Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-05-31, 13:38 Autor: Agnieszka Lubczańska

Spektakl "Król Lear" w Opolu

Plakat do spektaklu "Król Lear" w reżyserii Anny Augustynowicz
Plakat do spektaklu "Król Lear" w reżyserii Anny Augustynowicz
Opolska premiera spektaklu „Król Lear” - realizowanego wspólnie z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy - już 4 czerwca! Tragedię Szekspira w przekładzie Stanisława Barańczaka reżyseruje Anna Augustynowicz. Próby rozpoczęły się w Legnicy już rok temu, 12 września udało się spektakl zaprezentować premierowo na legnickiej Scenie Gadzickiego. Premiera w Opolu była dwukrotnie przekładana bądź ze względu na obostrzenia związane z pandemią, bądź z powodu gruntownego remontu budynku teatru. Wreszcie się udało!
Oryginalnie akcja tragedii Szekspira oparta jest na legendzie o mitycznym królu Brytanii i toczy się w głębokiej przeszłości (w VIII w. p.n.e.). Król Lear ma trzy córki: Gonerylę, Reganę i Kordelię. Postanawia obdzielić je swym majątkiem odpowiednio do stopnia ich deklarowanej miłości do siebie. To punkt wyjścia dramatu, którego finałem jest tragedia i śmierć.

- Szekspir odkrywa autorytarny mechanizm sprawowania władzy, który dziś nazywamy populizmem. Miłość do władzy staje się równa miłości do wojny. W tę wojnę wplątana zostaje cała społeczność. Szekspir ostro przedstawia konflikty, które wynikają z przemocy mocno zakorzenionej w kulturze patriarchalnej - tak jeden z motywów sięgnięcia po tragedię Szekspira objaśnia reżyserka, Anna Augustynowicz [źródło: materiały teatru].

Odwrotnie niż miało to miejsce w teatrze elżbietańskim, w obsadzie legnicko-opolskiego przedstawienia grają same kobiety, z wyjątkiem roli tytułowej, którą zagra gościnnie Mirosław Zbrojewicz. Dodajmy, że rolę króla Leara grali wielcy polskiej sceny, m.in.: Gustaw Holoubek, Jan Englert, Jan Machulski, Jerzy Trela, Jan Frycz, Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski, Zbigniew Zapasiewicz. Tadeuszowi Łomnickiemu nie dane było doczekać premiery w tej roli. Zmarł na scenie Teatru Nowego w Poznaniu w trakcie próby 22 lutego 1992 roku. Tydzień przed premierą.

Opolski zespół aktorski reprezentować będą: Cecylia Caban, Weonika Krystek (AST w Krakowie, gościnnie), Karolina Kuklińska, Magdalena Maścianica, Katarzyna Osipuk, Judyta Paradzińska i Beata Wnęk-Malec. W obsadzie także aktorki z Legnicy: Magda Biegańska, Magdalena Drab, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Aleksandra Listwan, Anita Poddębniak, Zuza Motorniuk. Scenografia to dzieło Marka Brauna, kostiumy zaprojektował Tomasz Armada, muzykę skomponował Jacek Wierzchowski, zaś reżyserią świateł zajął się Krzysztof Sendke. Asystentem reżyserki jest Jan Kamiński (AT w Warszawie).

Poniżej zamieszczamy krótkie wypowiedzi twórców, których, przed wrześniową premierą w Legnicy, zapytano o pracę nad spektaklem, jego znaczenia i konteksty.

Obsada:
Lear, król Brytanii – Mirosław Zbrojewicz
Król Francji / Rycerz – Karolina Kuklińska
Książę Burgundii / Oswald – Beata Wnęk-Malec
Książę Kornwalii – Gabriela Fabian
Książę Szkocji – Cecylia Caban
Hrabia Kent – Anita Poddębniak
Hrabia Gloucester – Judyta Paradzińska
Edgar, syn Gloucestera / Błazen Leara - Weronika Krystek
Edmund, nieprawy syn Gloucestera – Aleksandra Listwan
córki Leara:
Goneryla – Ewa Galusińska
Regana – Zuza Motorniuk
Kordelia – Magda Drab
oraz:
Jowisz – Katarzyna Dworak
Junona – Ada Szczepaniak/Magdalena Maścianica
Minerwa – Katarzyna Osipuk

Więcej o spektaklu tu: Król Lear

Zobacz także

2021-07-28, godz. 15:31, Patronaty - polecamy Opolskie Lamy w ogrodzie WBP – sprawdź sierpniowy program kina plenerowego! Przez całe wakacje, w środy, pod namiotem w ogrodzie przy ul. Piastowskiej w Opolu, Wojewódzka Biblioteka Publiczna oraz Stowarzyszenie Opolskie Lamy zapraszają na kino plenerowe. W repertuarze sierpniowych propozycji trzy filmy kina skandynawskiego… » więcej 2021-07-28, godz. 14:41, Patronaty - polecamy Spotkanie z hiszpańskim pisarzem Andrésem Barbą Hiszpański pisarz Andrés Barba będzie w najbliższy czwartek (29.07) gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. 'Świetlista republika' i „Małe rączki” to dwie powieści autora, które pojawiły się w Polsce. Pierwsza… » więcej 2021-07-26, godz. 16:49, Patronaty - polecamy 78. Tour de Pologne UCI World Tour: Z Lublina do Krakowa To największej impreza sportowa w Polsce i już wiadomo, że będzie niezwykłym wydarzeniem. Kolarski wyścig Tour de Pologne UCI Worl Tour rozpocznie się 9 sierpnia. Przed uczestnikami 7 etapów. Uroczysty start na placu Zamkowym w Lublinie… » więcej 2021-07-22, godz. 17:25, Patronaty - polecamy Sprawdź, co MBP w Opolu szykuje dla dzieci i młodzieży podczas tegorocznych wakacji! Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza dzieci i młodzież do wspólnego spędzenia wakacji. W programie liczne spotkania, warsztaty i gry. » więcej 2021-07-22, godz. 15:45, Patronaty - polecamy Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki - zgłoszenia przyjmowane są jeszcze tylko do 30 lipca Stowarzyszenie Wspólnota Polska Oddział Opolski zaprasza artystów polonijnych do wzięcia udziału w IV Polonijnym Festiwalu Polskiej Piosenki. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 lipca. Festiwal odbędzie się w tym roku od 20 do 23 sie… » więcej
12131415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »