Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych…
2021-03-01, 05:11 Autor: Justyna Krzyżanowska

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – z tej okazji Radio Opole przygotowało specjalny program!

Żołnierze wyklęci (5. Wileńska Brygada AK) [fot. domena publiczna]
Żołnierze wyklęci (5. Wileńska Brygada AK) [fot. domena publiczna]
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w stolicy regionu tradycyjnie odbywają się 1 marca. Radio Opole nie tylko objęło te wydarzenia patronatem medialnym, ale też czynnie włącza się w obchody. W związku z tym, w ten szczególny dla Polaków dzień, szykujemy dla naszych słuchaczy specjalne wydania naszych audycji, które poświęcimy cichym bohaterom tamtych czasów.
Przypomnijmy, że mówiąc o Żołnierzach Wyklętych – nazywanych też Żołnierzami Niezłomnymi – mamy na myśli, działaczy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego ruchu partyzanckiego, który stawił opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Żołnierze Wyklęci toczyli walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na ok. 120-180 tys. osób. Dodajmy, że ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”, zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku.

Program Radia Opole (FM) ku czci pamięci Żołnierzy Wyklętych:

8:05-9:00 Poranna Loża Radiowa – zaprasza Aneta Skomorowska-Kobza
 • 10 lat temu ustanowiono w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zabiegały o to od 2009 roku organizacje kombatanckie wspierane przez opolskie władze samorządowe. W sprawę osobiście był zaangażowany Arkadiusz Karbowiak ówczesny wiceprezydent Opola. Będzie on gościem poniedziałkowej Porannej Loży Radiowej. Przypomni, jak powstała inicjatywa uhonorowania Żołnierzy Wyklętych oraz jak wyglądały starania o utworzenie dnia pamięci.

9:05-12:05 Dobry moment – zaprasza Katarzyna Zawadzka
 • Historyk Bolesław Bezeg zapowie swój nowy cykl na antenie Radia Opole dotyczący Powstań Śląskich. Przy okazji opowie nam o kobietach, które po wojnie walczyły w podziemiu antykomunistycznym.

12:05-13:00 Południowa Loża Radiowa – zaprasza Joanna Matlak
 • W Parlamentarnej Loży Radiowej gościem będzie senator PiS Jerzy Czerwiński, z którym porozmawiamy o Żołnierzach Wyklętych.

13:05-15:00 Trendy i owędy – zapraszają Beata Granatowska i Ireneusz Prochera
 • Kiedy myślimy dziś o żołnierzach podziemia niepodległościowego, na myśl przychodzą nam bitwy i potyczki zbrojnie, a rzadko zastanawiamy się jak wyglądało ich życie codzienne. Tę kwestię zbadał Stanisław Płużański, którego najnowsza książka powstała w oparciu o bogaty materiał źródłowy: wywiady z żyjącymi żołnierzami, źródła archiwalne, wydane dokumenty i wspomnienia. Autorowi udało się przeprowadzić 14 rozmów z żyjącymi żołnierzami. Ich historia zaczyna się jeszcze w 1944 roku, koniec następuje dopiero w 1963 roku wraz ze śmiercią ostatniego z żołnierzy wyklętych Józefa Franczaka ps. „Lalek”. Z autorem połączymy się telefonicznie.

15:05-16:00 Reporterskie tu i teraz – zaprasza Bogusław Kalisz wraz z zespołem redakcji informacji
 • Dziś obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy sprzeciwiali się nowemu okupantowi radzieckiemu. Przez lata byli zapomniani, ale mimo kontrowersji, trzeba o ich postawie przypominać. W programie odwiedzimy miejsca, w których uczczono ich pamięć.

16:05-17:00 Popołudniowa Loża Radiowa – zaprasza Jan Poniatyszyn
 • W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych, w Popołudniowej Loży Radiowej wspominać będziemy Hieronima Bednarskiego. Był on żołnierzem podokręgu Rzeszów Armii Krajowej. W 1944 roku walczył w Akcji Burza przeciw Niemcom. Współpracował z Armią Czerwoną po jej wkroczeniu na tereny II RP. Aresztowany przez UB wcielony jest do LWP skąd zdezerterował. Zostaje bojownikiem antykomunistycznego podziemia. Jednak ujawnia się w 1947 roku podczas amnestii. Podejmuje pracę. Kilku ubeków organizuje na niego zamach. Zamieszkuje w Szybowicach koło Prudnika. Tam wchodzi do Krajowej Armii Podziemnej, która działa w latach 1949-1952. Jej członkom ubecja zarzuca współpracę z amerykańskim wywiadem. Zagrożeni aresztowaniami usiłują przedostać się do Niemiec. Po dekonspiracji w Czechosłowacji dochodzi do strzelaniny. Bednarski cofa się do Polski. Poszukiwany listem gończym zostaje aresztowany na Mazurach. Sąd w Opolu orzeka mu karę śmierci. Rada Państwa nie skorzystała z prawa łaski. W opolskim więzieniu rozstrzelano go w marcu 1953 roku. O tym żołnierzu niezłomnym będzie mówił Henryk Jurecki, reżyser filmu dokumentalnego „Hieronim Bednarski – wyklęty z czerwonej wsi”.

17:05-19:00 Dobre granie – zaprasza Tomasz Wojtyłko
 • Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” uczcimy słuchając płyty "Panny wyklęte" Maleo Reggae Rockers. Porozmawiamy z Dariuszem Malejonkiem, który jest odpowiedzialny za to wyjątkowe przedsięwzięcie. O projekcie opowie również Kinga "Berka" Berkowicz.

19:05-21:00 Rewiry kultury – zaprasza Agnieszka Zientarska
 • Po godz. 20:05 porozmawiamy z historykiem i politologiem Oskarem Bąkiem o historii żołnierzy podziemia niepodległościowego. Przyjrzymy się także najnowszym publikacjom na ten temat.

21:05-22:00 Studio reportażu – zaprasza Marian Staszyński
 • Na ten wieczór przygotowałem dwie prace, które dzieli kilkadziesiąt lat. Mają wspólny, historyczny mianownik. Łączy te reportaże ta sama tragedia. "Tajemnicę Barutu", przedstawiłem słuchaczom Radia Opole i programu Trzeciego Polskiego Radia w styczniu roku 1989. Wcześniej, przez kilka miesięcy poszukiwałem śladów i ludzi, którzy mogli przekazać informacje. Trafiłem do świadków, którzy pamiętali o zbrodni popełnionej na naszych żołnierzach już po zakończeniu II wojny światowej. Wierni słuchacze naszego radia doskonale pamiętają, że był ciąg dalszy, że ukazało się później wiele publikacji, ale przez lata nie udawało się odkryć sprawców, nie było też wiadomo, kto padł ofiarą...

 • Pięć lat temu surowy, brzozowy krzyż z ołtarzem, wykonanym w pniu drzewa, stanął w lasach pod Starym Grodkowem. Przybyło kolejne Miejsce Pamięci Narodowej. W 1946 roku, właśnie tam, na byłym lotnisku wojskowym, funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa bestialsko zamordowali kilkudziesięciu partyzantów z oddziału "Bartka". Podstępnie zwabiono ich do baraków, odurzono, a następnie użyto ładunków wybuchowych. Po wojnie mieszkańcom zabraniano wchodzić do lasu i zrobiono wszystko, by o tej tragedii nie pojawiały się żadne informacje. Po latach poszukiwań szczątki żołnierzy odkrył – wraz z rzeszą wolontariuszy z kraju i zagranicy – prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN. W ważnych chwilach, docierania do prawdy i dramatycznych kart z naszej historii, była w Starym Grodkowie Dorota Kłonowska. To, co najważniejsze, przypomnimy sobie w jej reportażu "Brzozowy krzyż". Byłem współautorem tej pracy.

Program Radia Opole 2 Kultura (DAB+) ku czci pamięci Żołnierzy Wyklętych:

10:00-13:00 Na afiszu – zaprasza Mariusz Majeran
 • 1 marca przypada Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, z tej okazji na antenie naszego radia pojawi się wiele okolicznościowych programów. W paśmie Radia Opole 2 Kultura w audycji Na Afiszu będziemy mogli przez cały tydzień posłuchać mini audiobooka dotyczącego wspomnień/dzienników Władysława Załogowicza ps. "Felek". Całość nagrał aktor Bartek Morawski. W naszym programie spotkanie z tym artystą.

13:00-16:00 Wszystko o literaturze – zaprasza Witold Sułek
 • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jaki właśnie przypada, to okazja, aby dzisiejszą audycje poświęcić książkom historycznym. Zrobimy to w szerokim ujęciu, dotykając nie tylko bezpośrednio tematu Żołnierzy Wyklętych, ale historii Polski o jakiej możemy czytać w najnowszych publikacjach. Pojawi się więc między innymi książka "Dzieje Morza Czarnego" ze specjalnym posłowiem i kontekstem polskim oraz wiersze z czasów wojny i powojennego drugiego obiegu.

18:00-19:00 O kulturze-debata – zaprasza Jacek Mielcarek
 • W programie rozmowa z Mariuszem Wojciechowskim, twórcą i właścicielem jednego z najbardziej kultowym miejsc w Warszawie ostatnich lat, Przestrzeń Prywatna. Opowie on o działalności artystycznej klubu, a także dużo miejsca rozmówca poświęci organizowanych przez siebie, w ciągu 10 lat, imprez związanych z obchodami Dni Żołnierzy Wyklętych.


Dodajmy, że tego dnia w Radiu Opole 4 Historia pojawi się specjalna Kartka z kalendarza, którą przygotuje Bolesław Bezeg.

Ponadto, tego dnia na naszej antenie zagoszczą utwory patriotyczno-partyzanckie dotyczące Żołnierzy Wyklętych.
Do wysłuchania audycji "Studio Reportażu" 1 marca 2021 r. zaprasza Marian Staszyński

Zobacz także

2021-04-26, godz. 18:03 "Gdyby nie MONAR już bym nie żył" - tak mówi po latach założyciel i dyrektor ośrodka stowarzyszenia Monar w Graczach… Heroinę zaczął brać jak miał 13 lat. Gdy ostatni raz szedł na detoks ważył 46 kilogramów, a miał 184 cm wzrostu. "Gdyby nie MONAR już bym nie żył"… » więcej 2021-04-22, godz. 23:00 Na tropie wielkiego proroka Jest jednym z największych na świecie znawców księgi proroka Ezechiela. W audycji Krzysztofa Dobrowolskiego "Ludzie z plusem" opolski franciszkanin, prof… » więcej 2021-04-16, godz. 19:00 Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle walczy o mistrzostwo Polski - transmisja w Radiu Opole! Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle do zdobycia mistrzostwa Polski wciąż potrzebuje dwóch wygranych spotkań. Po nieudanym występie na własnym parkiecie… » więcej 2021-04-14, godz. 11:05 Rząd otworzył żłobki i przedszkola, ale pozostałe obostrzenia na Opolszczyźnie zostają Odpowiedzialność Polaków i coraz większa liczba osób zaszczepionych przeciw COVID-19 przynoszą coraz lepsze efekty. Dzięki temu, od 26 kwietnia, rząd luzuje… » więcej 2021-04-09, godz. 16:11 Mija 81 lat od zbrodni katyńskiej. Radio Opole zaprasza we wtorek (13.04) na specjalny program 13 kwietnia, w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, obchodzimy Dzień Pamięci… » więcej 2021-04-09, godz. 12:35 11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Radio Opole zaprasza na specjalny program Mija 11 lat od katastrofy samolotu rządowego w Smoleńsku. 10 kwietnia 2010 r. zginęło 96 osób stanowiących delegację polską na uroczystości związane… » więcej 2021-04-07, godz. 11:49 Obowiązujące obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia. Szpitale z małymi rezerwami łóżek i respiratorów Choć od kilku dni odnotowujemy mniejszą liczbę zakażeń, to sytuacja w szpitalach wciąż jest bardzo trudna. Każdego dnia przybywają pacjenci wymagający… » więcej 2021-04-01, godz. 15:23 Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych! Spokojnych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych miłości i dobrego czasu z najbliższymi. Zdrowia, nadziei, błogosławieństwa Bożego. Nastrojowych… » więcej 2021-03-31, godz. 13:46 Nasi porankowcy będą pisać pisanki... Przygotowania do Wielkanocy trwają w najlepsze także w naszej rozgłośni! Kacper Śnigórski już szykuje pisanki z wizerunkiem Lewego… A podpowiada mu nie… » więcej 2021-03-31, godz. 07:26 Transmisje uroczystości i specjalne audycje - sprawdź świąteczny program Radia Opole! Przed nami najważniejsze dni w roku liturgicznym Kościoła Katolickiego. W Triduum Paschalne Radio Opole przygotowało specjalne audycje oraz transmisje uroczystości… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »