Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-05-31, 13:38 Autor: Agnieszka Lubczańska

Spektakl "Król Lear" w Opolu

Plakat do spektaklu "Król Lear" w reżyserii Anny Augustynowicz
Plakat do spektaklu "Król Lear" w reżyserii Anny Augustynowicz
Opolska premiera spektaklu „Król Lear” - realizowanego wspólnie z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy - już 4 czerwca! Tragedię Szekspira w przekładzie Stanisława Barańczaka reżyseruje Anna Augustynowicz. Próby rozpoczęły się w Legnicy już rok temu, 12 września udało się spektakl zaprezentować premierowo na legnickiej Scenie Gadzickiego. Premiera w Opolu była dwukrotnie przekładana bądź ze względu na obostrzenia związane z pandemią, bądź z powodu gruntownego remontu budynku teatru. Wreszcie się udało!
Oryginalnie akcja tragedii Szekspira oparta jest na legendzie o mitycznym królu Brytanii i toczy się w głębokiej przeszłości (w VIII w. p.n.e.). Król Lear ma trzy córki: Gonerylę, Reganę i Kordelię. Postanawia obdzielić je swym majątkiem odpowiednio do stopnia ich deklarowanej miłości do siebie. To punkt wyjścia dramatu, którego finałem jest tragedia i śmierć.

- Szekspir odkrywa autorytarny mechanizm sprawowania władzy, który dziś nazywamy populizmem. Miłość do władzy staje się równa miłości do wojny. W tę wojnę wplątana zostaje cała społeczność. Szekspir ostro przedstawia konflikty, które wynikają z przemocy mocno zakorzenionej w kulturze patriarchalnej - tak jeden z motywów sięgnięcia po tragedię Szekspira objaśnia reżyserka, Anna Augustynowicz [źródło: materiały teatru].

Odwrotnie niż miało to miejsce w teatrze elżbietańskim, w obsadzie legnicko-opolskiego przedstawienia grają same kobiety, z wyjątkiem roli tytułowej, którą zagra gościnnie Mirosław Zbrojewicz. Dodajmy, że rolę króla Leara grali wielcy polskiej sceny, m.in.: Gustaw Holoubek, Jan Englert, Jan Machulski, Jerzy Trela, Jan Frycz, Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski, Zbigniew Zapasiewicz. Tadeuszowi Łomnickiemu nie dane było doczekać premiery w tej roli. Zmarł na scenie Teatru Nowego w Poznaniu w trakcie próby 22 lutego 1992 roku. Tydzień przed premierą.

Opolski zespół aktorski reprezentować będą: Cecylia Caban, Weonika Krystek (AST w Krakowie, gościnnie), Karolina Kuklińska, Magdalena Maścianica, Katarzyna Osipuk, Judyta Paradzińska i Beata Wnęk-Malec. W obsadzie także aktorki z Legnicy: Magda Biegańska, Magdalena Drab, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Aleksandra Listwan, Anita Poddębniak, Zuza Motorniuk. Scenografia to dzieło Marka Brauna, kostiumy zaprojektował Tomasz Armada, muzykę skomponował Jacek Wierzchowski, zaś reżyserią świateł zajął się Krzysztof Sendke. Asystentem reżyserki jest Jan Kamiński (AT w Warszawie).

Poniżej zamieszczamy krótkie wypowiedzi twórców, których, przed wrześniową premierą w Legnicy, zapytano o pracę nad spektaklem, jego znaczenia i konteksty.

Obsada:
Lear, król Brytanii – Mirosław Zbrojewicz
Król Francji / Rycerz – Karolina Kuklińska
Książę Burgundii / Oswald – Beata Wnęk-Malec
Książę Kornwalii – Gabriela Fabian
Książę Szkocji – Cecylia Caban
Hrabia Kent – Anita Poddębniak
Hrabia Gloucester – Judyta Paradzińska
Edgar, syn Gloucestera / Błazen Leara - Weronika Krystek
Edmund, nieprawy syn Gloucestera – Aleksandra Listwan
córki Leara:
Goneryla – Ewa Galusińska
Regana – Zuza Motorniuk
Kordelia – Magda Drab
oraz:
Jowisz – Katarzyna Dworak
Junona – Ada Szczepaniak/Magdalena Maścianica
Minerwa – Katarzyna Osipuk

Więcej o spektaklu tu: Król Lear

Zobacz także

2021-06-29, godz. 14:12, Patronaty - polecamy Festyn Fundacji DOM - wyjątkowy, bo jubileuszowy. Przyjdź w niedzielę na pl. Wolności w Opolu! W tym roku Fundacja DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu obchodzi swoje 30 urodziny! Na wspólne świętowanie zaproszeni są wszyscy już w najbliższą niedzielę (04.07) podczas 26. Festynu Fundacji DOM „30… » więcej 2021-06-29, godz. 12:22, Patronaty - polecamy Lato Kwiatów w Otmuchowie od piątku do niedzieli Od najbliższego piątku przez cały weekend (2-4.07) Otmuchów stanie się największą kwiaciarnią w Polsce! Lato Kwiatów to sztandarowa impreza miasta i gminy. Odbywa się już po raz 48. Kwiaty cięte, doniczkowe, drzewka, krzewy oraz… » więcej 2021-06-25, godz. 15:00, Patronaty - polecamy Konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich - Bitwa Regionów Jeszcze tylko do 30 czerwca trwa przyjmowanie zgłoszeń do największego konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich - „Bitwy Regionów”. Jury oceni pomysł na potrawę regionalną oraz jej prezentację w formie krótkiego filmu… » więcej 2021-06-24, godz. 13:56, Patronaty - polecamy Mini Miasto powstanie w Raszowej. Budowa rusza w poniedziałek! To nietypowa półkolonia organizowana już po raz dziewiąty przez Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae. Zabawa polega na tym, by zbudować Mini Miasto. Z uwagi na problemy współczesnego świata - zanieczyszczenie jednorazowym plastikiem… » więcej 2021-06-24, godz. 12:16, Patronaty - polecamy Orkiestra Dęta Parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach 40-lecie uczci koncertem w amfiteatrze Orkiestra Dęta Parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach zagra jubileuszowy koncert z okazji swojego 40-lecia. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę (27.06) na deskach amfiteatru w Opolu. » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »