Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-09-08, 18:16 Autor: Agnieszka Lubczańska/materiały Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu

45. OKT "Klasyka Żywa" - zobacz program!

Bartosz Bielenia w spektaklu "Matka Joanna od Aniołów" w reż. Jana Klaty [fot. Maurycy Stankiewicz, Nowy Teatr w Warszawie]
Bartosz Bielenia w spektaklu "Matka Joanna od Aniołów" w reż. Jana Klaty [fot. Maurycy Stankiewicz, Nowy Teatr w Warszawie]
Po długiej przerwie spowodowanej pandemią oraz gruntownym remontem, Teatr im. Jana Kochanowskiego zaprasza na jubileuszowe 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne, stanowiące jednocześnie finał V i VI Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Konfrontacje potrwają do 26 września, Spektakl inaugurujący wydarzenie zaprezentowany zostanie w najbliższy czwartek (09.09) w Warszawie. W programie nie zabraknie spektakli towarzyszących i koncertów. Szczegóły zamieszczamy poniżej.
Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia – zapraszamy na relacje w naszych Wiadomościach i programach, a 14, 16 i 23 września audycje „Wszystko o literaturze” nadawane będą prosto z teatru. Zapraszamy do słuchania!

Pierwszym spektaklem pokazanym w ramach OKT będzie „Matka Joanna od Aniołów” w reżyserii Jana Klaty z Nowego Teatru, z przyczyn technicznych prezentowana w siedzibie teatru w Warszawie.

Festiwal w Opolu otworzy natomiast „Trans-Atlantico” w reżyserii Tomasza Gawrona z Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Zobaczymy również znane powieści w nowych odsłonach: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprezentuje „Lalkę” w reżyserii Wojtka Klemma, a Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie „Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu” w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego (pokaz spektaklu na żywo został odwołany w związku z potwierdzeniem zakażenia wirusem wywołującym Covid w zespole Teatru im. Osterwy w Lublinie). „Panny z Wilka” znajdą się w repertuarze dwukrotnie – w reżyserii Agnieszki Glińskiej (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie) i Krzysztofa Rekowskiego (Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie). Wśród pokazów znajdzie się również „Matka” w reżyserii Radka Stępnia z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu oraz „Krótka rozmowa ze Śmiercią” w reżyserii Marcina Libera (Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie) – spektakl wyróżniony przez Komisję Artystyczną VI Konkursu „Klasyka Żywa” Nagrodą Specjalną im. Stanisława Hebanowskiego za odkrycie repertuarowe.

Plakat 45. OKT 'Klasyka Żywa'Nie zabraknie również propozycji dla młodszej widowni: „Zaczarowana królewna” w reżyserii Michała Derlatki (Teatr Wybrzeże w Gdańsku) oraz „Baśń o pięknej Parysadzie i Ptaku Bulbulezarze” w reżyserii Jarosława Kiliana (Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie).

Podczas przeglądu zaproszone spektakle powalczą o Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego – przyznawaną teatrom z przeznaczeniem na przygotowanie kolejnej klasycznej premiery – oraz inne nagrody regulaminowe, m.in. za reżyserię, scenografię czy muzykę.

Laureatów wyłoni Jury, w którego skład weszli w tym roku: Anna Augustynowicz, reżyserka, scenografka, dyrektor artystyczna Teatru Współczesnego w Szczecinie, dr Elżbieta Baniewicz, krytyczka teatralna, wykładowczyni Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, Wojciech Solarz, aktor teatralny i filmowy, dr hab. Wanda Świątkowska, teatrolożka, adiunkt na Uniwersytecie Jagiellońskim, dr Antoni Winch, dramaturg, adiunkt w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

Na festiwalu nie zabraknie różnorodnych wydarzeń towarzyszących. Po każdym pokazie w foyer teatru będą się odbywać rozmowy z twórcami i aktorami prezentowanych tytułów. Dodatkowo wśród atrakcji znajdzie się silent disco, koncerty grup, takich jak: Micromusic, Jarecki czy zespół aktorów Teatru im. Jana Kochanowskiego. Zaplanowano również dwie premiery – 11.09 autorskiego projektu Anny Karasińskiej, a 17.09 spektaklu „Amator” w reżyserii Norberta Rakowskiego.

Podobnie jak podczas 44. OKT widzowie będą mieli możliwość obejrzenia najlepszych teatralnych zdjęć sezonu na plenerowej wystawie prac finalistów i laureatów VI edycji Konkursu Fotografii Teatralnej Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Konkurs „Klasyka Żywa” organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jego główny cel to zwiększenie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów oraz wzmacnianie zainteresowania nimi dzisiejszych twórców i odbiorców teatru, a także przywracanie do repertuaru wartościowych dzieł dramatu polskiego, zapomnianych lub rzadko wystawianych.

Program 45. OKT "Klasyka Żywa":

Czwartek 9 września
19:00 MATKA JOANNA OD ANIOŁÓW / Nowy Teatr /siedziba teatru w Warszawie

Piątek 10 września
19:00 TRANS-ATLANTICO / Teatr Solskiego w Tarnowie /Duża Scena
21:30 SILENT DISCO /Impreza

Sobota 11 września
18:00 AUTORSKI PROJEKT ANNY KARASIŃSKIEJ /Modelatornia
20:30 FOURS COLLECTIVE /Koncert

Niedziela 12 września
16:00 ZACZAROWANA KRÓLEWNA / Teatr Wybrzeże w Gdańsku / Duża Scena
19:00 AUTORSKI PROJEKT ANNY KARASIŃSKIEJ /Modelatornia

Wtorek 14 września
19:00 KRÓTKA ROZMOWA ZE ŚMIERCIĄ / Teatr Fredry w Gnieźnie /Duża Scena

Czwartek 16 września
18:00 NAD NIEMNEM. OBRAZY Z CZASÓW POZYTYWIZMU / Teatr Osterwy w Lublinie - ODWOŁANY!

Ze względów bezpieczeństwa, w związku z potwierdzeniem zakażenia wirusem wywołującym Covid w zespole Teatru im. Osterwy w Lublinie, jesteśmy zmuszeni odwołać pokaz spektaklu „Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu”, biorący udział w 45. OKT Klasyka Żywa, zaplanowany na 16 września br. W zamian, na Dużej scenie, odbędzie się projekcja nagrania spektaklu w wysokiej jakości, poprzedzona słowem wstępu od reżysera – Jędrzeja Piaskowskiego. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z reżyserem spektaklu, Jędrzejem Piaskowskim oraz scenografką i kostiumografką, Anną Met.

Wszystkie osoby, które zakupiły bilety na spektakl proszone są o kontakt z kasą teatru w celu ich zwrotu.

Piątek 17 września
19:00 AMATOR 2020 /PREMIERA/Spektakl towarzyszący /Mała Scena
21:00 MIKROMUSIC / Koncert

Sobota 18 września
18:00 PANNY Z WILKA / Teatr Jaracza w Olsztynie /Duża Scena
21:00 OFELIA / Koncert

Niedziela 19 września
18:00 AMATOR 2020 /Spektakl towarzyszący /Mała Scena

Poniedziałek 20 września
18:00 BAŚŃ O PIĘKNEJ PARYSADZIE I O PTAKU BULBULEZARZE / Teatr Jaracza w Olsztynie

Środa 22 września
18:00 LALKA / Teatr Słowackiego w Krakowie /Duża Scena

Piątek 24 września
18:00 MATKA / Teatr Nowy w Poznaniu /Modelatornia

Sobota 25 września
20:30 JARECKI / Koncert

Niedziela 26 września
18:00 PANNY Z WILKA / Stary Teatr w Krakowie /Duża Scena
21:00 ZESPÓŁ TJK I PRZYJACIELE / Koncert

Zobacz także

2021-10-13, godz. 19:41, Patronaty - polecamy Grażyna Łobaszewska gwiazdą X Festiwalu w Klimatach Bluesa i Rocka w Komprachcicach Promowanie starych, dobrych gatunków muzycznych przez doświadczonych muzyków oraz wychodzenie naprzeciw młodym i ambitnym zespołom poszukującym inspiracji w klasycznych brzmieniach bluesa i rocka - to od lat główne cele tego przedsięwzięcia… » więcej 2021-10-11, godz. 15:13, Patronaty - polecamy Dzień otwarty zajezdni MZK Opole już w sobotę! Zwiedzanie zajezdni, poznanie tajników pracy dyspozytora i kierowcy oraz pierwsze szlify w obsługiwaniu autobusu - przed nami Dzień Otwarty Zajezdni MZK w Opolu. W najbliższą sobotę (16.10) od godz. 12:00 wszyscy opolanie oraz miłośnicy… » więcej 2021-10-11, godz. 14:35, Patronaty - polecamy Tydzień pełen koncertów w opolskiej filharmonii Filharmonia Narodowa, koncert kameralny i powrót 'Koncertów rodzinnych' - w Filharmonii Opolskiej zapowiada się tydzień pełen wydarzeń. » więcej 2021-10-11, godz. 13:26, Patronaty - polecamy Koncert "W hołdzie św. Janowi Pawłowi II" w szkole muzycznej w Opolu 'W hołdzie św. Janowi Pawłowi II' to tytuł koncertu, który odbędzie się w najbliższy piątek (15.10) w Sali Koncertowej im. Stanisława Śmiełowskiego mieszczącej się w budynku Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka… » więcej 2021-10-07, godz. 14:19, Patronaty - polecamy Zbliża się XXV Jubileuszowy Wojewódzki Festiwal Pieśni Patriotycznej „Tobie Polsko” – zgłoszenia tylko do 12.10! Gmina Olszanka już po raz 25. zaprasza na wyjątkowy przegląd muzyczny „Tobie Polsko”, który od lat cieszy się zainteresowaniem mieszkańców. » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »