Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-09-15, 11:13 Autor: Agnieszka Lubczańska

VI Festiwal Mikołaja z Koźla od piątku do niedzieli

Schola Gregoriana Sancti Casimiri [fot. archiwum zespołu, źródło: https://sgsc.pl/galeria/]
Schola Gregoriana Sancti Casimiri [fot. archiwum zespołu, źródło: https://sgsc.pl/galeria/]
Średniowieczny franciszkanin Mikołaj z Koźla, to postać niezwykle ważna zarówno dla samego miasta, jak i śląskiej myśli teologicznej. Pozostawił po sobie cenny rękopis, w którym pomiędzy modlitwami oraz przemyśleniami natury teologicznej zawarł także zapisy unikatowych melodii chorałowych. Już po raz szósty na cześć tej postaci organizowany jest festiwal. Od piątku (17.09) do niedzieli (19.09) będzie można wysłuchać dźwięków muzyki dawnej. W programie cztery koncerty.

Więcej o wydarzeniu w środowej (15.09) audycji "Klasyka wieczorową porą".

Wszystkie koncerty odbędą się w kościele pod wezwaniem św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej przy ul. Złotniczej 12. Na inaugurację festiwalu w piątek (17.09) wystąpi białostocka Schola Gregoriańska Świętego Kazimierza (Schola Gregoriana Sancti Casimiri) z koncertem śpiewów maryjnych dawnych wieków "Cantus Mariales". Podczas koncertu zabrzmi m.in. premierowe wykonanie kolędy „Stalať sě jest věc divná” (Zstał(a)ć się rzecz wielmi dziwna), odnotowanej przez patrona festiwalu przed 600 laty w trakcie pobytu na Morawach.... Początek o godz. 19:00.

W sobotę w programie muzyka renesansu, a w niedzielę dzień barokowy - tego dnia usłyszymy recital organowy Jana Bokszczanina, a także koncert finałowy, w którym wystąpi solistka Marta Czarkowska i Camerata Vistula. Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Bezpłatne wejściówki można nabyć w kasach kin "Chemik" i "Twierdza" w Kędzierzynie-Koźlu.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie www.mikolajzkozla.pl.


Pomysłodawcą Festiwalu Mikołaja z Koźla jest Wojciech Wójcicki – muzykolog, kompozytor i producent muzyczny. Głównym sponsorem wydarzenia jest Gaz-System SA. Radio Opole VI Festiwal Mikołaja z Koźla objęło patronatem medialnym.

Plakat z programem VI Festiwalu Mikołaja z Koźla

Plakat

Zobacz także

2021-10-18, godz. 17:13, Patronaty - polecamy UKS Start Opole zaprasza na Mistrzostwa Województwa Opolskiego w Szermierce Klub sportowy UKS Start Opole zaprasza na Mistrzostwa Województwa Opolskiego w Szermierce, które odbędą się w najbliższą środę (20.10) w Opolu przy ul. 1 Maja 151. W zawodach będą uczestniczyć uczniowie ze szkół podstawowych… » więcej 2021-10-18, godz. 14:45, Patronaty - polecamy "Od pomówienia do spalenia" - premierowy pokaz filmu już w sobotę w Nyskim Domu Kultury 'Od pomówienia do spalenia' to opowieść o historii kobiet i dziewcząt z XVI-XVIII w., mieszkających w okolicach Nysy, Prudnika, Jesenika, Sumperka, oskarżonych o czary i kontakty z diabłem. Jak twierdzą twórcy, wątek historyczny… » więcej 2021-10-18, godz. 13:28, Patronaty - polecamy III Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej pt. "Bajeczne Melodie" Zaśpiewają piosenkę z ulubionej bajki lub filmu dla dzieci - to zadanie stojące przed uczestnikami III Powiatowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej pt. 'Bajeczne Melodie', który odbędzie się już w najbliższy czwartek (21.10) w sali… » więcej 2021-10-18, godz. 11:12, Patronaty - polecamy Festiwal Polskiej Piosenki „Kryształowy Kamerton” 2021 Festiwal Polskiej Piosenki „Kryształowy Kamerton” to nowe wydarzenie muzyczne skierowane do twórców i wykonawców utworów premierowych. Jego pomysłodawcą jest Jerzy Mamcarz, prezes Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR… » więcej 2021-10-18, godz. 09:44, Patronaty - polecamy Konferencja naukowo-metodyczna “Świat bez FAS” odbędzie się on-line już we wtorek Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia zaprasza w najbliższy wtorek (19.10) na konferencję naukowo-metodyczną 'Świat bez FAS”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 9:00 i potrwa do 14:00. Odbędzie się w trybie on-line. Chęć uczestniczenia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »