Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-07-06, 11:34 Autor: materiały organizatora/oprac. Agnieszka Lubczańska

III Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki” w Kołobrzegu

Przemysław Gintrowski [fot. Dariusz Iwański, źródło: https://ballada.pl/]]
Przemysław Gintrowski [fot. Dariusz Iwański, źródło: https://ballada.pl/]]
Konkurs na interpretację piosenek Przemysława Gintrowskiego, spektakle muzyczne, wspólne śpiewanie i quiz z udziałem publiczności – to wszystko szykuje się już w najbliższy weekend (9-11.07) w Kołobrzegu, który po raz trzeci będzie gościł miłośników twórczości legendarnego barda. Przegląd poprowadzą znani dziennikarze radiowi: Teresa Drozda i Paweł Sztompke. Prezes Radia Opole Piotr Moc ufundował Nagrodę Specjalną w postaci sesji nagraniowej w legendarnym Studiu M im. SBB.
Konkurs na interpretację piosenek Przemysława Gintrowskiego odbędzie się pierwszego dnia przeglądu (9.07). Laureatów poznamy dzień później. Do konkursu głównego zakwalifikowano 25 wykonawców, których oceni jury pod przewodnictwem Beaty Molak-Bychawskiej ze Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych (SAWP).

Zmagania konkursowe będzie można śledzić tu: https://www.facebook.com/miastokolobrzegpl

Wykonawcy spektaklu 'Raport z oblężonego miasta 2021'Dodatkowo w piątek (09.07) widzowie zobaczą premierę spektaklu muzycznego pt. „Raport z oblężonego miasta 2021” nawiązującego do historycznego albumu muzycznego Przemysława Gintrowskiego nagranego w 1986 roku. Ta premiera spektaklu wpisuje się w tegoroczną 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. „Raport z oblężonego miasta 2021” w nowych aranżacjach Hadriana Filipa Tabęckiego, wzbogacony zostanie o fragmenty książki Marka Nowakowskiego „Raport o stanie wojennym”. Do występu w tej premierze Marcin Kołaczkowski, reżyser i scenarzysta zaprosił Katarzynę Zawadzką, Monikę Urlik, Bartosza Porczyka i Norberta Smołę Smolińskiego

Ważną premierą na tegorocznych „Pamiątkach” (10.07, godz. 17.00) będzie koncert zatytułowany „Gintrowski. Psalmy”. Na scenie zobaczymy warszawski zespół wokalny proMODERN (laureaci wielu nagród, m.in. Fryderyków) w składzie: Marta Czarkowska, Ewa Puchalska, Ewelina Rzezińska, Aleksander Rewiński, Krzysztof Chalimoniuk, Piotr Pieron. Reżyser programu i autor aranżacji muzycznych Hadrian Filip Tabęcki zaprosił do udziału w tym koncercie także Julię Gintrowską (córka barda) i Mariusza Orzechowskiego. Widzowie usłyszą, między innymi, piosenki Przemysława Gintrowskiego do słów cenionego polskiego poety Tadeusza Nowaka, które znalazły się na albumie muzycznym wydanym bardzo dawno temu, bo w 1978 roku.

Wykonawcy spektaklu 'Raport z oblężonego miasta 2021' [fot. materiały organizatora przeglądu]W niedzielę (11.07) widzowie zostaną zaproszeni do interaktywnej zabawy „Gintrowski od A do Z przy śpiewającym fortepianie”, który będzie składał się z dwóch odsłon. Pierwszą będzie przypomnienie udziału Przemysława Gintrowskiego w popularnym swego czasu teleturnieju muzycznym pt. ”Śpiewające fortepiany”. Przemysław Gintrowski został zaproszony do udziału w tym programie w 2001 r. wraz z Agnieszką Maciąg, Przemysławem Babiarzem i Olgą Bończyk. Publiczność będzie miała okazję do aktywnego śpiewania piosenek wraz z uczestnikami przypomnianego programu, których będzie widziała na ekranie.

W drugiej odsłonie widzowie będą mogli wziąć udział w specjalnie przygotowanym quizie wiedzy o życiu i twórczości Przemysława Gintrowskiego. Jego laureaci otrzymają tytuł znawców twórczości barda oraz nagrody rzeczowe.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna w Kołobrzegu. Współorganizatorem Narodowe Centrum Kultury. Honorowy patronat nad „Pamiątkami” objęli: najbliższa rodzina Barda – Agnieszka Gintrowska (żona) i Julia Gintrowska (córka), prof. Piotr Gliński – wicepremier i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, Jarosław Szarek – prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Zbigniew Bogucki – wojewoda zachodniopomorski, Anna Mieczkowska – prezydent miasta Kołobrzeg. Głównym patronem medialnym jest Telewizja Polska S.A. Głównym patronem radiowym jest Audytorium 17 Regionalne Rozgłośnie Polskiego Radia, w tym Radio Opole.

Projekt sfinansowany z pieniędzy Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Ponadto projekt dofinansowały Polska Fundacja Narodowa i Gmina Miasto Kołobrzeg.

Wydarzenia odbędą się w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta w Kołobrzegu, ul. Solna 1. Wstęp na koncerty wolny, obowiązują obostrzenia sanitarne. Szczegóły dotyczące wydarzenia można znaleźć na stronie: pamiatkiprzemyslawagintrowskiego.plSzczegóły dotyczące wydarzenia można znaleźć na stronie: pamiatkiprzemyslawagintrowskiego.pl

Oficjalny plakat III Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki” w Kołobrzegu

Zobacz także

2021-09-01, godz. 14:10, Patronaty - polecamy O obszarach wiejskich w oparciu o nowoczesne technologie na konferencji w Jemielnicy „SMART działania” mieszkańców obszarów wiejskich oraz wpływ nowoczesnych technologii na rozwój regionu - to tematy, które podejmą uczestnicy konferencji, która 9 września odbędzie się w Jemielnicy. » więcej 2021-09-01, godz. 12:25, Patronaty - polecamy Koncert z okazji beatyfikacji Stefana Wyszyńskiego już w niedzielę. Radio Opole będzie na miejscu od rana! Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego już 12 września. Prudnik, jako miejsce niezwykle istotne w biografii Prymasa Tysiąclecia, przygotowuje wydarzenia kulturalne, które pozwolą mieszkańcom ziemi prudnickiej przeżyć ten historyczny… » więcej 2021-09-01, godz. 10:35, Patronaty - polecamy Jubileuszowy rok szkoły muzycznej w Opolu Państwowa Szkoła Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu obchodzi w tym roku 75-lecie istnienia. Zainauguruje go dziś (01.09) w samo południe uroczysty koncert. » więcej 2021-08-30, godz. 18:43, Patronaty - polecamy Gratka dla fanów kolarstwa górskiego już w weekend w Głuchołazach Prawdziwa fiesta kolarstwa górskiego szykuje się w pierwszy weekend września w sercu Gór Opawskich. W sobotę (04.09)) rozegrany zostanie wyścig CykloOpawy XC-MTB (Finał Pucharu Polski XCO), a w niedzielę (05.09) kolarze wystartują… » więcej 2021-08-30, godz. 16:41, Patronaty - polecamy "Moralność pani Dulskiej" lekturą X Narodowego Czytania Już w najbliższą sobotę (04.09) 'Moralność pani Dulskiej' Gabrieli Zapolskiej będzie czytana w ramach jubileuszowej, dziesiątej już odsłony akcji Narodowego Czytania. To ogólnopolskie wydarzenie tradycyjnie odbędzie się także… » więcej
567891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »