Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Jesienne nowości w Radiu Opole
2020-09-15, 11:15 Autor: Radio Opole

Jesienne nowości w Radiu Opole

Jesienne nowości w Radiu Opole [fot. Jan Mika]
Jesienne nowości w Radiu Opole [fot. Jan Mika]
Jesienne nowości w Radiu Opole [fot. Jan Mika]
Jesienne nowości w Radiu Opole [fot. Jan Mika]
Wprawdzie trwa jeszcze astronomiczne lato i w dwie najbliższe soboty września nadal zapraszamy do odwiedzenia kolejnych opolskich pięknych wsi - w ramach wakacyjnej akcji Chcę wyjechać na wieś - ale już teraz chcemy przedstawić naszym słuchaczom nowe jesienne propozycje programowe i... przedstawić nowych autorów pasm.

Do nieco osamotnionej w piątkowe poranki redaktor Justyny Marcińskiej dołącza duet kuzynów, czyli Jarecki i DJ BRK! Na jej własne życzenie, ku uciesze sporej części fanek i fanów, bardzo funkowe pasmo Kto rano wstaje... już od najbliższego piątku (18.09).

Zapowiada się mocna, literacka jesień...

Przede wszystkim dlatego, że produkujemy dla Państwa dwa premierowe słuchowiska radiowe. "Nie każdemu bije dzwon" - to tytuł najnowszego słuchowiska autorstwa Marzeny i Jacka Mielcarków. Nagrania do projektu Radia Opole dokonano w legendarnym Studiu M im. SBB. Autorem tekstu jest Jacek Mielcarek, który w głównych rolach obsadził wybitnych opolskich aktorów, jakimi są Waldemar Kotas oraz Przemysław Czernik. Muzykę autorską stworzą Tadeusz Sudnik oraz Jakub Mielcarek.

Emisja tego słuchowiska zaplanowana jest od 5 do 9 października premierowo w paśmie popołudniowym Trendy i Owędy, a powtórki w paśmie przedpołudniowym Dobry Moment.

Zakończyły się nagrania do drugiego w tym roku słuchowiska realizowanego przez Radio Opole. „Wotum” oparte jest na motywach powieści Macieja Siembiedy. Akcja dzieje się częściowo na terenie województwa opolskiego, w fikcyjnej miejscowości Bogoria, która ma jednak swój rzeczywisty pierwowzór. To historia sensacyjnego planu porwania obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. W Studiu M im. SBB goszczą opolscy aktorzy, m.in. Leszek Malec, Grażyna Misiorowska, Łukasz Bugowski, Waldemar Kotas, Andrzej Jakubczyk oraz Andrzej Czernik. Pojawią się również postaci znane z ogólnopolskich produkcji telewizyjnych, mowa o Łukaszu Płoszajskim, Piotrze Cyrwusie, Mikołaju Krawczyku, Krzysztofie Janczarze, Kamili Kamińskiej oraz Danielu Zawadzkim.

- Mamy znakomitą obsadę - mówi Paweł Chmielewski, reżyser i współscenarzysta projektu. - Wyjątkowa okazja. Radio Opole zdecydowało się na coś niezwykłego, czyli serial radiowy. Coś niebywałego. Znakomita obsada. Obok mnie ludzie, z którymi pracuję blisko 20 lat. Stara gwardia z ogólnopolskich produkcji i wspaniali aktorzy Opola - podkreśla reżyser.

Emisja 7 odcinków (!) słuchowiska powstałego po największej tegorocznej produkcji Polskiego Radia Opole zaplanowana jest na trzy tygodnie listopada od 9.11 do 27.11

Zaprosimy także do wysłuchania 140-odcinkowego serialu radiowego „Lalka" Bolesława Prusa w doborowej obsadzie, którego premierę planujemy na początek października. Chcemy, by jak najwięcej młodych ludzi sięgało po polską literaturę - zwłaszcza lektury, których czytelnictwo dramatycznie spadło. Serial będzie zrealizowany dla współczesnego słuchacza: udźwiękowienie, muzyka, doskonała adaptacja. W roli Wokulskiego wystąpi Adam Woronowicz. Rzecki to Wiktor Zborowski, Izabelę Łęcką zagra Julia Wieniawa.
W sumie w obsadzie znajdzie się ponad 40 aktorów. Za produkcję odpowiada Krzysztof Czeczot.

Emisja zaplanowana codziennie od 30 listopada, premierowo aż dwa odcinki dziennie w paśmie popołudniowym Trendy i Owędy i w paśmie przedpołudniowym Dobry Moment.

Ponadto tej jesieni polecamy jeszcze: Młodzieńczy dramat Karola Wojtyły "Hiob" napisany w 1940 roku. To historia człowieka, który pozostaje wierny Bogu, pomimo doświadczających go nieszczęść. W roli tytułowej Cezary Morawski.

Emisja 16 października w drugiej godzinie audycji Rewiry Kultury (po 20:04).

W Polskim Radiu Rzeszów przygotowano słuchowisko dokumentalne, poświęcone Prymasowi 1000-lecia. Nosi ono tytuł, zaczerpnięty ze słów Prymasa, pointujący jeden z elementów jego postawy życiowej - „Nie czuję uczuć nieprzyjaznych do nikogo”. Autorem scenariusza i reżyserem jest Andrzej Zajdel.

Autorem kolejnego słuchowiska jest Przemysław Tejkowski. To „Wyszyński. Historia nieprosta”. Młoda dziennikarka, Julia Gil, otrzymuje od prezesa rozgłośni radiowej polecenie stworzenia audycji o Kardynale Stefanie Wyszyńskim. Zbliża się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia, potrzeba więc specjalnej audycji, która przybliżyłaby jego postać. Niewątpliwym atutem słuchowiska będzie wykorzystanie w nim autentycznych, archiwalnych wypowiedzi Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyły. W roli głównej Adam Woronowicz.

Obydwa słuchowiska wyemitowane będą w specjalnej, świątecznej audycji 11 listopada i nieprzypadkowo akurat w ten dzień, bowiem rok 2021 został ogłoszony Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a Radio Opole w ten sposób uświetni tę okoliczność.

Więcej siatkówki...

Radio Opole będzie obecne na większości spotkań Plus Ligi z udziałem Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i tegorocznego beniaminka Stali Nysa. Naszych sprawozdawców oczywiście nie zabraknie na meczach opolskiej Gwardii, Odry Opole i Kolejarza Opole.

Więcej złotej muzyki...

Słuchacze Radia Opole uwielbiają największe przeboje sprzed lat. "Złote" klasyki oznaczają jednak dla każdego coś innego, dlatego jesienią postaramy się zaspokoić oczekiwania wielu pokoleń. Stawiamy na efekt "niespodzianki" i przypomnimy utwory, które od dawna nie były grane. Sięgniemy po polską i zagraniczną klasykę muzyki popularnej i rockowej ostatnich 40 lat. Zagramy ponadczasowe hity z całego świata, od ABBY po ZZ TOP. Taka będzie muzyczna "złota" jesień w Radiu Opole!

Nie zabraknie też jesiennego muzykowania w... Studiu M im. SBB – już dziś zapraszamy na transmisje wszystkich koncertów na www.radio.opole.pl

23.09 - Resoraki
09.10 - Halinka Młynkowa - spotkanie w ramach projektu MOST
15.10 - Hengelo
29.10 - Mizia&Mizia - 20-lecie zespołu
14.11 - SBB - 50-lecie zespołu cz. 2
27.11 - Pudelsi
10.12 - EABS

Zobacz także

2021-01-21, godz. 15:28 „Pamiętajmy 22 stycznia” 158 lat temu, 22 stycznia 1863 roku, wybuchło Powstanie Styczniowe. To największy zryw narodowowyzwoleńczy Polaków. Pomimo stłumienia, umocniło ono świadomość… » więcej 2021-01-11, godz. 07:00 Komunikat Rady Mediów Narodowych w sprawie naboru kandydatur na członków rad programowych UWAGA! Przedłuża się termin naboru kandydatur do 15 lutego 2021 r. » więcej 2021-01-05, godz. 20:51 Święto Trzech Króli - sprawdź specjalny program Radia Opole! Według tradycji znacznie starszej niż obchody Bożego Narodzenia 6 stycznia Jezus objawiony został przybyłym ze wschodu trzem mędrcom, nazywanym także trzema… » więcej 2021-01-04, godz. 14:57 Szczepienia przeciwko COVID'19 - ważne informacje Narodowy Program Szczepień służy zaplanowaniu działań, które mają zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień wśród obywateli… » więcej 2020-12-30, godz. 17:31 Zobacz, co nowego szykujemy w 2021 roku w programie i na stronie internetowej Radia Opole! Czy wyobrażali sobie kiedyś Państwo, że Loża Radiowa będzie nie jedna, a trzy? Albo że usłyszą Państwo dwie nowe audycje dziennikarza, który rozmawiał… » więcej 2020-12-23, godz. 12:45 Drodzy Słuchacze, pełnych ciepła, spokoju i radości Świąt Bożego Narodzenia! Pełnych ciepła, spokoju i radości Świąt Bożego Narodzenia. Niech dodadzą nam otuchy i rodzinnego ciepła. Życzymy Wam, Drodzy Słuchacze, byście mogli… » więcej 2020-12-22, godz. 12:13 Spędź świąteczny czas z Radiem Opole – zobacz, co przygotowaliśmy Wigilia i Święta Bożego Narodzenia będą w tym roku wyjątkowe. Nie będzie okazji do tłumnych spotkań. Być może sporo osób spędzi świąteczny czas… » więcej 2020-12-22, godz. 09:38 Życzenia od Przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Pismo Przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego do Zarządów, Rad Nadzorczych, Rad Programowych i Pracowników Spółek Publicznej Radiofonii… » więcej 2020-12-12, godz. 11:57 13 grudnia – pamiętamy w Radiu Opole! 13 grudnia 1981 roku w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej wprowadzono stan wojenny. W trakcie jego trwania internowano ponad 10 000 działaczy związanych z „Solidarnością”… » więcej 2020-11-28, godz. 08:15 Wieniawa i Woronowicz jako Łęcka i Wokulski. Serial audio na podstawie „Lalki” Bolesława Prusa już od poniedziałku… Jak mogliby wyglądać współcześni Izabela Łęcka i Stanisław Wokulski? Czy ich problemy są wciąż aktualne? Na te pytania odpowiedzieli twórcy nowej odsłony… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »