Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » O sytuacji kultury wysokiej. Konferencja z udziałem…
2023-08-03, 08:33 Autor: Witold Sułek/Adam Dubiński

O sytuacji kultury wysokiej. Konferencja z udziałem ekspertów i twórców w Radiu Opole [ZDJĘCIA, FILM]

O sytuacji kultury wysokiej. Konferencja z udziałem ekspertów i twórców w Radiu Opole [FILM]
Muzycy, publicyści, aktorzy i znawcy kultury z całej Polski rozmawiali o sytuacji kultury wysokiej we współczesnym świecie.
W zorganizowanej przez Radio Opole konferencji, która odbyła się w Studiu M im. SBB, zaproszeni goście omawiali takie zagadnienia jak obecność kultury wysokiej i jej prezentacja w mediach, publicystyka muzyczna i jej ewolucja czy nowomowa jako przykład języka "antykultury.

Wiele wątków dotyczyło wyzwań, jakie stoją w tym obszarze zwłaszcza przed mediami publicznymi, ale również konieczności wsparcia finansowego i instytucjonalnego oraz najbardziej pilnej potrzebie wzmocnienia działań edukacyjnych w szkołach.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: znawca kultury wschodniej Lech Koczywąs, publicysta Jakub Zgierski, Marcin Świątkowski, aktor Andrzej Czernik oraz multiinstrumentalista Wojciech Konikiewicz.

- Sens organizowania tego typu konferencji uważam za niewątpliwy, dlatego że podstawową cechą tej biedy, na którą cierpimy w dziedzinie kultury i sztuki, jest brak pogłębionej refleksji na tematy tych dwóch ważnych dziedzin życia ludzkiego - oceniał Wojciech Konikiewicz.

Organizatorami spotkania byli dziennikarze Radia Opole Marzena i Jacek Mielcarkowie.

- To przeszło moje wszelkie oczekiwania. Nie miałem zielonego pojęcia, czy to wyjdzie, jak wyjdzie. Dlatego, że temat trudny, niewygodny też z różnych powodów, mało kto się tym zajmuje. Myśmy się bali trochę to organizować, a z drugiej strony jakaś zawziętość w nas nastała, że postanowiliśmy, że ta konferencja się odbędzie - mówił Jacek Mielcarek.

Po wystąpieniach odbyła się również dyskusja z publicznością, a całość uświetnił wspólny recital Wojciecha Konikiewicza i Jacka Mielcarka.

Zobacz także

2023-12-05, godz. 18:32 Konkurs Święta na +500 Słuchaj Radia Opole i wygrywaj bony na świąteczne zakupy o wartości 500 zł do sklepów sieci TomiMarkt! Zapraszamy do wspólnej zabawy w programie "Dobry… » więcej 2023-12-02, godz. 12:28 Słuchacze napisali tekst, a my dodaliśmy szczyptę szaleństwa. Premiera świątecznej piosenki Radia Opole! Radio Opole na świątecznym parkiecie! To prawdziwe show pełne humoru i uśmiechu. W tym wyjątkowym przedsięwzięciu to Wy - słuchacze, napisaliście tekst… » więcej 2023-11-24, godz. 13:04 Raport Krajowego Instytutu Mediów: Radio Opole na drugim miejscu w Opolu! Radio Opole na drugim miejscu w Opolu oraz na czwartym w województwie opolskim - takie są najnowsze wyniki badań słuchalności, opublikowane przez Krajowy… » więcej 2023-09-29, godz. 11:02 Memoriał Jarosława Kozubskiego w Kamieniu Śląskim Turniej golfowy o Puchar Opolskiej Izby Gospodarczej w tym roku będzie połączony z Memoriałem Jarosława Kozubskiego, wieloletniego dyrektora marketingu Radia… » więcej 2023-09-28, godz. 15:27 Opolski Bank Talentów po raz 4. w Opolu! Na scenie wystąpią wyjątkowi goście - Natalia Szroeder, Natalia Nykiel, Czesław… Program Banku Talentów jest pionierskim programem warsztatów muzycznych skierowanym do wybitnie uzdolnionej artystycznie młodzieży z Województwa Opolskiego… » więcej 2023-09-18, godz. 10:35 Pasjonują Cię stare komputery i gry - to cykl dla Ciebie! "Zagraj w to jeszcze raz, sam... lub z rodzicami" - to nasz nowy cykl, na który fanów starych komputerów zaprasza w każdy piątek po godz. 14:30 Dawid Rajwa… » więcej 2023-09-11, godz. 09:43 Budowa spalarni w Opolu - debata radiowa o tym już dziś (11.09) po 12:00. Macie pytania? Dzwońcie, piszcie! Zwolennicy mówią o niezbędnej zielonej transformacji, podyktowanej m.in. względami ekonomicznymi, przeciwnicy o inwestycji, która zniszczy środowisko i zdrowie… » więcej 2023-09-01, godz. 12:17 Moszna na finał wakacyjnej akcji Radia Opole już w najbliższą sobotę! Za nami audycje w Kietrzu, Głuchołazach, nad zalewem „Kluczbork”, w Paczkowie, Krasiejowie, Kamieniu Śląskim, w Górze św. Anny i nad Jeziorem Nyskim… » więcej 2023-08-23, godz. 09:21 "Mistrzowska Środa" z Szypułą, ZAKSĄ, Gwardią i Radiem Opole na pl. Kopernika - zobacz relacje! Tomasz Szypuła jest Mistrzem Świata w lodziarstwie rzemieślniczym, a ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, 9-krotnymi Mistrzami Kraju i 3-krotnymi zwycięzcami Ligi Mistrzów… » więcej 2023-08-09, godz. 11:50 77 40 13 455 - masz sprawę? ZADZWOŃ! Masz informację lub relację z pierwszej ręki, którą chcesz przekazać naszym reporterom? Jesteś świadkiem wypadku lub jakiegoś zdarzenia? Masz zdjęcia… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »