Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-09-20, 19:43 Autor: Agnieszka Lubczańska

Praca badawczo-terenowa Magdaleny Poprawki

Magdalena Poprawka [fot. Facebook Magdalena Poprawka]
Magdalena Poprawka [fot. Facebook Magdalena Poprawka]
Magdalena Poprawka z grupy Opolskie Dziouchy odwiedza twórców ludowych na Opolszczyźnie i zbiera informacje dotyczące wzoru opolskiego. Jest laureatką stypendium Marszałkowskie Talenty. Przedsięwzięcie jest bardzo czasochłonne, bo opiera się głównie na historiach osobiście opowiedzianych. Finał pracy planowany jest na grudzień tego roku.
Celem całej pracy jest wykorzystanie jej dla celów artystycznych, jako m.in. inspiracji dla projektantów wzornictwa, grafiki i innych interdyscyplinarnych dziedzin sztuk plastycznych. Ideą jest też, by zebranie informacji o wzornictwie kroszonek i pisanek stały się narzędziem do propagowania kultury ludowej wśród najmłodszych.

- Ten pomysł zakiełkował w mojej głowie już kilka lat temu - mówi Magdalena Poprawka. - Stwierdziłam, że byłoby fajnie, bo jeżdżąc na warsztaty z dzieciakami i młodzieżą czy z dorosłymi za każdym razem jest to samo pytanie: a ma pani jakiś wzór, coś takiego, co można by zobaczyć i się na tym wzorować. Ja odpowiadam, że nie ma, my twórczynie same to rysowałyśmy i kserowałyśmy, aby pokazać dzieciom i dorosłym. Natomiast ja wpadłam na pomysł, aby to zrobić w szerszym spektrum i udokumentować teraz - dodaje.

Zobacz tu: Wręczono stypendia "Marszałkowskie Talenty". Mamy 30 laureatów!.

Radio Opole pracę badawczo-terenową dotyczącą dokumentacji twórczości ludowej i wzorów zaczerpniętych z kroszonek i pisanek z obszaru Opolszczyzny objęło patronatem medialnym. Kolejne etapy będziemy śledzić.

Do tej pory temat został poruszony m.in. w audycji Rewiry kultury, w której autorka pracy była gościem Katarzyny Zawadzkiej. W lipcu (13.07) opowiedziała, jak będzie wygląda jej praca badawcza, którą właśnie rozpoczyna – rozmowa jest do odsłuchania tu: Historia opolskim wzorem zdobiona. Rozmowa z Magdaleną Poprawką. Z kolei na początku września (09.09) było między innymi o wizycie Magdaleny Poprawki u pisankarki, twórczyni ludowej i dyrektorki Tułowickiego Ośrodka Kultury - Heleny Wojtasik –audycji można posłuchać tu: Magdalena Poprawka dokumentuje dziedzictwo wzoru opolskiego.

Zobacz także

2024-03-14, godz. 19:44, Patronaty - polecamy 79. lat temu wyzwolono Stalag 344 Lamsdorf Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zaprasza do udziału w obchodach 79. rocznicy wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf, który był jednym z największych kompleksów obozów jenieckich Wehrmachtu w latach II wojny światowej. Uroczystości rozpoczną… » więcej 2024-03-14, godz. 16:35, Patronaty - polecamy "Solenie kury" - co kryje się za tytułem nowej wystawy w Muzeum Śląska Opolskiego? Już w najbliższy wtorek (19.03) o godz. 14:00 w Muzeum Śląska Opolskiego otwarta zostanie nowa wystawa czasowa pod frapującym tytułem „Solenie Kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca”. Na ekspozycji przedstawione zostaną prace… » więcej 2024-03-14, godz. 15:02, Patronaty - polecamy XX Święto Opolskiej Pisanki już w niedzielę w Tułowicach Podtrzymanie tradycji pisania pisanek na Śląsku Opolskim oraz przypomnienie i utrwalenie zwyczajów oraz obrzędów kultywowanych na wsi opolskiej w okresie wielkopostnym - to cele XX Święta Opolskiej Pisanki, które odbędzie się w najbliższą… » więcej 2024-03-14, godz. 14:37, Patronaty - polecamy Otwarcie Regionalnej Izby Pamięci w Łące Prudnickiej Już w najbliższą sobotę (16.03) w budynku Centrum Integracji Społecznej w Łące Prudnickiej otwarta zostanie Regionalna Izba Pamięci. W izbie zgromadzono eksponaty z unikatowych zbiorów historycznych. » więcej 2024-03-12, godz. 16:27, Patronaty - polecamy Rowerowy Rajd Wielopokoleniowy wystartuje w niedzielę z Namysłowa 'Bezpieczny Rowerzysta' - pod takim hasłem już w najbliższą niedzielę (17.03) wystartuje rowerowy Rajd Wielopokoleniowy. Start zaplanowano na godz. 9:30 przy Namysłowskim Ośrodku Kultury w Namysłowie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »