Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-06-01, 14:49 Autor: Agnieszka Lubczańska

Dyskusja o wyborach 4 czerwca 1989 r. i ich znaczeniu w najnowszej historii Polski

Plakat dotyczący debaty 4 czerwca przed MBP w Opolu
Plakat dotyczący debaty 4 czerwca przed MBP w Opolu
"Od limitowanych wyborów do pełnej wolności. Wybory 4 czerwca 1989 roku i ich znaczenie w najnowszej historii Polski" - pod takim tytułem w najbliższy piątek (04.06) na placu przed MBP w Opolu odbędzie się debata. W dyskusji uczestniczyć będą historycy i politolodzy. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18:00 i będzie transmitowane na oficjalnym profilu Miasta Opola i MBP w Opolu.
W tym roku mija 32. rocznica przełomowych wydarzeń 1989 roku, wśród których szczególne miejsce zajmuje pierwsza tura wyborów z 4 czerwca. Wybory przeprowadzone zostały na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów "Okrągłego Stołu". Były to pierwsze częściowo wolne wybory w historii Polski po II wojnie światowej. Stały się ważnym krokiem na drodze do tzw. „Jesieni Ludów/Narodów” w Europie Środkowo-Wschodniej i upadku komunizmu. Debata ma służyć spojrzeniu na wydarzenia sprzed ponad 30 lat w szerszej perspektywie.

W debacie udział wezmą: dr hab. Antoni Dudek, prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, dr hab. Maciej Fic, prof. Uniwersytetu Śląskiego oraz dr hab. Marek Białokur, prof. Uniwersytetu Opolskiego.

Przejdź na profil FB biblioteki i obejrzyj spotkanie (04.06, godz. 18:00)

Organizatorami spotkania są Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, Urząd Miasta Opola i Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Radio Opole patronuje medialnie debacie.
Plakat dotyczący debaty 4 czerwca przed MBP w Opolu

Zobacz także

2021-07-22, godz. 15:45, Patronaty - polecamy Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki - zgłoszenia przyjmowane są jeszcze tylko do 30 lipca Stowarzyszenie Wspólnota Polska Oddział Opolski zaprasza artystów polonijnych do wzięcia udziału w V Polonijnym Festiwalu Polskiej Piosenki. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 lipca. Festiwal odbędzie się w tym roku od 20 do 23 sier… » więcej 2021-07-22, godz. 13:14, Patronaty - polecamy II Festiwal Reportażu Sportowego "Patyk" - nabór trwa! Do 10 września chętni wzięcia udziału w II Festiwalu Reportażu Sportowego „PATYK” mogą przysyłać swoje zgłoszenia. Spośród nich do konkursu głównego zakwalifikowanych zostanie 20 wideo reportaży. Na laureatów czekają atrakcyjne… » więcej 2021-07-21, godz. 12:52, Patronaty - polecamy Strażackie zawody z użyciem zabytkowych sikawek konnych X Regionalne Zawody Sikawek Konnych odbędą się w najbliższą sobotę (24.07) w Pokrzywnicy, małej wiosce w gminie Reńska Wieś. Uczestnikom będzie można pokibicować od godz. 15:00 na tamtejszym boisku sportowym. Zawody zakończy strażacka… » więcej 2021-07-19, godz. 18:53, Patronaty - polecamy Replika Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" zawita do Opola Pokazy współczesnego kina rosyjskiego, koncert piosenek rosyjskich i polskich bardów w wykonaniu Evgena Malinovskiego, spotkania podróżnicze i autorskie, a do tego konferencja naukowa „Sztuka zwierciadłem duszy rosyjskiej” - to pogram… » więcej 2021-07-19, godz. 17:45, Patronaty - polecamy Spotkanie z autorką horroru "Lee Schubienik" już w środę Jak napisać ciekawą powieść grozy? Swoim patentem na to podzieli się Aleksandra Konefał, autorka horroru pt. 'Lee Schubienik'. To literacki debiut pochodzącej z Opola pisarki. Spotkanie odbędzie się w najbliższą środę (21.07)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »