Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » 100. rocznica Bitwy Warszawskiej i wyjątkowy mecz…
2020-08-14, 10:01 Autor: Radio Opole

100. rocznica Bitwy Warszawskiej i wyjątkowy mecz Odry Opole - bądź w sobotę z Radiem Opole

100. rocznica Bitwy Warszawskiej i wyjątkowy mecz Odry Opole - bądź w sobotę z Radiem Opole [fot. Łukasz Fura]
100. rocznica Bitwy Warszawskiej i wyjątkowy mecz Odry Opole - bądź w sobotę z Radiem Opole [fot. Łukasz Fura]
15 sierpnia to Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego. W tym roku przypada też tego dnia setna rocznica Bitwy Warszawskiej, z tej okazji w najbliższą sobotę zapraszamy na wyjątkowe audycje o tematyce historycznej i militarnej.

Na naszej antenie szykujemy także transmisję wyjątkowego wydarzenia sportowego, jakim będzie mecz Odry Opole z Lechem Poznań.


O faktach i mitach związanych z przebiegiem i znaczeniem Bitwy Warszawskiej już po 8:00 W cztery oczy porozmawiamy z dr. Tomaszem Greniuchem, naczelnikiem opolskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu. Od godz. 11:05 zapraszamy na specjalne wydanie Świątecznej Loży Radiowej, której gościem będzie prof. Stanisław Sławomir Nicieja. Zapytamy o uwarunkowania i przebieg wojny polsko-bolszewickiej, jej znaczenie dla Polski, Kresów Wschodnich, ale też dla Rosji, Ukrainy, Białorusi i reszty Europy.

W południe Przy świątecznym stole z dr hab. Mariuszem Patelskim porozmawiamy o udziale lotników amerykańskich w wojnie 1920 roku. Będzie też o Polakach na Łotwie i ich wspomnieniach o czasach wojny 1920 roku. Odwiedzimy Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Dyneburgu i porozmawiamy z jego dyrektor Haliną Smólko.

Czy słowa takie jak: "wolność", "wojna", "Polska" zawsze były rozumiane tak samo Odpowiedzi poszukamy przy pomocy polskich piosenek z ostatnich 100 lat w specjalnym wydaniu programu Scena i sława po 15:00.

Po 17:00 zaprezentujemy słuchowisko "Biuro Cytadela" o nieznanych kulisach Bitwy Warszawskiej i grupie wybitnych matematyków i analityków, którzy przyczynili się do zwycięstwa. Z kolei po 18:00 zapraszamy na słuchowisko "Zagadka Jana K.", przypominające Jana Kowalewskiego - polskiego kryptologa, dzięki któremu w 1920 roku udało się rozszyfrować bolszewickie depesze.

Natomiast od 19:00 w audycji Śladami Kresowej Atlantydy podążymy śladami Orląt Lwowskich i bohaterskiej obrony Lwowa.

Po 20:00 zmienimy klimat na sportowy i zaprasimy na specjalne wydanie audycji Cały nasz sport. Na takie mecze kibice czekają latami. W I rundzie Pucharu Polski piłkarze Odry Opole zagrają przy Oleskiej z wicemistrzem kraju Lechem Poznań. Stawką jest nie tylko awans do 1/16 finału, ale także pokazanie się przed całą piłkarską Polską. Jak na tle tak utytułowanego rywala poradzi sobie Odra? Na naszej antenie pełna relacja z tego meczu. Pierwszy gwizdek o godz. 20:30.

15 sierpnia to także Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, inaczej Matki Boskiej Zielnej. Temu wydarzeniu poświęcona będzie wieczorna audycja Forum wiary, którą wyjątkowo rozpoczniemy o 23:00.

Więcej informacji w zakładce Program.

Zobacz także

2020-10-30, godz. 15:15 Spędź Dzień Wszystkich Świętych z Radiem Opole W tym roku Dzień Wszystkich Świętych będzie inny niż dotychczas. Nie będzie tak tłumnych – jak zazwyczaj – odwiedzin na cmentarzach i tak wielu spotkań… » więcej 2020-10-22, godz. 16:25 "Śląskie śpiewki w sieci" - posłuchaj audycji z Iwoną Wylęgałą O śpiewie tradycyjnym, o pieśniach, które od lat 60. XX wieku śpiewano w opolskim i nie tylko rozmawialiśmy raz w tygodniu we wrześniu w audycji „Rewiry… » więcej 2020-10-19, godz. 17:46 Zostań mistrzem w walce z fałszywymi informacjami. PAP i GovTech Polska zapraszają do konkursu #FakeHunter Challenge Polska Agencja Prasowa razem z GovTech Polska startują z międzynarodowym konkursem #FakeHunter Challenge, którego ideą jest wyłapywanie i weryfikowanie fałszywych… » więcej 2020-10-15, godz. 14:44 Dzięki Wam i Waszej pomocy raka zmienimy na rocka! Radio Kraków licytuje dla chorego kolegi Oryginalna koszulka Chicago Bulls z autografem Michaela Jordana (najcenniejszy sportowy skarb dziennikarza Grzegorza Bernasika), prywatny koncert Andrzeja Sikorowskiego… » więcej 2020-10-09, godz. 10:16 Galaktyczny poranek z Jareckim, DJ-em BRK i Justyną Marcińską! W każdy piątek od 6:00 do 9:00. Zapraszamy Już jest! Pan Koń, Jarecki, DJ BRK i Justyna Marcińska! Przedstawiamy Wam galaktyczny klip, który prawdę Wam powie, jak się to robi w Radiu Opole! Zapraszamy… » więcej 2020-09-29, godz. 14:00 Posłuchaj nowego słuchowiska! "Nie każdemu bije dzwon" od poniedziałku do piątku na antenie Radia Opole [ZDJĘCIA… "Nie każdemu bije dzwon" - to najnowsze słuchowisko, autorstwa Marzeny i Jacka Mielcarków. Do słuchania zapraszamy od 5 do 9 października. Premierowe odcinki… » więcej 2020-09-15, godz. 11:15 Jesienne nowości w Radiu Opole Wprawdzie trwa jeszcze astronomiczne lato i w dwie najbliższe soboty września nadal zapraszamy do odwiedzenia kolejnych opolskich pięknych wsi - w ramach wakacyjnej… » więcej 2020-08-29, godz. 23:12 Porozumienia, które dały początek naszej wolności - program Radia Opole poświęcony Porozumieniom Sierpniowym 40 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe. Na ich podstawie zakończono strajki, a PRL-owskie władze zgodziły się m.in. na uwolnienie więźniów politycznych… » więcej 2020-08-25, godz. 11:33 Włączamy się do akcji pomocy dla naszego dawnego kolegi z redakcji Radia Opole Dziennikarz Polskiego Radia Lublin Piotr Wróblewski walczy z ciężką chorobą – rakiem gruczołowym płuc. Trwa zbiórka pieniędzy na jego leczenie. Najlepsza… » więcej 2020-08-21, godz. 16:18 50 utworów na 50-lecie SBB! Posłuchaj okazjonalnego cyklu audycji muzycznych i weź udział w konkursie! Z okazji 50-lecia zespołu SBB mamy propozycję! W najbliższy poniedziałek (24.08) ruszamy z cyklem 5-minutowych audycji muzycznych prezentujących utwory kultowej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »