszani… » więcej 2021-11-15, godz. 15:24, Patronaty - polecamy Muzeum Wsi Opolskiej świętuje 60-lecie istnienia Muzeum Wsi Opolskiej w najbliższy piątek (19.11) będzie obchodziło 60-lecie swojej działalności. Z tej okazji w sali konferencyjnej Hotelu Mercury odbędzie się uroczyste wystąpienie zaproszonych gości, uhonorowani zostaną również… » więcej 2021-11-15, godz. 13:35, Patronaty - polecamy Gala wręczenia nagród laureatom "Karpika" 2021 już w najbliższą sobotę! W najbliższą sobotę (20.11) w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Niemodlinie odbędzie się gala wręczenia nagród laureatom XIX Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego „Karpik” 2021. Gali towarzyszyć będą występy Kabaretu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »