Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-04-23, 19:38 Autor: Agnieszka Lubczańska

Badacz dziejów Polski, Śląska i Niemiec w XIX i XX w. prof. Ryszard Kaczmarek gościem WBP

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu [zdj. Agnieszka Stefaniak]
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu [zdj. Agnieszka Stefaniak]
Już wkrótce w Galerii WuBePe przy ul. Piastowskiej 20 w Opolu będzie można obejrzeć wystawę "Czas przełomu. Śląsk w pierwszych dekadach XX wieku”. Wernisaż miał się odbyć w najbliższy poniedziałek (26.04), ale ze względu na przedłużenie obostrzeń w związku z trwającą pandemią, obejrzenie ekspozycji będzie możliwe dopiero po otwarciu galerii, o czym poinformujemy. Nie odwołane za to zostało spotkanie z prof. Ryszardem Kaczmarkiem - badaczem dziejów Polski, Śląska i Niemiec w XIX i XX w., które odbędzie się on-line i będzie transmitowane na Facebooku WBP. Początek o godz. 17:00.

Prof. Ryszard Kaczmarek jest pracownikiem Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego oraz Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach. To autor licznych publikacji naukowych oraz książek, m.in. „Polacy w armii kajzera”, „Polacy w Wehrmachcie” oraz „Powstania Śląskie. 1919-1920-1921”.

Spotkanie poprowadzi prof. Piotr Pałys, który też był gościem audycji Trendy i owędy - rozmowa jest do posłuchania w zakładce audycji.

Posłuchaj rozmowy z prof. Piotrem Pałysem.

Spotkanie z profesorem miało towarzyszyć otwarciu wystawy "Czas przełomu. Śląsk w pierwszych dekadach XX wieku”. O nowym terminie wernisażu, poinformujemy wkrótce, ale już możemy zdradzić, że ekspozycja przybliży historię Śląska od początku ubiegłego wieku do zakończenia sporu o Śląsk wraz z wyeksponowanymi wydarzeniami 1921 roku, na tle najważniejszych zmian cywilizacyjnych oraz postępu technologicznego regionu. Prezentuje zbiory Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu takie jak: przedwojenne mapy, książki, czasopisma, pocztówki oraz fotografie. Wystawa wpisuje się w obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

Organizatorem wydarzeń jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki. Radio Opole jest patronem medialnym przedsięwzięć.
Badacz dziejów Polski, Śląska i Niemiec w XIX i XX w. prof. Ryszard Kaczmarek gościem WBP

Zobacz także

2021-05-31, godz. 16:33, Patronaty - polecamy "Testosteron" premierowo jeszcze w czerwcu! „Testosteron” - kultowa komedia teatralna Andrzeja Saramonowicza, która w 2007 roku doczekała się także ekranizacji, tym razem w wykonaniu aktorów Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego w… » więcej 2021-05-31, godz. 16:02, Patronaty - polecamy Na warszawskiej Pradze spotkają się artyści, by śpiewać utwory Jonasza Kofty W sobotę (05.06) dzień konkursowy, a w niedzielę (06.06) koncert finałowy - tak w skrócie zapowiada się w najbliższy weekend XV Ogólnopolski Festiwal im. Jonasza Kofty „Moja Wolności', To jeden z najważniejszych festiwali poświęconych… » więcej 2021-05-31, godz. 15:15, Patronaty - polecamy VIII Bieg Nyski wystartuje w sobotę z wałów jeziora w Skorochowie Ponad 800 osób zadeklarowało chęć uczestniczenia w VIII Biegu Nyskim. Zgłoszenia przyjmowane będą jeszcze w dniu biegu w biurze zawodów. Zawodnicy wystartują indywidualnie o dowolnie wybranej porze między godziną 10:00 a 14:00 z… » więcej 2021-05-31, godz. 13:38, Patronaty - polecamy Spektakl "Król Lear" w Opolu Opolska premiera spektaklu „Król Lear” - realizowanego wspólnie z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy - już 4 czerwca! Tragedię Szekspira w przekładzie Stanisława Barańczaka reżyseruje Anna Augustynowicz. Próby rozpoczęły… » więcej 2021-05-28, godz. 15:06, Patronaty - polecamy Targi książki i spotkania autorskie w Kędzierzynie-Koźlu przez całą środę Już po raz czwarty Kędzierzyn-Koźle stanie się na jeden dzień opolską stolicą literatury. Miejscami akcji będą Powiatowa Przystani „Szkwał” (ul. Wyspa 22b) oraz kozielski rynek. Na targach swoją ofertę zaprezentuje 17 wydawnictw… » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »