Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-04-29, 14:15 Autor: Agnieszka Lubczańska

Dzień Flagi RP już w niedzielę. Poznaj miniprzewodnik „Biało-Czerwona”!

Zdjęcie z wojewódzkich obchodów Dnia Flagi RP w Moszczance w 2018 roku [fot. Wanda Kownacka]
Zdjęcie z wojewódzkich obchodów Dnia Flagi RP w Moszczance w 2018 roku [fot. Wanda Kownacka]
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest 2 maja. Od lat wojewódzkie obchody tego święta odbywały się w Moszczance. W tym roku ze względu na obostrzenia związane z trwającą pandemią nie odbędą się, nie będzie też specjalnych pikników czy akcji układania „Biało-Czerwonej”. Tym bardziej każdy z nas może uczcić Dzień Flagi poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm RP w 2004 roku, jako wyraz szacunku dla symboli narodowych. Polska Flaga Narodowa jest symbolem jedności narodu polskiego. „Jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości” – czytamy na stronie gov.pl


W załączniku zamieszczamy przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji miniprzewodnik „Biało-Czerwona”, który zawiera zasady prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem. Publikacja wskazuje między innymi różnice między flagą a barwami narodowymi. Istnieje wiele form eksponowania barw narodowych np. poprzez noszenie ich w postaci biało-czerwonej kokardy narodowej w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu.

Dzień Flagi RP 2 maja w regionie upłynie pod znakiem wizyty prezydenta na Górze św. Anny w ramach obchodów setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. W tym dniu zaplanowano m.in. uroczystą mszę świętą i wieczorny mapping.


Dodajmy, że 2 maja - poza Dniem Flagi - obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Zobacz także

2021-06-07, godz. 14:22, Patronaty - polecamy Koncerty muzyki organowej i kameralnej w Kluczborku „Wyjątkowi artyści, wspaniała muzyka, niesamowita atmosfera” - tak Kluczborskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej rekomendują ich organizatorzy. Wydarzenie odbędzie się po raz 36. Od czerwca do listopada usłyszymy w jego ramach… » więcej 2021-06-07, godz. 13:17, Patronaty - polecamy Debata oksfordzka z okazji 100. rocznicy III powstania śląskiego W związku z obchodami 100. rocznicy III powstania śląskiego oraz 50. rocznicy nadania Liceum Ogólnokształcącemu imienia Powstańców Śląskich w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim w najbliższy czwartek (10.06) odbędzie się debata… » więcej 2021-06-04, godz. 14:19, Patronaty - polecamy Krzysztof Kamil Baczyński bohaterem konkursu na esej Krzysztof Kamil Baczyński to w tym roku bohater Ogólnopolskiego Konkursu na Esej organizowanego po raz osiemnasty przez MBP w Opolu. Konkurs adresowany jest do młodzieży szkół średnich oraz studentów szkół wyższych. Prace można… » więcej 2021-06-02, godz. 15:09, Patronaty - polecamy 50 km wyprawy górskiej po odznakę "Diament Pienin" - w ten sposób Marta Stelmach chce uzbierać pieniądze na leczenie dzikich zwierząt! Diament Pienin to odznaka przyznawana przez Zarząd Oddziału Pienińskiego PTTK w Szczawnicy za przejście całego pasma Pienin od wschodu na zachód, w jeden dzień. Trasa liczy ponad 50km, a suma przewyższeń przekracza 2 tys. metrów… » więcej 2021-06-01, godz. 14:49, Patronaty - polecamy Dyskusja o wyborach 4 czerwca 1989 r. i ich znaczeniu w najnowszej historii Polski 'Od limitowanych wyborów do pełnej wolności. Wybory 4 czerwca 1989 roku i ich znaczenie w najnowszej historii Polski' - pod takim tytułem w najbliższy piątek (04.06) na placu przed MBP w Opolu odbędzie się debata. W dyskusji uczestniczyć… » więcej
9101112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »