Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Święto Trzech Króli - sprawdź specjalny program…
2021-01-05, 20:51 Autor: Radio Opole

Święto Trzech Króli - sprawdź specjalny program Radia Opole!

[fot. pixabay/kalhh]
[fot. pixabay/kalhh]
Według tradycji znacznie starszej niż obchody Bożego Narodzenia 6 stycznia Jezus objawiony został przybyłym ze wschodu trzem mędrcom, nazywanym także trzema królami - a w ich osobach objawiony został całemu światu. Stąd w kalendarzu liturgicznym mówimy o uroczystości Objawienia Pańskiego, potocznie zaś - o Święcie Trzech Króli. Radio Opole przygotowało na ten dzień szczególne programy.
EFFATHA 6:05
W ograniczonej do minimum formule odbędą się w środę Orszaki Trzech Króli. Organizatorzy zapowiadają, że w całej Polsce zostanie zorganizowanych 2500 miniorszaków w zgodzie z wymogami sanitarnymi. Dodatkowe propozycje na świętowanie Objawienia Pańskiego to spacer orszakowy w gronie rodzin czy wspólne kolędowanie. 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego jest w Polsce obchodzona także jako Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. Odbędzie się wtedy kolejna zbiórka na cele misyjne.

TRANSMISJA MSZY ŚWIĘTEJ 7:00
Transmisja Mszy Świętej z opolskiej Katedry. 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego jest w Polsce obchodzona także jako Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom.

MAMY ŚWIĘTO 8:05
Gościem porannej rozmowy "W cztery oczy" będzie Piotr Giertych, rzecznik i Przewodniczący Rady Fundacji Orszak Trzech Króli, który opowie, jak orszaki będą wyglądały w tym roku. Porozmawiamy także o całorocznej działalności Fundacji.
Zaprosimy również na Opłatek Ludzi Sportu Opolszczyzny, który w tym roku odbędzie się w katedrze.

ŚWIĄTECZNA LOŻA RADIOWA 11:05
W Świątecznej Loży Radiowej będziemy gościć ks. Waldemara Klingera, proboszcza opolskiej katedry oraz ks. Wojciecha Prackiego proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu. Tematem będzie Święto Trzech Króli, a właściwie - jak powinno się mówić - Święto Objawienia Pańskiego.
Gościem będzie także Bogdan Jasiński kustosz Muzeum Wsi Opolskiej, który opowie o tradycjach i zwyczajach ludowych związanych z tym dniem.

PRZY ŚWIĄTECZNYM STOLE 12:05
Porozmawiamy o historii Święta Trzech Króli. Będzie także o przedstawieniu pokłonu mędrców w malarstwie wielkich mistrzów.
W drugiej części audycji przypomnimy Powstanie Wielkopolskie i dowódców związanych z grudniową insurekcją z 1918 roku, w tym także postać generała Józefa Dowbora-Muśnickiego.

OPOLSKA LISTA POLSKIEJ PIOSENKI 14:05
Opolska Lista Polskiej Piosenki to, oczywiście zgodnie z nazwą, zbiór polskich piosenek, przy czym warto zwrócić uwagę, że nie ma tu słowa przeboje i to jest ważny element, bowiem to, która piosenka zostanie przebojem należeć będzie do słuchaczy, czyli do Państwa! Wybór będzie reprezentatywny dla wszystkich dekad, a jedyny warunek to polski tekst i oryginalna, piękna melodia.

CAŁY NASZ SPORT 17:05
Z naszymi mikrofonami będziemy na meczach TAURON. 1 ligi siatkarzy w Strzelcach Opolskich i Kluczborku.

ŚLADAMI KRESOWEJ ATLANTYDY 19:05
O współpracy Paczkowa z miastami partnerskimi za wschodnią granicą powiemy w programie "Śladami Kresowej Atlantydy". Mimo pandemii koronawirusa gmina nie zawiesiła kontaktów z Ejszyszkami w rejonie solecznickim na Litwie. 6 stycznia katolicy i protestanci obchodzą uroczystość Objawienia Pańskiego. W tradycji znane jest jako święto Trzech Króli. Natomiast tego dnia wierni obrządku wschodniego, grekokatolicy i prawosławni zasiadają do Wigilii Bożego Narodzenia.

FORUM WIARY 22:05
Specjalne wydanie programu poświęcimy oczywiście uroczystości Objawienia Pańskiego czyli Epifanii. Jednak to dzień, w którym skupia się wiele inicjatyw misyjnych tych lokalnych, ogólnokrajowych i światowych (Dzień modlitw w intencji misji, Ogólnopolska kolekta na Krajowy Fundusz Misyjny, Światowy Dzień Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci oraz uroczyste zakończenie inicjatywy Kolędników Misyjnych).

Zapraszamy!

Zobacz także

2021-03-25, godz. 14:58 Od 27 marca zmiany w zasadach bezpieczeństwa – zamknięte przedszkola i salony fryzjerskie oraz nowe limity osób w… Od 27 marca do 9 kwietnia obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa. "Tylko solidarność i wzajemna odpowiedzialność pozwolą nam pokonać COVID-19. Dlatego… » więcej 2021-03-17, godz. 16:09 Od 20 marca w całej Polsce obowiązują rozszerzone zasady bezpieczeństwa Sytuacja epidemiczna w Polsce pogarsza się. Brytyjska mutacja koronawirusa powoduje, że liczba nowych zachorowań oraz osób hospitalizowanych znacząco rośnie… » więcej 2021-03-12, godz. 16:39 Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP Kancelaria Prezydenta RP jest organizatorem Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. Konkurs jest inicjatywą Małżonki Prezydenta… » więcej 2021-03-11, godz. 18:44 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle walczy o siatkarski Puchar Polski - transmisje w Radiu Opole! Jest wygrana w fazie zasadniczej oraz awans do półfinału Ligi Mistrzów. W weekend Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle może unieść w górę pierwsze trofeum… » więcej 2021-03-11, godz. 16:04 Poznaj na nowo Josepha von Eichendorffa. Słuchowisko w Radiu Opole To nie komedia romantyczna, a komedia o tragicznym romantyku. Sztuka o zmaganiu się z życiem, cierpieniem, Bogiem, o spotkaniu dwojga ludzi i jednej takiej nocy… » więcej 2021-03-01, godz. 05:11 Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – z tej okazji Radio Opole przygotowało specjalny program! Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w stolicy regionu tradycyjnie odbywają się 1 marca. Radio Opole nie tylko objęło te wydarzenia patronatem… » więcej 2021-02-01, godz. 13:42 Al Willner wędrówką śladami Marszu Śmierci sprzed 75 lat uhonorował pamięć ojca - o tym w nowym reportażu Agnieszki… Al Willner 10-dniową wędrówką śladami marszu śmierci sprzed 75 lat z obozu Blechhammer do KL Gross-Rosen uhonorował pamięć swojego ojca Eddiego Willnera… » więcej 2021-02-01, godz. 12:59 Sprawdź, jak pracuje Redakcja Informacji Radia Opole! Czy zastanawialiście się kiedyś, jak zaczyna się dzień w Radiu Opole lub kto, jako pierwszy z Redakcji Informacji pojawia się w pracy? Jeżeli tak, to zapraszamy… » więcej 2021-01-28, godz. 13:19 „Historia na 5 minut” - nowy cykl na antenie Radia Opole, a wraz z nim edukacyjna zabawa z nagrodami! Jeżeli chcą Państwo poznać odpowiedź na pytanie „Co by było, gdyby?”, zapraszamy do słuchania „Historii na 5 minut” w programie „Trendy i Owędy”… » więcej 2021-01-21, godz. 15:28 „Pamiętajmy 22 stycznia” 158 lat temu, 22 stycznia 1863 roku, wybuchło Powstanie Styczniowe. To największy zryw narodowowyzwoleńczy Polaków. Pomimo stłumienia, umocniło ono świadomość… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »