Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-06-01, 14:49 Autor: Agnieszka Lubczańska

Dyskusja o wyborach 4 czerwca 1989 r. i ich znaczeniu w najnowszej historii Polski

Plakat dotyczący debaty 4 czerwca przed MBP w Opolu
Plakat dotyczący debaty 4 czerwca przed MBP w Opolu
"Od limitowanych wyborów do pełnej wolności. Wybory 4 czerwca 1989 roku i ich znaczenie w najnowszej historii Polski" - pod takim tytułem w najbliższy piątek (04.06) na placu przed MBP w Opolu odbędzie się debata. W dyskusji uczestniczyć będą historycy i politolodzy. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18:00 i będzie transmitowane na oficjalnym profilu Miasta Opola i MBP w Opolu.
W tym roku mija 32. rocznica przełomowych wydarzeń 1989 roku, wśród których szczególne miejsce zajmuje pierwsza tura wyborów z 4 czerwca. Wybory przeprowadzone zostały na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów "Okrągłego Stołu". Były to pierwsze częściowo wolne wybory w historii Polski po II wojnie światowej. Stały się ważnym krokiem na drodze do tzw. „Jesieni Ludów/Narodów” w Europie Środkowo-Wschodniej i upadku komunizmu. Debata ma służyć spojrzeniu na wydarzenia sprzed ponad 30 lat w szerszej perspektywie.

W debacie udział wezmą: dr hab. Antoni Dudek, prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, dr hab. Maciej Fic, prof. Uniwersytetu Śląskiego oraz dr hab. Marek Białokur, prof. Uniwersytetu Opolskiego.

Przejdź na profil FB biblioteki i obejrzyj spotkanie (04.06, godz. 18:00)

Organizatorami spotkania są Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, Urząd Miasta Opola i Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Radio Opole patronuje medialnie debacie.
Plakat dotyczący debaty 4 czerwca przed MBP w Opolu

Zobacz także

2021-07-12, godz. 15:26, Patronaty - polecamy 55. runda Drift Open uświetni 700-lecie Kietrza Widowiskowy sport motorowy zawita do Kietrza. 55. runda Drift Open ma jednocześnie uczcić 700-lecie nadania praw miejskich tej miejscowości. Zawody są jedną z wielu atrakcji zaplanowanych przez miasto na ten rok. » więcej 2021-07-12, godz. 14:10, Patronaty - polecamy Przystanek Żystoock Festiwal od czwartku do soboty Odbywa się w stodole, jest inicjatywą społeczną i łączy ludzi, którzy czują w sobie rock’n’rolla. Mowa o Festiwalu Żytstoock w małej wsi Żytniów w gminie Rudniki w województwie opolskim. Pierwszy raz odbył się w 2020… » więcej 2021-07-06, godz. 17:54, Patronaty - polecamy Ruszył Ogólnopolski Konkurs Literacki na Opowiadanie im. Herlinga-Grudzińskiego Trwa Ogólnopolski Konkurs Literacki na Opowiadanie im. Herlinga-Grudzińskiego. Ma charakter otwarty. Prace można przesyłać do 5 sierpnia. Nagroda dla zwycięzcy to 5000 zł. » więcej 2021-07-06, godz. 15:21, Patronaty - polecamy Jesteś matką niepełnosprawnego dziecka? To propozycja dla Ciebie! „Napisz niesamowitą bajkę dla swojego dziecka. Znajdź chwilę dla siebie, oderwij się od codzienności i przenieś w krainę baśni, gdzie wszystko jest możliwe ” - zachęcają do udziału w przedsięwzięciu pod nazwą „Siła kobiet… » więcej 2021-07-06, godz. 13:38, Patronaty - polecamy Muzeum Polskiej Piosenki zaprasza na wakacyjne zajęcia „Spacer z piosenką” i „Kronika Amfiteatru Tysiąclecia” - to zajęcia, na które podczas wakacji zaprasza Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Propozycje adresowane są do grup zorganizowanych i wymagają wcześniejszej rezerwacji. Szczegóły… » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »