Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Cyfrowy detoks - jak wylogować się z cyberprze…
2023-02-13, 13:34 Autor: Marcin Skomudek

Cyfrowy detoks - jak wylogować się z cyberprzestrzeni?

[Fot. Materiały organizatora]
[Fot. Materiały organizatora]
Niemal 70% całej populacji świata używa telefonu komórkowego, każdego dnia rośnie liczba kont w mediach społecznościowych. Nowe technologie to element na stałe wpisany w nasze życie. Presja na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań wzmaga się z dnia na dzień. Jak odpowiedzialnie z nich korzystać? Jak skutecznie walczyć z e-uzależnieniami? Czym jest higiena cyfrowa? Na te pytania odpowiedzą ekspertki podczas bezpłatnego spotkania online, którego organizatorem jest Centrum Edukacji Medialnej z Kielc.
Wydarzenie #MEDIAchallenge: cyberhigiena a rozwój nowych technologii odbędzie się 21 lutego o godz. 16:30. Przybliżymy w nim zjawisko stresu cyfrowego, infodemii i cyberbezpieczeństwa. Spotkanie dedykowane jest wszystkim, którzy zainteresowani są problematyką zagrożeń cyfrowych i profilaktyką cyberuzależnień.

Brak odpowiedniej higieny cyfrowej może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne, szczególnie najmłodszych użytkowników internetu.

- Za kształtowanie odpowiedzialnej postawy życiowej i zdrowych nawyków odpowiedzialni są rodzice, nie bez znaczenia jest również udział szkoły. Wsparcie dla osób, które nadużywają bądź są w zaawansowanym stadium uzależnienia od cyfrowej przestrzeni jest niestety nadal niewystarczające. Jestem przekonana, że zbliżający się webinar przybliży i uporządkuje zasady skutecznego uwolnienia się od tzw. infoholizmu - mówi dr Paulina Prędotka, dyrektor Centrum Edukacji Medialnej.

Podczas webinaru swój wykład Po co nam higiena cyfrowa? wygłosi Magdalena Bigaj, założycielka i prezeska Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa. Na co dzień zajmuje się profilaktyką e-uzależnień oraz bada wpływ internetu na jednostkę i społeczeństwo. Drugą prelegentką będzie Marta Błońska, psycholog, akredytowany coach ICF ACC oraz trener. Specjalizuje się m.in. w obszarze tematycznym stresu cyfrowego i przebodźcowania w świecie nowych mediów.

Rozsądnie korzystasz z internetu, czy internet zjada twój czas? Zastanawiasz się, czy problem uzależnienia dotyczy również twojego dziecka? Zdecydowanie najaktywniejszymi użytkownikami nowych technologii są osoby młode, uczące się i studiujące. Poruszana tematyka pomoże rodzicom i nauczycielom zrozumieć niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą technologia cyfrowa dla rozwoju dzieci i młodzieży.

Centrum Edukacji Medialnej to nowo powstałe i unikatowe w skali kraju miejsce, które skupia się na propagowaniu i rozwijaniu w Polsce edukacji medialnej, ukazywaniu sposobów walki z dezinformacją. Centrum dostarcza wiedzy na temat historii mediów. Uczy, jak właściwie identyfikować gatunki medialne, być odpowiedzialnym odbiorcą komunikatów, bezpiecznie korzystać z mediów. To przedsięwzięcie łączące część wystawową, składającą się z dziesięciu edukacyjnych stref, z organizacją tematycznych konferencji.

Aby wziąć udział w najbliższym spotkaniu wystarczy zarejestrować się na stronie: cempolska.pl/konferencje. Zainteresowane osoby mogą otrzymać zaświadczenie o uczestnictwie w webinarze.

Zobacz także

2023-06-23, godz. 10:27 „He's a Pirate” w aranżacji Arkadiusza Czyżewskiego oraz jego córki Poli Niezwykła premiera w Radiu Opole! Nasz redakcyjny kolega Arkadiusz Czyżewski, to nie tylko wirtuoz konsoli realizatorskiej, ale również… skrzypiec. Pasję… » więcej 2023-06-07, godz. 12:00 Sprawdź program 60. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu! Cztery dni wyśmienitej zabawy, jubileusze, ulubieni artyści, dobrze znane i nowe przeboje – 9 czerwca rozpoczyna się 60. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki… » więcej 2023-05-23, godz. 18:14 Radio Opole na Targach Turystyki "W stronę Słońca" będzie w sobotę od 10:00 do 17:00. Zapraszamy do słuchania! Pokazy gotowania, degustacje potraw, spotkania z podróżnikami, rozstrzygnięcie konkursu "Festiwal od kuchni", będącego częścią naszej radiowej akcji "60/60… » więcej 2023-05-22, godz. 12:35 6 lat temu zmarł Zbigniew Wodecki, wybitny wokalista i kompozytor "Lubię wracać tam, gdzie byłem", "Pszczółka Maja", "Zacznij od Bacha" to niektóre z licznych przebojów autorstwa zmarłego 22 maja 2017 roku Zbigniewa Wodeckiego… » więcej 2023-05-19, godz. 13:19 Ile zapału i uporu potrzeba, by zrealizować marzenie życia? Posłuchajcie kpt. Krzysztofa Matuszewskiego, laureata tytułu… Jako chłopiec marzył, aby żaglować po świecie jak Robinson Crusoe. Już za chwilę, mając 75 lat wypływa samotnie w roczny rejs śladem bohatera tej powieści… » więcej 2023-05-18, godz. 13:13 O sytuacji kultury wysokiej - konferencja z udziałem twórców, ekspertów i publicystów w Radiu Opole Muzycy, publicyści, aktorzy, znawcy kultury wezmą udział w organizowanej przez Radio Opole konferencji pt. "Sytuacja kultury wysokiej we współczesnym świecie"… » więcej 2023-05-09, godz. 11:44 Przekraczać granice i dawać dobro. Wspólnie pomóżmy spełniać marzenia! W konkursie Radia Opole "Festiwal od kuchni" w ramach akcji 60 na 60 jest do zdobycia m.in. lot balonem marki Fly-Consulting. W tymże balonie odbyło się już… » więcej 2023-05-09, godz. 11:11 Gotuj z DJ-em Adamusem i śpiewaj z Pascalem Brodnickim! Słuchasz 60 na 60 kiedy gotujesz? Nucisz razem z nami największe przeboje z opolskiego amfiteatru mieszając w garnkach? Weź udział w nowej zabawie w cyklu… » więcej 2023-04-28, godz. 09:46 Codzienny autopilot Radia Opole! Cicho i ekologicznie "Gramy z klimatem" Każdego dnia reporterzy Radia Opole sprawdzają dla Państwa sytuację na opolskich drogach. Od dziś robimy to w sposób cichy i bardziej ekologiczny. Taki jest… » więcej 2023-04-17, godz. 14:51 Akcja edukacja - pomóż dziecku zrozumieć świat mediów Rozwijanie kompetencji medialnych u dzieci i młodzieży to klucz do odróżniania informacji fałszywych od prawdziwych. Wspieranie najmłodszych w poznawaniu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »