Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Publicysta Piotr Semka współpracownikiem Radia…
2022-03-01, 10:06 Autor: Radio Opole

Publicysta Piotr Semka współpracownikiem Radia Opole!

Piotr Semka wraca na antenę Radia Opole. Pierwsze łączenie już dziś (01.03) podczas specjalnego wydania audycji publicystycznej Co tam Panie w polityce w ramach pasma Otwarty mikrofon Radia Opole.
Urodzony 28 października 1965 r. w Gdańsku Piotr Semka jako licealista działał w grupach samokształceniowych Ruchu Młodej Polski. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował protesty w szkole - przerwy milczenia, żałobny strój, noszenie oporników 13. dnia każdego miesiąca. W listopadzie 1982 r. wspólnie z Piotrem Połońskim, Jackiem i Jarosławem Kurskimi założył podziemne pismo młodzieży III LO "BIT Biuletyn Informacyjny Topolówka". Od 1985 r. był publicystą podziemnego pisma "Solidarność" Regionu Gdańsk. Działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studenckim studiując historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

W 1989 r. Semka zaangażował się w kampanię wyborczą Konfederacji Polski Niepodległej w Lublinie. Od 1989 r. był współpracownikiem "Tygodnika Gdańskiego" a w latach 1991–92 dziennikarzem TVP, gdzie prowadził - wraz z Jackiem Kurskim - program "Refleks"; a następnie był wydawcą i prowadzącym "Puls Dnia". Jako dziennikarz współpracował m.in. z "Tygodnikiem Solidarność", "Wprost", "Gazetą Polską", "Życiem", "Dziennikiem", "Przewodnikiem Katolickim", "Uważam Rze" i "W sieci"; w TV Puls prowadził program "Piątka u Semki"; był współautorem programu "Warto rozmawiać" (TVP2), i publicystą "Rzeczpospolitej".

Wspólnie z Jackiem Kurskim napisał książkę pt. "Lewy Czerwcowy" (1993), o kulisach odwołania rządu Jana Olszewskiego. Jest też autorem takich publikacji jak m.in. "Wojna światów" (2006), "Obrazki z wystawy" (2007), "Lech Kaczyński Opowieść Arcypolska" (2010) i "Za, a nawet przeciw. Zagadka Lecha Wałęsy (Pierwsza krytyczna biografia Lecha Wałęsy 1980-2013)" (2013).

W 2019 r. Piotr Semka został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności, a 15 października 2021 r. otrzymał Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Nagrodę im. Tomasza Merty "Między literaturą a historią".

W 2021 roku Piotr Semka został wyróżniony przez zarządy rozgłośni regionalnych ( w tym Polskiego Radia Opole) Nagrodą Mediów Publicznych w kategorii "Idea".

Dziennikarz i publicysta, historyk i autor książek dotyczących współczesnej historii Polski. Nominowany został za bezkompromisowe dziennikarstwo, bezbłędne diagnozy społeczne i wierność wyznawanym wartościom.

Prezes Radia Rzeszów Przemysław Tejkowski przypomniał w laudacji dzień 29 listopada 1980 roku, kiedy to, jak mówił, "w pewnym liceum ukonstytuował się parlament uczniowski".

- Przedstawicielem klas pierwszych tego parlamentu został młody chłopak i jemu też koledzy powierzyli redagowanie gazetki ściennej, czynił to z ochotą, aż do stanu wojennego, w którym zaczął czynić to z jeszcze większą ochotą, tylko że z gazetki ściennej ona stała się gazetką "podławkową", konspiracyjną - opowiadał.

- I tak możemy ogłosić, że dziś, 29 listopada, mija 41 lat od kiedy nasz laureat wkroczył na drogę dziennikarstwa. Droga to niełatwa ani wtedy ani dzisiaj, bo niełatwo być dziennikarzem w świecie odwróconych pojęć. Niełatwo być dziennikarzem w świecie, gdzie pożądliwie brzęczy rój komentatorów i pisarzy, co myśl ostatnią zmienią w gnój, byle w tysiącach egzemplarzy - powiedział Tejkowski cytując Jacka Kaczmarskiego.

- Niełatwo być dziennikarzem w świecie, gdzie ład medialny został już ustalony i ogłoszono już, która prasa, które media są jedynie słuszne, i że ci, którzy wyznają te prasę i wchłaniają jej treści i wartości to elita w odróżnieniu od ciemnogrodu, który nie wyznaje tych wartości - podkreślił.

- Ten człowiek nie przyjął zaproszenia do świata "rumianego, jak rzeźnia o poranku" - zacytował Zbigniewa Herberta Tejkowski.

- Nie stał się jego obywatelem, wybrał drogę o wiele trudniejszą, ale też pięknie opisaną przez Herberta, streszczoną w słowach "bądź wierny, idź. Idź wyprostowany wśród tych, co na kolanach. Tak, to właśnie on, Piotr Semka" - powiedział.

Zobacz także

2022-08-06, godz. 13:01 Potrójny jubileusz księdza arcybiskupa Alfonsa Nossola Dziewięćdziesiąte urodziny świętuje ksiądz arcybiskup Alfons Nossol. W tym roku emerytowany biskup diecezji opolskiej, który jesień życia spędza w Kamieniu… » więcej 2022-08-05, godz. 14:11 Pozycja lidera utrzymana! Polskie Radio Opole wg najnowszych badań KIM utrzymało pozycję lidera w Opolu. Udział w czasie słuchania naszej stacji wyniósł 17,4 procent. W regionie… » więcej 2022-07-31, godz. 13:44 #TuByli - wspólna akcja Radia Opole i Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych Przez najbliższy miesiąc, począwszy od 1 sierpnia, na antenie Radia Opole prezentowanych będzie pięć sylwetek powstańców warszawskich – jeńców Stalagu… » więcej 2022-07-30, godz. 10:29 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Radio Opole upamiętni 1 sierpnia 1944 Radio Opole włącza się w upamiętnienie 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W najbliższy poniedziałek w ramach prowadzonych audycji poruszać będziemy… » więcej 2022-07-26, godz. 22:05 Weź udział w IV Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży pod hasłem „Moja Wizja Zero – Bezpieczeństwo, Zdrowie… Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wraz z partnerami zaprasza do udziału w kolejnej edycji skierowanego do młodzieży konkursu promującego bezpieczne… » więcej 2022-07-15, godz. 17:53 Polskie Radio Kierowców z plenerowym studiem na Master Truck Show Polskie Radio Kierowców odwiedzi w ten weekend Polską Nową Wieś koło Opola, gdzie odbywać się będzie 18. Master Truck Show – największa w Polsce impreza… » więcej 2022-07-08, godz. 09:35 Problemy dzieci nie mają wakacji. Trwają prace Ministerstwa Edukacji i Nauki nad projektem „edukacji włączające… Choć kilka dni temu skończył się rok szkolny, nie każdy uczeń z lekką głową może pozwolić sobie na wakacje. Wielu z nich przez cały rok boryka z problemami… » więcej 2022-07-06, godz. 08:06 Ćwierć wieku mija od Powodzi Tysiąclecia - zobacz archiwalne zdjęcia, posłuchaj magazynu reporterów To już 25 lat. Ćwierć wieku mija od Powodzi Tysiąclecia, która w lipcu 1997 roku dotknęła południową i zachodnią Polskę, a także Czechy, wschodnie… » więcej 2022-06-28, godz. 18:38 Radio Opole w Iwoniczu Zdroju z Radiem Rzeszów w ramach "Radia Biwak" Polskie Radio Rzeszów rozpoczęło wakacyjną akcję w ramach której odwiedzane będą najciekawsze zakątki Podkarpacia. "Radio Biwak" będzie nadawało przez… » więcej 2022-06-27, godz. 15:11 Łączymy anteny! We wtorek Radio Opole rusza w trasę z Radiem Rzeszów w ramach "Radia Biwak" Wakacje się rozkręcają, nasza akcja 70 gmin na 70-lecie Radia Opole trwa - we wtorek (28.06) będziemy w gminie Pokój, ale nie tylko! Otóż między godz… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »