Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Świętuj setne urodziny Jana Pawła II z Radiem…
2020-05-14, 16:17 Autor: Agnieszka Lubczańska

Świętuj setne urodziny Jana Pawła II z Radiem Opole

Świętuj setne urodziny Jana Pawła II z Radiem Opole ["Nie zastąpi Ciebie nikt" hymn z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły]
18 maja mija setna rocznica urodzin papieża Jana Pawła II. Z tej okazji już od niedzieli Radio Opole zaprasza na specjalne audycje poświęcone tej wyjątkowej postaci, której życie i nauczanie stało się ważnym punktem odniesienia dla milionów ludzi na całym świecie.
Świętuj setne urodziny Jana Pawła II z Radiem Opole
Śladami Jana Pawła II na Kresy, specjalne wydanie „Forum wiary” i transmisja z Wadowic już w niedzielę

Już w niedzielę po 17:00 w audycji Śladami Kresowej Atlantydy wyruszymy śladami Jana Pawła II po Ukrainie. Jak wspominany jest tam Święty? Pielgrzymkę w 2001 r. w Kijowie i Lwowie obsługiwał Konstanty Czawaga, dziennikarz Radia Watykańskiego. Naszego gościa zapytamy o lokalne obchody okrągłej rocznicy urodzin późniejszego papieża, jego pielgrzymkę do kraju nad Dniestrem oraz aktualności przesłania tej pasterskiej wizyty. Warto nadmienić, że Konstanty Czawaga jest jedynym na Ukrainie dziennikarzem-kawalerem papieskiego Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego.

O 18:00 zapraszamy na specjalną audycję prosto z Wadowic, skąd o 19:00 rozpoczniemy transmisję mszy świętej z Papieskiej Parafii Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Z kolei w audycji Forum wiary ks. prof. Erwin Mateja opowie o wpływie Jana Pawła II na liturgię, ks. prof. Marek Lis o tym, jak papież Polak odmienił medialne postrzeganie papiestwa, a ks. Wojciech Pracki o tym, jak ocenia się ekumeniczną działalność Karola Wojtyły.

W poniedziałek już od rana będziemy wspominać Jana Pawła II

Jan Paweł II (1980) [ https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Ioannes_Paulus_II_in_Germany_(1980)]Czy w Wadowicach nadal można skosztować papieskich kremówek? O to zapytamy naszego wysłannika do rodzinnego miasta papieża w porannej audycji Kto rano wstaje.... Będzie też o zabawnych sytuacjach, w jakich znalazł się Jan Paweł II. Archiwalne audycje naszych dziennikarzy, związane z osobą papieża, przypomnimy w przedpołudniowym programie Dobry moment, a że 18 maja to także Międzynarodowy Dzień Muzeów, więc przy okazji opowiemy o muzeum w domu rodzinnym Wojtyły

Co pozostało z fenomenu pokolenia JP2? Jak powstało to społeczne zjawisko i na ile jest aktualne? Czy to faktycznie "pokolenie" czy jedynie byt wirtualny, wykreowany przez media? To będziemy sprawdzać w audycji Trendy i owędy - naszym gościem będzie prowadzący programy religijne, dziennikarz Tomasz Ciecierski.

W Dobrym Graniu Ekstra Żaneta Plotnik porozmawia o niezwykłych osobistych wspomnieniach związanych z Janem Pawłem II z wokalistką jazzową i gospelową Ewą Urygą, która dwukrotnie śpiewała dla Papieża. Po raz pierwszy w 1991 r. w Częstochowie (wykonała pierwotną wersję „Abba Ojcze” w angielskiej wersji językowej), a potem w 2000 roku na Pl. Św. Piotra w Rzymie. Wtedy oprócz występu, miała okazję porozmawiać z Papieżem. W audycji przypomnimy też utwory innych artystów, którzy zaśpiewali kiedyś dla Jana Pawła II, a także tegoroczny hymn obchodów 100-lecia urodzin Jana Pawła II, czyli „Nie zastąpi Ciebie nikt”.

Z kolei w Rewirach kultury przyjrzymy się twórczości artystycznej Karola Wojtyły i jej recepcji w popkulturze.

Zdjęcie z okładki książki Jako uczeń, Karol Wojtyła nie dawał ściągać, jako wykładowca pożyczał studentom notatki, ale na zajęciach był niezwykle wymagający – wspomina postać papieża ks. arcybiskup Alfons Nossol w reportażu Mariana Staszyńskiego z 1999 roku pt. „Pielgrzym pielgrzymów”. Ówczesny biskup, ordynariusz diecezji opolskiej, opowiedział o swoich wielu, zazwyczaj niezwykłych spotkaniach z Janem Pawłem II. Usłyszymy też o wykładach, naukowych poszukiwaniach Karola Wojtyły i o tym, jak to się stało, że w 1983 r. papież "nie przeleciał nad Górą Św. Anny", ale włączył Śląsk Opolski do programu pielgrzymki.

Kolejny dokument, który tego dnia przypomnimy w Studiu Reportażu, miał swoją premierę na antenie Radia Kraków w kwietniu 2005 roku. W reportażu Ewy Szkurłat pt. „Odszedł Ojciec” będzie można posłuchać, co działo się po śmierci Jana Pawła II. Szczerze, głęboko i bardzo osobiście ludzie podzielili się tu swoimi emocjami, kim był dla nich papież i czym jest dla nich jego pontyfikat i odejście.

Temat terapii poprzez modlitwę i cudów Jana Pawła II podejmie z kolei w swojej audycji Terapeuci Krzysztof Dobrowolski. Gościem audycji będzie ksiądz profesor Uniwersytetu Opolskiego Paweł Landwójtowicz.

Z radiowego archiwum o Janie Pawle II

Dodajmy, że na stronie Radia Opole cały czas można znaleźć materiały archiwalne przypominające spotkania Jana Pawła II z Opolanami, relacje z wizyty papieża na Górze Św. Anny, relacje z nadania papieżowi tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego, reportaże poświęcone postaci, a także nagranie mszy kanonizacyjnej z Rzymu. Zobacz podstronę Kanonizacja Jana Pawła II
Specjalny program Radia Opole z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II

Zobacz także

2020-06-10, godz. 14:44 Spędź Boże Ciało z Radiem Opole - transmisja mszy, słuchowisko, specjalne audycje W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie zwanego świętem Bożego Ciała, Radio Opole zmienia swoją ramówkę, zapraszając na specjalne… » więcej 2020-06-04, godz. 15:22 Posłuchaj wyjątkowych koncertów granych w Studiu M im. SBB – w sobotę po godz. 20:00 Patrycja Zarychta i Apostolis Anthimos Quartet – na spotkania z tymi artystami zapraszamy w sobotę (06.06) po godz. 20:00 w programie Twoja Muzyka, w którym… » więcej 2020-05-29, godz. 15:16 Festiwalowe Radio Opole - nasz specjalny program na 96,5 FM i w Internecie! Nie będzie festiwalu, ale będzie... Festiwalowe Radio Opole! Dla wszystkich spragnionych festiwalowych emocji uruchamiamy specjalny kanał dostępny na FM i… » więcej 2020-05-29, godz. 12:15 Zespół SBB i Maciej Lipina - na spotkania z tymi artystami zapraszamy w sobotę w audycji "Twoja Muzyka" Wyjątkową niespodziankę dla wszystkich fanów patronów naszego koncertowego Studia M szykujemy w audycji, a także - uwaga, po audycji (!) - Twoja Muzyka w… » więcej 2020-05-27, godz. 12:39 Nowe zasady zasłaniania nosa i ust, otwarte kina i siłownie – zobacz wytyczne IV etapu łagodzenia obostrzeń Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem… » więcej 2020-05-26, godz. 14:45 Radiobelfer, czyli lektury do matury – rusza propozycja zdalnej nauki dla maturzystów Matura zbliża się wielkimi krokami, dlatego na ostatniej prostej wychodzimy maturzystom naprzeciw i proponujemy przyspieszony kurs przygotowawczy do matury. » więcej 2020-05-26, godz. 08:33 Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Matki - dziś gramy dla Mam! Radio Opole składa dziś najserdeczniejsze życzenia wszystkim Mamom. Z tej okazji gramy dla Was utwór zespołu SBB „Dopóki żyje matka jesteś dzieckiem”… » więcej 2020-05-21, godz. 17:40 Posłuchaj wyjątkowych koncertów granych w Studiu M im. SBB – w sobotę po godz. 20:00 Natalia Lubrano z kwartetem Krzysztofa Żesławskiego, zespół Oberschlesien oraz Łukasz Gorczyca i Przyjaciele – na spotkania z tymi artystami zapraszamy… » więcej 2020-05-15, godz. 15:08 Posłuchaj wyjątkowych koncertów granych w Studiu M im. SBB – w sobotę po godz. 20:00 Połączone siły zespołów Babu Król i Smutne Piosenki, progresywne dźwięki wrocławskiego ATME i ambitny pop Opolan z Lili Poopoo – na spotkania z tymi… » więcej 2020-05-08, godz. 16:49 Transgresja w Studiu M im. SBB - retransmisja koncertu w sobotę po 22:00 Energetyczną dawkę mocnego, psychodelicznego rocka szykujemy w najbliższą sobotę po 22:00 w programie Twoja Muzyka. W ramach retransmisji najlepszych występów… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***