Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Radio…
2022-07-30, 10:29 Autor: Oprac. MS

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Radio Opole upamiętni 1 sierpnia 1944

[fot. Łukasz Fura]
[fot. Łukasz Fura]
Radio Opole włącza się w upamiętnienie 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W najbliższy poniedziałek w ramach prowadzonych audycji poruszać będziemy tematykę wydarzeń sprzed lat.
Program Radia Opole (FM):

8:15 Poranna rozmowa Radia Opole
- zaprasza Joanna Matlak
 • O sensie powstania warszawskiego i obchodach, które upamiętnią jego 78. rocznicę porozmawiamy w porannej rozmowie Radia Opole. Gościem będzie wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.
16:00 Otwarty mikrofon Radia Opole - zaprasza Joanna Matlak
 • W programie Otwarty Mikrofon przypomnimy historię 6 tys. powstańców warszawskich, którzy w październiku 1944 roku trafili do Stalagu 344 Lamsdorf, niemieckiego obozu jenieckiego z czasów II wojny światowej. Opowie o tym Dominik Marcinkowski z muzeum w Łambinowicach.
21:15 Studio Reportażu w ramach audycji Dobry wieczór, tu Opole - zaprasza Marian Staszyński
 • Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach, to nie tylko największy na naszym kontynencie cmentarz jeniecki, którego najstarsze mogiły pochodzą z okresu wojny prusko-francuskiej, ale to także największe w Europie niemieckie kompleksy obozowe w czasie II wojny światowej. Oprócz żołnierzy różnych narodowości, walczących z III Rzeszą, trafili tam również Powstańcy Warszawscy. Swój pobyt w ówczesnym Lamsdorf, w reportażu Barbary Tyslik, "Nie było takiego lasu", wspominają: Alicja Tuszyńska -Tuszyn, pseudonim "Jaga Kozieniec" z Batalionu Kiliński 7 Kompanii Motorowej "Iskra" oraz Romuald Malinowski, pseudonim "Orzeł". Natomiast rolę narratorów autorka powierzyła Violetcie Rezler - Wasilewskiej i Andrzejowi Prajelowi z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach - Opolu. Ta pełna istotnych informacji dokumentalna audycja powstała w roku 2011.
 • "Spotkanie z pewnym zażenowaniem", to reportaż Mariana Staszyńskiego z sierpnia roku 1989. Audycja nagrana została, gdy przedstawiciele władz w naszym województwie po raz pierwszy dostrzegli żyjących w Opolu kombatantów Armii Krajowej i Powstańców Warszawskich. Także dziś, po tak wielu latach od nagrań, audycja prowokuje do ważnych rozmyślań, wszak : "Historia jest nauczycielką życia". A jeśli zechcemy być dobrymi, pojętnymi uczniami, to może i zażenowania nie będziemy doświadczać.
Program głównych uroczystości w Opolu:
 • 15:45 – Msza Święta w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego na os. AK w Opolu
 • 17:00 – uroczystości historyczne przed pominikiem AK na os. AK w Opolu
 • Hymn Państwowy
 • Powitanie uczestników
 • Wystąpienia okolicznościowe
 • Apel pamięci
 • Złożenie kwiatów i zpalenie zniczy
 • Zakończenie uroczystości
Na uroczystości wojewódzkie zaprasza wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

Ponadto, o godz. 17:00 na terenie miasta Opola przy pomocy akustycznego systemu alarmowania w okresie jednej minuty zostanie wyemitowany ciągły dźwięk syren umożliwiający upamiętnienie 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Przypomnijmy: Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00 i trwało 63 dni. Zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Celem walki była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i sowieckiej dominacji. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Przewidywano, że kilkudniowe walki zostaną zakończone przed wejściem do miasta sił sowieckich. Oczekiwano pomocy aliantów zachodnich, jednak ta okazała się nieznaczna. Powstanie nie osiągnęło celu politycznego ani wojskowego, jednak do dziś dla Polaków jest symbolem męstwa i niezłomnej walki o wolność.

Zobacz także

2022-10-18, godz. 12:05 Body Package z koncertem w Studiu M im. SBB już w sobotę Eksperymentują z brzmieniami elektronicznymi osadzonymi kompozycyjnie na pograniczu trip-hopu, ambientu i post-rocka. Zespół Body Package w najbliższą sobotę… » więcej 2022-10-05, godz. 19:50 Międzynarodowe gwiazdorskie trio z koncertem w Studiu M im. SBB już 13 października Odkrywanie nowych możliwości brzmieniowych współczesnego jazzu oraz niestandardowy skład instrumentalny bez użycia tradycyjnego basu – to ich znaki szczególne… » więcej 2022-09-23, godz. 15:15 Nastrojowe pop-rockowe granie 30 września w Studiu M im. SBB. Zapraszamy na koncert zespołu B6 Pochodzą z Lublina, zagrają w Opolu. W piątek, 30 września w Studiu im. SBB zapraszamy na koncert zespołu B6. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19:00 i będzie… » więcej 2022-09-16, godz. 15:11 To były urodziny! Dziękujemy za wspólne świętowanie 70 lat Radia Opole To były urodziny! 70 lat Radia Opole świętowaliśmy razem z Wami. Z okazji naszego jubileuszu w wakacje odwiedziliśmy niemal cały region. Codzienny program… » więcej 2022-08-06, godz. 13:01 Potrójny jubileusz księdza arcybiskupa Alfonsa Nossola Dziewięćdziesiąte urodziny świętuje ksiądz arcybiskup Alfons Nossol. W tym roku emerytowany biskup diecezji opolskiej, który jesień życia spędza w Kamieniu… » więcej 2022-08-05, godz. 14:11 Pozycja lidera utrzymana! Polskie Radio Opole wg najnowszych badań KIM utrzymało pozycję lidera w Opolu. Udział w czasie słuchania naszej stacji wyniósł 17,4 procent. W regionie… » więcej 2022-07-31, godz. 13:44 #TuByli - wspólna akcja Radia Opole i Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych Przez najbliższy miesiąc, począwszy od 1 sierpnia, na antenie Radia Opole prezentowanych będzie pięć sylwetek powstańców warszawskich – jeńców Stalagu… » więcej 2022-07-30, godz. 10:29 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Radio Opole upamiętni 1 sierpnia 1944 Radio Opole włącza się w upamiętnienie 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W najbliższy poniedziałek w ramach prowadzonych audycji poruszać będziemy… » więcej 2022-07-26, godz. 22:05 Weź udział w IV Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży pod hasłem „Moja Wizja Zero – Bezpieczeństwo, Zdrowie… Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wraz z partnerami zaprasza do udziału w kolejnej edycji skierowanego do młodzieży konkursu promującego bezpieczne… » więcej 2022-07-15, godz. 17:53 Polskie Radio Kierowców z plenerowym studiem na Master Truck Show Polskie Radio Kierowców odwiedzi w ten weekend Polską Nową Wieś koło Opola, gdzie odbywać się będzie 18. Master Truck Show – największa w Polsce impreza… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »