Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-05-17, 15:17 Autor: Agnieszka Lubczańska

Cztery premiery na koniec sezonu!

Zdjęcie ze spektaklu „Gargantua i Pantagruel” [fot. Piotr Nykowski]
Zdjęcie ze spektaklu „Gargantua i Pantagruel” [fot. Piotr Nykowski]
Zdjęcie ze spektaklu „Gargantua i Pantagruel” [fot. Piotr Nykowski]
Zdjęcie ze spektaklu „Gargantua i Pantagruel” [fot. Piotr Nykowski]
Teatry mogą otworzyć się dla widzów 21 maja. Teatr im. Jana Kochanowskiego postanowił wykorzystać ten czas - na sam koniec sezonu zaprasza widzów aż na 4 premiery. Pierwsza już w najbliższy piątek (21.05). Będzie okazja obejrzenia przewrotnej adaptacji XVI-wiecznej epopei fantastycznej Françoisa Rabelaisa pt. „Gargantua i Pantagruel” w reżyserii Jakuba Skrzywanka. Parodia, satyra, a może przestroga? Co współcześni twórcy odkryją w dziejach prostodusznych olbrzymów? Przedstawienie w przewrotny sposób opowiada o końcu kultury i społeczeństwa...

Spektakl zdążył mieć już swoją premierę 22 lutego zeszłego roku na deskach Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, który to teatr jest partnerem i koproducentem wydarzenia. Niestety do tej pory - ze względu na obostrzenia związane z trwającą pandemią - nie odbyła się oficjalna premiera przedstawienia w Opolu, choć 30 kwietnia udało się przygotować premierę on-line.

Chwilę przed tym wydarzeniem z aktorką Moniką Stanek rozmawialiśmy
w audycji "Rewiry kultury" (27.04). Rozmowa jest do posłuchania poniżej.

Monika Stanek, Rafał Kronenenberger i Andrzej Jakubczyk to opolscy aktorzy, których będziemy mogli obejrzeć na Scenie Modelatornia. Do tego pojawi się trzyosobowa ekipa aktorska Teatru im. W. Horzycy w Toruniu: Małgorzata Abramowicz, Anna Magalska i Bartosz Woźny. Reżyserem spektaklu jest Jakub Skrzywanek. Adaptacją i dramaturgią zajął się Paweł Soszyński. Autorami scenografii są Anna Maria Kaczmarska i Mikołaj Małek. Kostiumy stworzyła Anna Maria Kaczmarska, a choreografią zajęła się Agnieszka Kryst. Reżyserem światła w spektaklu jest Aleksandr Prowaliński. Twórcą muzyki - Karol Nepelski. Reżyserowi asystowała Anna Magalska.


Jakie premiery czekają widzów jeszcze w tym sezonie?
  • 4 czerwca (piątek), o godz. 19.00 odbędzie się wyczekiwana premiera „Króla Leara” w reż. Anny Augustynowicz z Mirosławem Zbrojewiczem w roli tytułowej. Spektakl realizowany w koprodukcji z Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy.
  • 18 czerwca (piątek), o godz. 19.00 zaplanowano premierę „Danse Macabre” w reż. Renaty Piotrowskiej-Auffret. Spektakl realizowany w koprodukcji z Art Stations Foundation.
  • 24 czerwca (czwartek), o godz. 19.00 na Dużej Scenie zobaczyć będzie można premierę kasowego tytułu Andrzeja Saramonowicza „Testosteron” w reż. Roberta Talarczyka. Spektakl realizowany w koprodukcji z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
Bilety na spektakle są już dostępne pod adresem: www.bilety.teatropole oraz w kasie biletowej, od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-18.00, w soboty i niedziele na dwie godziny przed spektaklem.

Będzie premiera! „Gargantua i Pantagruel” na scenie Modelatornia do obejrzenia on-line od piątkuFrançois Rabelais wierzył, że nauka doprowadzi nas do ostatecznej szczęśliwości, a humanizm będzie gwarantem etycznego wykorzystania jej owoców. Jednak dopiero dziś zaczynamy rozumieć, że ludzkość nie zrealizowała postulatów pisarza: rozum doprowadził nas na skraj katastrofy, a ideały humanizmu w antropocentrycznym renesansowym wydaniu zamiast uczynić z człowieka gospodarza planety, zmieniły go w egoistycznego władcę natury.

W spektaklu „Gargantuą i Pantagruelem” chcemy opowiedzieć o końcu kultury i społeczeństwa. Rabelais ośmieszał w swojej książce ociemniałe i irracjonalne wieki średniowiecza, witając nowy świat. My śmiejemy się, żegnając świat na zawsze. Czy to nie komiczne, że na stryczkach, które sami sobie uwiliśmy, bujamy się jak akrobaci, myśląc, że świat to wesołe miasteczko, a szubienica to nasza karuzela?

[źródło: materiały Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu]

Z aktorką Moniką Stanek w audycji "Rewiry kultury" (27.04) rozmawia Katarzyna Zawadzka

Zobacz także

2021-06-17, godz. 22:15, Patronaty - polecamy Filharmonia Opolska kończy sezon artystyczny wykonaniem IX symfonii Beethovena Olga Pasiecznik - sopran, Monika Ledzion-Porczyńska - mezzosopran, Piotr Buszewski - tenor oraz Jarosław Bręk - bas-baryton, a do tego Chór Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu i Orkiestra Filharmonii Opolskiej… » więcej 2021-06-15, godz. 13:41, Patronaty - polecamy Gala finałowa wojewódzkiego konkursu plastycznego KRUS Finał wojewódzki XI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci pod hasłem: „Bezpiecznie na wsi mamy: od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy” został zakończony. Gala wojewódzka odbędzie się w najbliższy piątek (18.06) w… » więcej 2021-06-15, godz. 12:08, Patronaty - polecamy Można żyć bez pośpiechu i w zgodzie z naturą? W Suchym Boże udowodnią, że tak! To będzie próba powrotu do spokojnego tempa życia w przyjaznym otoczeniu wiejskiej przyrody. Mowa o wydarzeniu pod nazwą Slow Fest, które już w najbliższą sobotę (19.06) odbędzie się w Suchym Borze. Będzie można m.in. poćwiczyć… » więcej 2021-06-10, godz. 15:59, Patronaty - polecamy Klub szermierczy UKS Start Opole zaprasza na "Mistrzostwa Opola w Szpadzie 2021" Już w najbliższy poniedziałek (14.06) w Państwowej Szkole Podstawowej nr 2 w Opolu odbędą się Zawody Szermiercze Miasta Opola dla dzieci, ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Organizatorzy zapraszają zawodników, trenerów… » więcej 2021-06-09, godz. 12:41, Patronaty - polecamy "Taniec, który koi lęki" - Teatr im. Jana Kochanowskiego zaprasza na "Danse Macabre" w reż. Renaty Piotrowskiej-Auffret W piątek (18.06) o godz. 19:00 w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu odbędzie się kolejna z zapowiadanych premier. Tym razem na deskach teatru wystawiona zostanie sztuka 'Dance Makabre'. Będzie to przedstawienie realizowane w ramach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »