Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » 11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Radio Opole…
2021-04-09, 12:35 Autor: Justyna Krzyżanowska

11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Radio Opole zaprasza na specjalny program

Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Kostowie [fot. Paula Hołubowicz]
Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Kostowie [fot. Paula Hołubowicz]
Szczątki samolotu na miejscu katastrofy (10 kwietnia 2010) [By Serge Serebro, Vitebsk Popular News - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10097019]
Szczątki samolotu na miejscu katastrofy (10 kwietnia 2010) [By Serge Serebro, Vitebsk Popular News - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10097019]
[fot. Barbara Więcek]
[fot. Barbara Więcek]
Mija 11 lat od katastrofy samolotu rządowego w Smoleńsku. 10 kwietnia 2010 r. zginęło 96 osób stanowiących delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej - w tym najważniejsze osoby w państwie, a także załoga samolotu. W związku z rocznicą dużo miejsca na antenie poświęcimy temu wydarzeniu - jednemu z najtragiczniejszych w historii Polski.
Ze względu na trwającą pandemię covid-19 uroczystości przygotowane przez Opolski Urząd Wojewódzki będą miały charakter symboliczny.

Tego dnia o godz. 12:00 w kościele Ojców Franciszkanów w Opolu zostanie odprawiona msza święta w intencji Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, Jego Małżonki Marii oraz pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej.

O godz. 13:00 na Placu przed Pomnikiem Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia odbędą się symboliczne uroczystości, tj. odegranie hymnu państwowego, przemówienie wojewody opolskiego Sławomira Kłosowskiego, złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem, odegranie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

O godz. 15:00 na cmentarzu w Kostowie (pow. kluczborski) pod pomnikiem poświęconym ofiarom katastrofy smoleńskiej zostaną złożone kwiaty i znicze. Wojewodę opolskiego reprezentować będą dyrektor biura wojewody oraz doradcy.

Ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich organizatorzy nie zachęcają mieszkańców regionu do osobistego uczestnictwa w uroczystościach. Relacje z tych wydarzeń przygotują dla Państwa nasi dziennikarze zarówno w wiadomościach, jak i programach okolicznościowych. Na naszej antenie nie zabraknie także wspomnień o osobach, które zginęły w katastrofie, a wspominać będą ich przyjaciele i znajomi, opolscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych.

Więcej informacji dotyczących katastrofy smoleńskiej można znaleźć również na naszej podstronie Radio Opole 4 HISTORIA, m.in. specjalne artykuły Bolesława Bezega poświęcone osobom, które zginęły pod Smoleńskiem w 2010 r.


Program Radia Opole z okazji 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej:


7:05-11:00 Mamy weekend – zaprasza Daniel Klimczak
  • Katastrofa smoleńska to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w polskiej historii. W programie przypomnimy zarówno samą katastrofę, ale też osoby, które 10 kwietnia 2010 r. znajdowały się na pokładzie prezydenckiego samolotu.

    Jedną z nich był ostatni prezydent na uchodźstwie. Postać tę przybliży nam historyk, były rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Stanisław Sławomir Nicieja, który przez wiele lat utrzymywał przyjacielskie relacje z Ryszardem Kaczorowskim. W programie porozmawiamy także z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim, którego zapytamy, jak te tragiczne wydarzenia zmieniły nasz kraj i społeczeństwo. Nasz gość wskaże również, jak godnie upamiętnić ofiary katastrofy w czasie pandemii koronawirusa.

W audycji także:


07:20 Z historycznego punktu widzenia – Bolesław Bezeg
  • W sobotnim felietonie Bolesław Bezeg zastanowi się nad powodami, dla których kiedyś uznano kwiecień za miesiąc pamięci narodowej i co z tego wynikało.
07:40 O polskość Śląska Opolskiego – Wiktor Krzewicki

08:04 W cztery oczy – Joanna Matlak
  • Gościem rozmowy będzie Magdalena Kalicka, wiceprzewodnicząca klubu Gazety Polskiej w Opolu, którą zapytamy o wspomnienia z tamtych tragicznych wydarzeń i o to, jak w obliczu pandemii będzie wyglądało upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej.
08:41 Apel Smoleński poprzedzony syreną smoleńską

10:15 Polonijne Radio Opole – Halina Nabrdalik

15:05-19:00 Cały nasz sport
– zaprasza Grzegorz Frankowski z zespołem redakcji sportowej
  • W gronie tragicznie zmarłych w katastrofie Tu-154 był również Piotr Nurowski, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Welki pasjonat sportu, sprawny menadżer, który kochał sport i sportowców. W programie przypomnimy jego sylwetkę oraz dokonania.

Tematyka dotycząca katastrofy smoleńskiej zagości na naszej antenie także w piątek (09.04). Tego dnia od 13:00 do 16:00 Wiktor Krzewicki zaprasza do Radia Opole 2 KULTURA na audycję „Wszystko o literaturze”, w której przypomni książki poświęcone dramatycznym wydarzeniom z 10 kwietnia 2010 roku.

W „Niedzielnej Loży Radiowej” (11.04) opolskich polityków zapytamy o to, co sądzą na temat obchodów 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej, które odbędą się w reżimie sanitarnym oraz o tym, że prokuratura wydłuża śledztwo do końca roku, Antoni Macierewicz zapowiada publikację raportu podkomisji smoleńskiej, a opozycja domaga się rozwiązania tejże komisji. Do słuchania od 11:05 do 12:00 zaprasza Joanna Matlak.

W programie "Śladami Kresowej Atlantydy" (11.04) nawiążemy do rocznicy zbrodni katyńskiej oraz drugiej fali deportacji Polaków na Syberię. O Puźnikach w województwie tarnopolski opowie pochodząca z tej miejscowości Franciszka Wiśniewska, która właśnie skończyła sto lat i związana jest z Prudnikiem.
13 kwietnia obchodzony będzie Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Związane z tym wspomnienia przywoła Jadwiga Rygorowicz z Prudnika. Jej ojciec był przedwojennym policjantem i został zmordowany przez NKWD w Ostaszkowie. Pomiędzy 13-14 kwietnia 1940 roku sowieckie organy bezpieczeństwa przeprowadziły drugie, masowe aresztowania Polaków w okupowanych wschodnich województwach II RP. Na nieludzką ziemię wysiedlono wrogów Rosji Sowieckiej, a więc i rodziny aresztowanych już wcześniej wojskowych, policjantów, służby więziennej, urzędników państwowych, wojskowych, nauczycieli, działaczy społecznych, kupców i przedsiębiorców. Szacuje się, że w ramach tej akcji zesłano blisko 61 tysięcy osób. O deportacjach na Syberię opowie kolejny odcinek audiobooka o Stanisławowie.

Natomiast w poniedziałek (12.04), w audycji „Popołudniowa Loża Radiowa” po godz. 16:05, Jan Poniatyszyn porozmawia z senatorem PiS Jerzym Czerwińskim o obchodach 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej oraz 81. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Zobacz także

2021-05-14, godz. 11:00 Koza i Kuba Więcek z koncertem w ramach "Portu Kultury” - transmisje wideo na stronie NCK, transmisja audio w Radiu… Koza i Kuba Więcek, Baasch, Lor, Kroki, WaluśKraksaKryzys oraz Joanna Duda Trio wystąpią w ramach "Portu Kultury". Cykl organizowany jest przez Narodowe Centrum… » więcej 2021-05-10, godz. 14:33 „Moja ziemio wyśniona” - muzyczna podróż śladami III Powstania Śląskiego. Posłuchaj transmisji wyjątkowego… Koncert „Moja ziemio wyśniona” w Amfiteatrze Tysiąclecia – Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu - to wydarzenie, które będziemy transmitować… » więcej 2021-05-07, godz. 18:41 "Do trzech razy sztuka" - nowy konkurs w Radiu Opole! "Kto rano wstaje..." ten wygrywa nagrody! Nasi porankowcy zapraszają do nowej wspólnej zabawy. W najbliższym tygodniu (10-14.05) będziemy pytać o przysłowia… » więcej 2021-05-07, godz. 13:17 Jarecki i BRK na nowej płycie Andrzeja Piasecznego! [Galaktyczny poranek] W Galaktycznym poranku gość specjalny - Andrzej Piaseczny! Okazja też bardzo wyjątkowa - dziś wielka premiera jego płyty “50/50”, a my z dumą informujemy… » więcej 2021-05-06, godz. 12:26 Rejs opolskich żeglarzy dookoła Europy – śledź relacje kpt. Ryszarda Sobieszczańskiego z kolejnych etapów wyprawy!… Trwa rejs dookoła Europy opolskich żeglarzy pod wodzą kapitana Ryszarda Sobieszczańskiego. Wypłynęli 30 kwietnia z Sibennika w Chorwacji. W połowie maja… » więcej 2021-05-05, godz. 15:34 Poznaj miejsce debaty o przyszłości Europy, zostań uczestnikiem lub organizatorem konferencji - zabierz głos! Powstała platforma będąca centrum debaty w sprawie przyszłości Europy. Dzięki niej każdy może opowiedzieć, w jakiej Europie chce żyć i pomóc kształtować… » więcej 2021-05-04, godz. 10:54 Uroczystości z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego - niech ten dzień i ta historia na długo pozostaną… 2 maja obchodziliśmy 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Z tej okazji Radio Opole przygotowało szereg programów i audycji przypominających tamte… » więcej 2021-04-29, godz. 15:15 Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja – 100 wydarzeń online i stacjonarnie Niemal 100 wydarzeń w całym kraju, ale także na Litwie i Ukrainie uświetni obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszej w Europie i drugiej… » więcej 2021-05-01, godz. 09:46 Franciszek Pieczka - syn powstańca śląskiego 2 maja obchodzimy 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Prezydent Andrzej Duda: Dziękuję wszystkim, którzy pamiętają o naszych bohaterach. Cześć… » więcej 2021-04-29, godz. 13:38 Uroczystości z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego już w niedzielę – posłuchaj transmisji w Radiu… W 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości na Górze św. Anny organizowanej przez wojewodów opolskiego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »