Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Półprawdy i kłamstwa: jak sobie z nimi radzić?…
2023-04-17, 14:41 Autor: Centrum Edukacji Medialnej/Radio Kielce

Półprawdy i kłamstwa: jak sobie z nimi radzić? - bezpłatny webinar #MEDIAchallenge: praktycznie o fact-checkingu oraz cyfrowa rzeczywistość a edukacja medialna w rodzinie

Półprawdy i kłamstwa: jak sobie z nimi radzić? - bezpłatny webinar #MEDIAchallenge
Półprawdy i kłamstwa: jak sobie z nimi radzić? - bezpłatny webinar #MEDIAchallenge
Nieprawdziwe informacje, zwane także dezinformacją, fake newsami czy fałszywymi informacjami, to nic nowego. Jednak wraz z postępem technologicznym oraz coraz łatwiejszym dostępem do internetu i mediów społecznościowych, stały się one zjawiskiem na tyle powszechnym i masowym, że poważnie zagrażają normalnemu funkcjonowaniu społeczeństw, a nawet państw.
W dzisiejszych czasach walka z dezinformacją stała się priorytetem dla wielu organizacji i instytucji, które starają się wykryć i ujawnić fałszywe informacje. Jednym z takich działań jest organizowane przez Centrum Edukacji Medialnej w Kielcach webinarium #MEDIAchallenge: praktycznie o fact-checkingu, które odbędzie się 20 kwietnia 2023 roku.

Podczas spotkania eksperci, dr Anna Kalinowska-Balcerzak - badaczka w obszarze kultury cyfrowej i prezes BITECH ThinkTank oraz dr Bartłomiej Balcerzak – ekspert z zakresu uczenia maszynowego i zapobiegania dezinformacji, zaprezentują różne metody fact-checkingu oraz omówią sposoby weryfikacji informacji. Tego typu narzędzia, najczęściej nie wymagają specjalistycznej wiedzy technicznej i mogą być stosowane przez każdego, kto chce zweryfikować informacje.

Posiadanie takiej wiedzy jest niezwykle cenne we współczesnych realiach, ponieważ pozwala na zwalczanie dezinformacji, a także zapobieganie wielu przestępstwom, takim jak wyłudzanie pieniędzy czy narażanie ludzi na niebezpieczeństwo. Praktyczna nauka powinna być prowadzona już od najmłodszych lat, aby dzieci i młodzież były lepiej przygotowane do radzenia sobie z różnymi przejawami manipulacji.

Warto zauważyć, że młodzi ludzie są szczególnie narażeni na fałszywe informacje, ponieważ często są aktywnymi użytkownikami mediów społecznościowych, w których nieprawdziwe treści rozpowszechniają się wyjątkowo szybko.

Aby wziąć udział w najbliższym spotkaniu wystarczy zarejestrować się na stronie: cempolska.pl/konferencje. Dla uczestników wydarzenia przewidziane są zaświadczenia potwierdzające udział.

Zobacz także

2023-09-18, godz. 10:35 Pasjonują Cię stare komputery i gry - to cykl dla Ciebie! "Zagraj w to jeszcze raz, sam... lub z rodzicami" - to nasz nowy cykl, na który fanów starych komputerów zaprasza w każdy piątek po godz. 14:30 Dawid Rajwa… » więcej 2023-09-11, godz. 09:43 Budowa spalarni w Opolu - debata radiowa o tym już dziś (11.09) po 12:00. Macie pytania? Dzwońcie, piszcie! Zwolennicy mówią o niezbędnej zielonej transformacji, podyktowanej m.in. względami ekonomicznymi, przeciwnicy o inwestycji, która zniszczy środowisko i zdrowie… » więcej 2023-09-01, godz. 12:17 Moszna na finał wakacyjnej akcji Radia Opole już w najbliższą sobotę! Za nami audycje w Kietrzu, Głuchołazach, nad zalewem „Kluczbork”, w Paczkowie, Krasiejowie, Kamieniu Śląskim, w Górze św. Anny i nad Jeziorem Nyskim… » więcej 2023-08-23, godz. 09:21 "Mistrzowska Środa" z Szypułą, ZAKSĄ, Gwardią i Radiem Opole na pl. Kopernika - zobacz relacje! Tomasz Szypuła jest Mistrzem Świata w lodziarstwie rzemieślniczym, a ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, 9-krotnymi Mistrzami Kraju i 3-krotnymi zwycięzcami Ligi Mistrzów… » więcej 2023-08-09, godz. 11:50 77 40 13 455 - masz sprawę? ZADZWOŃ! Masz informację lub relację z pierwszej ręki, którą chcesz przekazać naszym reporterom? Jesteś świadkiem wypadku lub jakiegoś zdarzenia? Masz zdjęcia… » więcej 2023-08-03, godz. 08:33 O sytuacji kultury wysokiej. Konferencja z udziałem ekspertów i twórców w Radiu Opole [ZDJĘCIA, FILM] Muzycy, publicyści, aktorzy i znawcy kultury z całej Polski rozmawiali o sytuacji kultury wysokiej we współczesnym świecie. » więcej 2023-07-10, godz. 11:01 Mija 26 lat od Powodzi Tysiąclecia - zobacz archiwalne zdjęcia, posłuchaj magazynu reporterów Już 26 lat mija od Powodzi Tysiąclecia, która w lipcu 1997 roku dotknęła południową i zachodnią Polskę, a także Czechy, wschodnie Niemcy, część Słowacji… » więcej 2023-06-29, godz. 09:09 Wakacyjna ramówka Radia Opole. Zobacz, co nowego w programie! Mamy lato! Wakacje rozpoczęte, czas zatem zacząć wakacyjną ramówkę Radia Opole. W ramach programu "Mamy lato! - wakacyjna akcja Radia Opole" od poniedziałku… » więcej 2023-06-28, godz. 20:50 "Wakacje z duchami Radia Opole" - posłuchaj znanych i nieznanych historii i legend z regionu Niesamowite miejsca, przygody i opowieści z dreszczykiem - to wszystko w wakacje w naszym nowym wakacyjnym cyklu "Wakacje z duchami", którego autorem jest historyk… » więcej 2023-06-28, godz. 12:26 Zmarł Krzysztof Aleksanderek, wieloletni pracownik Radia Opole Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu naszego kolegi Krzysztofa Aleksanderka - wieloletniego i zasłużonego Pracownika Radia Opole S.A. Żegnamy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »