Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-06-01, 14:49 Autor: Agnieszka Lubczańska

Dyskusja o wyborach 4 czerwca 1989 r. i ich znaczeniu w najnowszej historii Polski

Plakat dotyczący debaty 4 czerwca przed MBP w Opolu
Plakat dotyczący debaty 4 czerwca przed MBP w Opolu
"Od limitowanych wyborów do pełnej wolności. Wybory 4 czerwca 1989 roku i ich znaczenie w najnowszej historii Polski" - pod takim tytułem w najbliższy piątek (04.06) na placu przed MBP w Opolu odbędzie się debata. W dyskusji uczestniczyć będą historycy i politolodzy. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18:00 i będzie transmitowane na oficjalnym profilu Miasta Opola i MBP w Opolu.
W tym roku mija 32. rocznica przełomowych wydarzeń 1989 roku, wśród których szczególne miejsce zajmuje pierwsza tura wyborów z 4 czerwca. Wybory przeprowadzone zostały na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów "Okrągłego Stołu". Były to pierwsze częściowo wolne wybory w historii Polski po II wojnie światowej. Stały się ważnym krokiem na drodze do tzw. „Jesieni Ludów/Narodów” w Europie Środkowo-Wschodniej i upadku komunizmu. Debata ma służyć spojrzeniu na wydarzenia sprzed ponad 30 lat w szerszej perspektywie.

W debacie udział wezmą: dr hab. Antoni Dudek, prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, dr hab. Maciej Fic, prof. Uniwersytetu Śląskiego oraz dr hab. Marek Białokur, prof. Uniwersytetu Opolskiego.

Przejdź na profil FB biblioteki i obejrzyj spotkanie (04.06, godz. 18:00)

Organizatorami spotkania są Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, Urząd Miasta Opola i Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Radio Opole patronuje medialnie debacie.
Plakat dotyczący debaty 4 czerwca przed MBP w Opolu

Zobacz także

2021-08-11, godz. 15:33, Patronaty - polecamy Trwa 12. edycja konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego Jak podkreślają organizatorzy, konkurs jest doskonałą okazją do pokazania, jak zmieniają się miejscowości naszego regionu, a przestrzeń wokół staje się bardziej przyjazna dla mieszkańców. W poprzednich 11 edycjach zgłoszono… » więcej 2021-08-11, godz. 15:08, Patronaty - polecamy Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej! Przed nami Piknik Wojskowy w Brzegu Z okazji Święta Wojska Polskiego miasto Brzeg zaprasza mieszkańców Opolszczyzny do wzięcia udziału w pikniku, który odbędzie się w najbliższą niedzielę (15.08) na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. » więcej 2021-08-11, godz. 12:25, Patronaty - polecamy W Nysie pobiegną "Tropem Wilczym" - już w tę niedzielę Nysa po raz drugi dołączyła do współorganizowania największego biegu pamięci Żołnierzy Wyklętych 'Tropem Wilczym'. Ten wystartuje już w najbliższą niedzielę (15.08) o godz. 12:00. Organizatorzy zaplanowali trzy trasy o różnych… » więcej 2021-08-11, godz. 12:01, Patronaty - polecamy IV Festiwal Fantastyki Nyskon już w ten weekend – poznaj szczegóły! Już po raz czwarty nyskimi fortami zawładną fantastyczne stwory, japońskie wróżby, a także grupy rekonstrukcji historycznej. Przed nami kolejny Nyskon, który przyciąga nie tylko miłośników fantasy czy RPG, ale też ręcznego r… » więcej 2021-08-11, godz. 10:47, Patronaty - polecamy XII Festiwal Opolskich Smaków już w ten weekend – poznaj szczegóły! Po rocznej przerwie powraca Festiwal Opolskich Smaków. Tematem przewodnim wydarzenia będą oryginalne smaki - zarówno produktów regionalnych, jak i potraw z całego świata oraz piw kraftowych. Ale to nie wszystko! Jak podkreślają organizatorzy… » więcej
9101112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »