Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Poznaj miejsce debaty o przyszłości Europy, zostań…
2021-05-05, 15:34 Autor: Oprac AL/źródło: https://futureu.europa.eu/?locale=pl

Poznaj miejsce debaty o przyszłości Europy, zostań uczestnikiem lub organizatorem konferencji - zabierz głos!

Parlament Europejski w Strasburgu [fot. Marcin Skomudek]
Parlament Europejski w Strasburgu [fot. Marcin Skomudek]
Parlament Europejski w Strasburgu [Fot.Marcin Skomudek]
Parlament Europejski w Strasburgu [Fot.Marcin Skomudek]

Powstała platforma będąca centrum debaty w sprawie przyszłości Europy. Dzięki niej każdy może opowiedzieć, w jakiej Europie chce żyć i pomóc kształtować wspólną przyszłość, może zabrać głos, włączyć się w dyskusję, przedstawić swoje pomysły dotyczące różnych sfer życia, a także zorganizować własne wydarzenie.


Narzędziem jest wielojęzyczna platforma cyfrowa uruchomiona 19 kwietnia. Ma ona dostarczać informacji o pracach prowadzonych w ramach konferencji, a także służyć jako repozytorium najważniejszych kwestii podnoszonych w trakcie dyskusji. Ma być miejscem, w którym obywatele mogą dzielić się pomysłami i wysyłać opinie. Będą one gromadzone, analizowane, monitorowane i publikowane podczas całej konferencji. Wnioski i wskazówki w sprawie przyszłości Europy mają być gotowe wiosną 2022 r.


Kliknij i przejdź na stronę tu: futureu.europa.eu.

Wszyscy uczestnicy muszą przestrzegać wartości określonych w Karcie zasad - zobacz.

Co składa się na konferencję?
  • Wielojęzyczna platforma cyfrowa ‒ to miejsce, w którym obywatele mogą dzielić się pomysłami i wysyłać opinie. Będą one gromadzone, analizowane, monitorowane i publikowane podczas całej konferencji.
  • Zdecentralizowane wydarzenia – to imprezy internetowe, fizyczne lub hybrydowe przygotowywane przez osoby, organizacje lub też władze krajowe, regionalne i lokalne w całej Europie.
  • Europejskie panele obywatelskie ‒ to okazja do przedyskutowania różnorodnych tematów i przestawienia propozycji. Panele muszą być reprezentatywne dla obywateli pod względem pochodzenia geograficznego, płci, wieku, pochodzenia społeczno-ekonomicznego i poziomu wykształcenia.
  • Sesje plenarne konferencji ‒ to debaty nad pogrupowanymi tematycznie zaleceniami krajowych i europejskich paneli obywatelskich, bez określonego z góry wyniku i bez wcześniej zdefiniowanych dziedzin polityki. Będą w nich uczestniczyć przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji Europejskiej oraz przedstawiciele wszystkich parlamentów narodowych na równych prawach, a także obywatele. Reprezentowani będą również Komitet Regionów i Komitet Ekonomiczno-Społeczny, partnerzy społeczni i społeczeństwo obywatelskie. Gdy omawiana będzie międzynarodowa rola UE, w pracach uczestniczyć będzie wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Można będzie zapraszać przedstawicieli kluczowych zainteresowanych stron. Zarząd sporządzi i opublikuje wnioski z sesji plenarnych.
Jaką rolę odgrywa platforma cyfrowa?

Platforma cyfrowa to centrum konferencji: pozwala włączyć się i zabrać głos podczas konferencji. Tutaj można dzielić się swoimi przemyśleniami na temat Europy i potrzebnych zmian, zapoznawać się z wypowiedziami innych, szukać wydarzeń w pobliżu, organizować własne wydarzenia i śledzić prace konferencji.

Jak zabrać głos?

Wystarczy wybrać temat (wybierz temat) z szeregu zaproponowanych zagadnień i podzielić się swoją opinią. Pomysły będą gromadzone, analizowane, monitorowane i publikowane podczas całej konferencji. Następnie zostaną uwzględnione podczas dyskusji na forum europejskich paneli obywatelskich i na sesjach plenarnych. Mechanizm przekazywania informacji sprawi, że pomysły przedstawione podczas konferencji zostaną przełożone na konkretne zalecenia dla UE do działania. Ostateczne wyniki konferencji zostaną przedstawione w sprawozdaniu dla wspólnego przewodnictwa. Trzy instytucje ‒ każda w ramach swoich kompetencji i zgodnie z traktatami ‒ szybko przeanalizują, jak skutecznie zastosować się do wniosków sprawozdania.

Kto kieruje konferencją?

Konferencja podlega trzem instytucjom reprezentowanym przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, przewodniczącego Rady i przewodniczącą Komisji Europejskiej, którzy pełnią funkcję wspólnego przewodnictwa.

Wspiera ich zarząd, którym współkierują trzy instytucje (Guy Verhofstadt ‒ poseł do Parlamentu Europejskiego, Ana Paula Zacarias ‒ sekretarz stanu do spraw europejskich z ramienia portugalskiej prezydencji w Radzie** oraz Dubravka Šuica ‒ wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za demokrację i demografię). Zarząd regularnie składa sprawozdania wspólnemu przewodnictwu. Odpowiada za podejmowanie decyzji w drodze konsensusu odnośnie do prac konferencji, jej procesów i wydarzeń, nadzorując przebieg konferencji oraz przygotowując posiedzenia plenarne, w tym opracowując wkład obywateli i działania następcze.

W pracach zarządu będzie pomagał niewielki wspólny sekretariat składający się z urzędników reprezentujących w równym stopniu trzy instytucje.

Konferencja w sprawie przyszłości Europy będzie udana tylko wtedy, gdy weźmiesz w niej udział za pomocą tej platformy. Przyszłość jest w Twoich rękach. Zabierz głos.

Zobacz także

2023-05-09, godz. 11:44 Przekraczać granice i dawać dobro. Wspólnie pomóżmy spełniać marzenia! W konkursie Radia Opole "Festiwal od kuchni" w ramach akcji 60 na 60 jest do zdobycia m.in. lot balonem marki Fly-Consulting. W tymże balonie odbyło się już… » więcej 2023-05-09, godz. 11:11 Gotuj z DJ-em Adamusem i śpiewaj z Pascalem Brodnickim! Słuchasz 60 na 60 kiedy gotujesz? Nucisz razem z nami największe przeboje z opolskiego amfiteatru mieszając w garnkach? Weź udział w nowej zabawie w cyklu… » więcej 2023-04-28, godz. 09:46 Codzienny autopilot Radia Opole! Cicho i ekologicznie "Gramy z klimatem" Każdego dnia reporterzy Radia Opole sprawdzają dla Państwa sytuację na opolskich drogach. Od dziś robimy to w sposób cichy i bardziej ekologiczny. Taki jest… » więcej 2023-04-17, godz. 14:51 Akcja edukacja - pomóż dziecku zrozumieć świat mediów Rozwijanie kompetencji medialnych u dzieci i młodzieży to klucz do odróżniania informacji fałszywych od prawdziwych. Wspieranie najmłodszych w poznawaniu… » więcej 2023-04-17, godz. 14:41 Półprawdy i kłamstwa: jak sobie z nimi radzić? - bezpłatny webinar #MEDIAchallenge: praktycznie o fact-checkingu oraz… Nieprawdziwe informacje, zwane także dezinformacją, fake newsami czy fałszywymi informacjami, to nic nowego. Jednak wraz z postępem technologicznym oraz coraz… » więcej 2023-04-05, godz. 09:30 Mistrz Tradycji. Wyjątkowa premiera filmu Sławomira Mielnika Opolski fotograf przez kilka miesięcy podglądał jak szkoli się przyszłe kroszonkarki w województwie opolskim. Sztuka zdobienia jaj jest niezwykle trudna… » więcej 2023-03-13, godz. 14:00 Muzyczna wiosna z DJ-em Adamusem w Radiu Opole! Adam Jaworski czyli znany i lubiany DJ Adamus będzie twarzą wiosennej kampanii Radia Opole pod hasłem „60/60” czyli „60 piosenek na 60-lecie KFPP w Opolu”… » więcej 2023-03-11, godz. 10:06 Marek Kamiński o pomocy młodym ludziom w spełnianiu marzeń W sobotni poranek gościem Radia Opole był polarnik, podróżnik i filozof - Marek Kamiński. W ramach swojej fundacji prowadzi on projekt LifePlanAcademy, w… » więcej 2023-02-23, godz. 15:03 Festiwal Roślin w Opolu - będziemy na miejscu w sobotę! Radio Opole rozkwita na wiosnę! Bądźcie z nami! Największy w Polsce targ roślin doniczkowych zawita do Opola już w najbliższy weekend do Hali Toyota Park przy ul. Oleskiej 70. Radio Opole będzie na miejscu… » więcej 2023-02-13, godz. 13:34 Cyfrowy detoks - jak wylogować się z cyberprzestrzeni? Niemal 70% całej populacji świata używa telefonu komórkowego, każdego dnia rośnie liczba kont w mediach społecznościowych. Nowe technologie to element… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »