Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Posłuchaj nowego słuchowiska! 'Nie każdemu bije…
2020-09-29, 14:00 Autor: Radio Opole

Posłuchaj nowego słuchowiska! "Nie każdemu bije dzwon" od poniedziałku do piątku na antenie Radia Opole [ZDJĘCIA, FILM]

Posłuchaj nowego słuchowiska! "Nie każdemu bije dzwon" od poniedziałku do piątku na antenie Radia Opole
"Nie każdemu bije dzwon" - to najnowsze słuchowisko, autorstwa Marzeny i Jacka Mielcarków. Do słuchania zapraszamy od 5 do 9 października. Premierowe odcinki w audycji Trendy i owędy o 16:40, powtórka następnego dnia o 9:45 w audycji Dobry moment. Całość wyemitujemy w piątek (09.10) po godz. 20:00 w Rewirach kultury. W poniedziałek (05.10) o 9:45 zapraszamy na rozmowę z autorami!

Nagrań dokonano w legendarnym Studiu M im. SBB. Po raz kolejny za konsoletą realizatora dźwięku usiadł Andrzej Czubiński. W słuchowisku wystąpią: Waldemar Kotas, Przemysław Czernik, Zygmunt Babiak, a także Maria Holka, Katarzyna Pasternak, Tymoteusz Rusin oraz trójka młodych mężczyzn, którzy wcielą się w rolę partyzantów: Dariusz Prochota, Konstanty Mielcarek i Kacper Malicki. Za stworzenie muzyki autorskiej odpowiadają Jakub Mielcarek oraz zespół Auto Da Fe (w składzie: Maria Holka (fortepian), Aleksander Gonsior (perkusja), Jakub Mielcarek (kontrabas) i Jacek Mielcarek (saksofon).
- Nie ma odpowiedzialności narodowej, są po prostu ludzie, którzy w taki czy inny sposób zostali zmuszeni do jakiejś formy postępowania. Czasami to idzie w dobrą stronę, czasami nie. No i potem to na całe lata zostaje. I jeśli sprawy nigdy nie ujrzą światła dziennego, w sensie wyjaśnień, to mogą wynikać z tego daleko idące konsekwencje w postaci wyrzutów sumienia, tego co można było powiedzieć, a się nie powiedziało – mówi Jacek Mielcarek, autor tekstu słuchowiska.

- Generalnie zajmuję się muzyką improwizowaną, awangardową i akurat w tym przypadku, podchodzę do jej tworzenia na bieżąco, spontanicznie, staram się zareagować w momencie, w którym nagrywamy. Nie chcę tego w szerokim zakresie komponować wcześniej, raczej chciałbym podkreśli narrację tu i teraz – opowiada Jakub Mielcarek, autor muzyki do słuchowiska.

Główną postać w słuchowisku gra Waldemar Kotas.

- Postać, którą odgrywam jest niewątpliwie postacią negatywną, ale opowiada o człowieku, który chce przeżyć, przeżyć w sytuacjach ekstremalnych, ciągle jest narażony na agresję z zewnątrz, usiłuje za wszelką ceną, podejmując czasem bardzo negatywne moralnie decyzje, usiłuje znaleźć swoje miejsce w życiu. Pod tym względem to słuchowisko ma swój olbrzymi walor - to nie jest historia jednego człowieka, to historia wielu milionów ludzi, którzy są zmuszani przez okoliczności zewnętrzne do podejmowania karkołomnych decyzji… Najważniejsze jest to, że w pewnym momencie przychodzi moment, który jest spowiedzią, czyli próbą wyznania swoich grzechów i uzyskania za to pokuty, odkupienia…. Co prawda to tylko ojciec wyznaje prawdę synowi, ale to jest spowiedź całego pokolenia, które kiedyś było zmuszone do takich a nie innych zachowań – opowiada opolski aktor.
Słuchowiska będzie można posłuchać w pięciu odcinkach. Emisja pierwszego w poniedziałek 5 października w popołudniowej audycji Trendy i Owędy. Powtórki w paśmie przedpołudniowym Dobry Moment. Słuchowisko zamieścimy również na tej podstronie.

Odcinek 1.
Odcinek 2.
Odcinek 3.
Odcinek 4.
Odcinek 5.

Zobacz także

2020-11-28, godz. 08:15 Wieniawa i Woronowicz jako Łęcka i Wokulski. Serial audio na podstawie „Lalki” Bolesława Prusa już od poniedziałku… Jak mogliby wyglądać współcześni Izabela Łęcka i Stanisław Wokulski? Czy ich problemy są wciąż aktualne? Na te pytania odpowiedzieli twórcy nowej odsłony… » więcej 2020-11-25, godz. 14:33 Ruszyła akcja świątecznej pomocy Polakom na Wschodzie Opolski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” rusza z Akcją Świątecznej Pomocy dla Polaków na Wschodzie, adresowaną do ludzi starych, chorych i… » więcej 2020-11-12, godz. 10:44 "SBB - trzy żywioły" - premiera reportażu w piątek 13 listopada Józef Skrzek, Apostolis Anthimos, Jerzy Piotrowski - trzech muzyków, którzy zrewolucjonizowali polski rock. SBB uznano za najlepszy polski zespół rockowy… » więcej 2020-11-10, godz. 15:36 "Niepodległa do hymnu 2020" - dołącz do akcji! W samo południe! Co można zrobić 11 listopada, gdy siedzisz w domu? Można w południe włączyć radio, posłuchać hymnu i dołączyć do wspólnego śpi… » więcej 2020-11-10, godz. 14:42 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości w Radiu Opole Z okazji przypadającego w środę (11.11) Narodowego Święta Niepodległości Radio Opole przygotowało specjalne audycje związane z tym wydarzeniem. » więcej 2020-11-01, godz. 08:01 Koledzy, szefowie, mistrzowie radiowi – wspominamy ludzi radia, którzy odeszli Nie przygotują już audycji, nie podpowiedzą, jak „ugryźć” radiowy temat, nie miniemy ich na korytarzu ani też wspólnie się nie pośmiejemy. I nie odezwą… » więcej 2020-10-28, godz. 12:00 „Memento Vitae 2020 - koncert bez bisów i oklasków”. Premiera 1 listopada po 16:00 na antenie Radia Opole! W najbliższą niedzielę (01.11) zapraszamy do posłuchania koncertu „Memento Vitae”. To wydarzenie organizowane jest od kilku lat wieczorem we Wszystkich… » więcej 2020-10-30, godz. 15:15 Spędź Dzień Wszystkich Świętych z Radiem Opole W tym roku Dzień Wszystkich Świętych będzie inny niż dotychczas. Nie będzie tak tłumnych – jak zazwyczaj – odwiedzin na cmentarzach i tak wielu spotkań… » więcej 2020-10-22, godz. 16:25 "Śląskie śpiewki w sieci" - posłuchaj audycji z Iwoną Wylęgałą O śpiewie tradycyjnym, o pieśniach, które od lat 60. XX wieku śpiewano w opolskim i nie tylko rozmawialiśmy raz w tygodniu we wrześniu w audycji „Rewiry… » więcej 2020-10-19, godz. 17:46 Zostań mistrzem w walce z fałszywymi informacjami. PAP i GovTech Polska zapraszają do konkursu #FakeHunter Challenge Polska Agencja Prasowa razem z GovTech Polska startują z międzynarodowym konkursem #FakeHunter Challenge, którego ideą jest wyłapywanie i weryfikowanie fałszywych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »