Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Święto Trzech Króli - sprawdź, co w programie…
2022-01-04, 17:17 Autor: Agnieszka Lubczańska

Święto Trzech Króli - sprawdź, co w programie Radia Opole 6 stycznia!

[fot. pixabay/kalhh]
[fot. pixabay/kalhh]
Wg tradycji, znacznie starszej niż obchody Bożego Narodzenia, 6 stycznia Jezus objawiony został przybyłym ze wschodu trzem mędrcom, nazywanym także trzema królami - a w ich osobach objawiony został całemu światu. Stąd w kalendarzu liturgicznym mówimy o uroczystości Objawienia Pańskiego, potocznie zaś - o Święcie Trzech Króli. Radio Opole przygotowało na ten dzień szczególne audycje.
Orszaki Trzech Króli w naszym regionie organizowane są w tym roku m.in.: w Nysie, Byczynie, Dobrodzieniu, Kietrzu, Wołczynie, Paczkowie, Oleśnie i oczywiście w Opolu. W stolicy regionu, na zakończenie Orszaku, ogłoszone też zostanie rozpoczęcie obchodów jubileuszu 50-lecia diecezji opolskiej. Specjalną audycję poświęconą tradycji i historii tego święta oraz relacjom reporterów z Opola i regionu związanym z tym świętem rozpoczniemy po 12:00. W okolicznościowym programie będziemy zapraszać na trasy Orszaku, a także sprawdzimy, jak świętowanie przebiega w innych rejonach Polski, Do godz. 14:00 zaprasza do słuchania Dawid Rajwa.

To w południe, ale już od 6:00 rano o Święcie Trzech Króli powiemy w specjalnych wydaniach audycji: "Effatha" oraz "Mamy Święto", w której m.in. o 7:00 rozpoczniemy transmisję mszy świętej z Katedry Opolskiej. Z kolei po 11:00 zapraszamy na "Świąteczną Lożę Radiowa" - gościem Joanny Matlak będzie ks. Mateusz Buczma, proboszcz Parafii św. Jana Nepomucena w Opolu-Sławicach. Porozmawiamy o istocie Święta Trzech Króli, zapytamy dlaczego opowieść o monarchach składających hołd małemu Jezusowi pojawia się tylko w Ewangelii św. Mateusza, ale poruszymy też temat otwartości Kościoła.

Relacje z Orszaków Trzech Króli będzie można posłuchać o "pełnych" godzinach" w Wiadomościach Radia Opole. Szykujemy też filmową relację z Orszaku Trzech Króli w Opolu, która będzie do obejrzenia na naszej stronie i profilu Facebookowym Radia Opole.

Po 14:00 zapraszamy na audycje muzyczne: do 17:00 propozycje nowych piosenek na Opolską Listę Polskiej Piosenki w roku 2022 zaprezentuje (w zastępstwie Witolda Sułka, gospodarza tej audycji) - Tomasz Wojtyłko, a po 17:00 - jak w każdy czwartek - Piotr Metz zaprosi na audycję Muzyka Nowa.

Po 20:00 powiemy: "Dobry wieczór, tu Opole", zaczynając audycję, która przez cały rok będzie z nami od poniedziałku do piątku. W jej świątecznym wydaniu m.in. sprawdzimy, czy to, że podobno muzyka łagodzi obyczaje, dotyczy też innych dziedzin sztuki i oczywiście po 21:00 otworzymy drzwi do Studia Reportażu - tym razem przypomnimy reportaż, który w swoim nastroju i klimacie także świątecznie się uśmiecha. Będzie to audycja z 2013 roku Halina Nabrdalik pt. "Piechaczkowie z Suchej"...

Po 22:00 ponownie na antenę wróci Dawid Rajwa. Tym razem ze świątecznym wydaniem audycji Forum wiary. Uroczystość Objawienia Pańskiego nieodłącznie kojarzy się z kolędowaniem, ale też z niesieniem pomocy tym, którzy jej oczekują (czasem w bardzo dalekich krajach). W zorganizowaniu tej pomocy spory udział mają także kolędnicy misyjni. W audycji spotkamy się z młodymi kolędnikami z parafii św. Józefa Robotnika w Osowcu-Węgrach - z kolędą na ustach przyszli do Radia Opole: Gosia, Kasia, Milena i Kacper. Będzie okazja, by porozmawiać o świętowaniu, o tradycjach związanych z kolędowaniem, ale i wspólnego kolędowania nie zabraknie (filmik z tego spotkania będzie dostępny na Facebooku Radia Opole!).

Kolędowania nie zabraknie też w audycjach w programie Radia Opole 2 KULTURA. Jego folkowa odsłona od 15:00 w audycji Marzeny Mielcarek, a po 18:00 w audycji Żanety Plotnik zastanowimy się, w jakich kolędach i w jaki sposób są przedstawiani Trzej Królowie, a także przypomnimy legendy i historie, które krążą wokół tych utworów. Wybrzmią najpiękniejsze polskie kolędy w wykonaniu m.in. Ireny Santor, Jerzego Połomskiego Krzysztofa Krawczyka, Adama Zwierza, Bogusława Meca oraz Simfonii Viva.

Zapraszamy do słuchania!

Zobacz także

2022-03-23, godz. 17:07 Utwory w języku ukraińskim w Radiu Opole – poznaj specjalną playlistę! W czwartek (24.04) mija miesiąc od ataku Rosji na Ukrainę. W tym dniu, w geście solidarności z walecznym narodem ukraińskim, Radio Opole wyemituje utwory… » więcej 2022-03-22, godz. 10:34 Ruszył nabór do konkursu dla twórców ludowych. Zgłoszenia są przyjmowane do 22 kwietnia! Radio Opole zaprasza do udziału w konkursie „Jawor – u źródeł kultury” 2022. To propozycja dla solistów i zespołów, kapel, śpiewaków i instrumentalistów… » więcej 2022-03-16, godz. 11:01 Twój e-PIT - dyżur telefoniczny eksperta w czwartek o 13:15 Zastanawiasz się, jak rozliczyć podatek? Zadzwoń do Radia Opole i zapytaj naszego eksperta! W czwartek (17.03) naszym gościem będzie Katarzyna Sekuła z Urzędu… » więcej 2022-03-15, godz. 12:36 Polski Ład – dyżur telefoniczny eksperta w środę (16.03) o 10:15 W środę (16.03) zapraszamy na kolejny dyżur ekspercki w sprawie Polskiego Ładu. Przypomnijmy, Radio Opole razem ze specjalistami z Krajowej Administracji Skarbowej… » więcej 2022-03-11, godz. 13:03 “Dzieciom Ukrainy” – koncert zespołu Dagadana w Radiu Kraków, transmisja w Radiu Opole! Szczytny cel i wyjątkowy wieczór w Radiu Kraków! 16 marca o godz. 19:00 w tamtejszym studiu muzycznym odbędzie się koncert zespołu Dagadana pt. "Dzieciom… » więcej 2022-03-10, godz. 10:05 Twój e-PIT - dyżur telefoniczny eksperta dziś o 13:15 Twój e-PIT i roczne rozliczenia podatkowe - o to będzie można zapytać dziś (10.03) naszego eksperta, Annę Grzyb z Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu. Przypomnijmy… » więcej 2022-03-08, godz. 13:04 Polski Ład - dyżur telefoniczny eksperta w środę od 10:15 „Polski Ład - nowa ulga podatkowa dla samotnych rodziców” - to temat środowego spotkania ze Sławomirą Plewką, Naczelnikiem Urzędu Skarbowego w Strzelcach… » więcej 2022-03-07, godz. 18:09 Bajki dla dzieci po ukraińsku! - Казки для дітей українською мовою! Nadzieja i uśmiech dla najmłodszych w obliczu wojny – ukraińskie bajki narodowe w Radiu dla Ciebie! Na stronie internetowej RDC publikowane będą opowiadania… » więcej 2022-03-04, godz. 19:42 WAŻNE! Листівка для біженців з України - ulotka dla uchodźców z Ukrainy [PL/EN/UA/RU] Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przygotowała informacje dla uchodźców z Ukrainy w formie ulotek w języku polskim, angielskim, ukraińskim i… » więcej 2022-03-03, godz. 10:08 Twój PiT 2021 i zmiany podatkowe - Polski Ład - dyżur telefoniczny eksperta dziś w Radiu Opole od 13:15 Dziś (03.02) w godz. 13:15 do 14:15 dyżur eksperta w zakresie akcji rozliczeń podatkowych PIT – Ulgi podatkowe w usłudze Twój e-PIT, będzie pełniła Katarzyna… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »