Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Święto Trzech Króli - sprawdź, co w programie…
2022-01-04, 17:17 Autor: Agnieszka Lubczańska

Święto Trzech Króli - sprawdź, co w programie Radia Opole 6 stycznia!

[fot. pixabay/kalhh]
[fot. pixabay/kalhh]
Wg tradycji, znacznie starszej niż obchody Bożego Narodzenia, 6 stycznia Jezus objawiony został przybyłym ze wschodu trzem mędrcom, nazywanym także trzema królami - a w ich osobach objawiony został całemu światu. Stąd w kalendarzu liturgicznym mówimy o uroczystości Objawienia Pańskiego, potocznie zaś - o Święcie Trzech Króli. Radio Opole przygotowało na ten dzień szczególne audycje.
Orszaki Trzech Króli w naszym regionie organizowane są w tym roku m.in.: w Nysie, Byczynie, Dobrodzieniu, Kietrzu, Wołczynie, Paczkowie, Oleśnie i oczywiście w Opolu. W stolicy regionu, na zakończenie Orszaku, ogłoszone też zostanie rozpoczęcie obchodów jubileuszu 50-lecia diecezji opolskiej. Specjalną audycję poświęconą tradycji i historii tego święta oraz relacjom reporterów z Opola i regionu związanym z tym świętem rozpoczniemy po 12:00. W okolicznościowym programie będziemy zapraszać na trasy Orszaku, a także sprawdzimy, jak świętowanie przebiega w innych rejonach Polski, Do godz. 14:00 zaprasza do słuchania Dawid Rajwa.

To w południe, ale już od 6:00 rano o Święcie Trzech Króli powiemy w specjalnych wydaniach audycji: "Effatha" oraz "Mamy Święto", w której m.in. o 7:00 rozpoczniemy transmisję mszy świętej z Katedry Opolskiej. Z kolei po 11:00 zapraszamy na "Świąteczną Lożę Radiowa" - gościem Joanny Matlak będzie ks. Mateusz Buczma, proboszcz Parafii św. Jana Nepomucena w Opolu-Sławicach. Porozmawiamy o istocie Święta Trzech Króli, zapytamy dlaczego opowieść o monarchach składających hołd małemu Jezusowi pojawia się tylko w Ewangelii św. Mateusza, ale poruszymy też temat otwartości Kościoła.

Relacje z Orszaków Trzech Króli będzie można posłuchać o "pełnych" godzinach" w Wiadomościach Radia Opole. Szykujemy też filmową relację z Orszaku Trzech Króli w Opolu, która będzie do obejrzenia na naszej stronie i profilu Facebookowym Radia Opole.

Po 14:00 zapraszamy na audycje muzyczne: do 17:00 propozycje nowych piosenek na Opolską Listę Polskiej Piosenki w roku 2022 zaprezentuje (w zastępstwie Witolda Sułka, gospodarza tej audycji) - Tomasz Wojtyłko, a po 17:00 - jak w każdy czwartek - Piotr Metz zaprosi na audycję Muzyka Nowa.

Po 20:00 powiemy: "Dobry wieczór, tu Opole", zaczynając audycję, która przez cały rok będzie z nami od poniedziałku do piątku. W jej świątecznym wydaniu m.in. sprawdzimy, czy to, że podobno muzyka łagodzi obyczaje, dotyczy też innych dziedzin sztuki i oczywiście po 21:00 otworzymy drzwi do Studia Reportażu - tym razem przypomnimy reportaż, który w swoim nastroju i klimacie także świątecznie się uśmiecha. Będzie to audycja z 2013 roku Halina Nabrdalik pt. "Piechaczkowie z Suchej"...

Po 22:00 ponownie na antenę wróci Dawid Rajwa. Tym razem ze świątecznym wydaniem audycji Forum wiary. Uroczystość Objawienia Pańskiego nieodłącznie kojarzy się z kolędowaniem, ale też z niesieniem pomocy tym, którzy jej oczekują (czasem w bardzo dalekich krajach). W zorganizowaniu tej pomocy spory udział mają także kolędnicy misyjni. W audycji spotkamy się z młodymi kolędnikami z parafii św. Józefa Robotnika w Osowcu-Węgrach - z kolędą na ustach przyszli do Radia Opole: Gosia, Kasia, Milena i Kacper. Będzie okazja, by porozmawiać o świętowaniu, o tradycjach związanych z kolędowaniem, ale i wspólnego kolędowania nie zabraknie (filmik z tego spotkania będzie dostępny na Facebooku Radia Opole!).

Kolędowania nie zabraknie też w audycjach w programie Radia Opole 2 KULTURA. Jego folkowa odsłona od 15:00 w audycji Marzeny Mielcarek, a po 18:00 w audycji Żanety Plotnik zastanowimy się, w jakich kolędach i w jaki sposób są przedstawiani Trzej Królowie, a także przypomnimy legendy i historie, które krążą wokół tych utworów. Wybrzmią najpiękniejsze polskie kolędy w wykonaniu m.in. Ireny Santor, Jerzego Połomskiego Krzysztofa Krawczyka, Adama Zwierza, Bogusława Meca oraz Simfonii Viva.

Zapraszamy do słuchania!

Zobacz także

2022-02-24, godz. 13:45 Atak Rosji na Ukrainę. Specjalne serwisy Radia Opole - bądź na bieżąco z sytuacją Solidarni z Ukrainą - jeśli chcą być Państwo na bieżąco z sytuacją, zapraszamy do słuchania specjalnych wydań serwisów informacyjnych poświęconych… » więcej 2022-02-09, godz. 14:48 Twój e-PIT 2021 i Polski Ład – zadzwoń do Radia Opole i zapytaj eksperta! Jak rozliczyć podatek za rok 2021, jakie zmiany podatkowe weszły w ramach programu Polski Ład? O tym wszystkim dowiedzą się Państwo z Radia Opole. Nasi Słuchacze… » więcej 2022-01-20, godz. 16:21 „My Rosjanie, my Polacy” - wyjątkowe słuchowisko poświęcone Powstaniu Styczniowemu „Lecz Polska nie powiedzie was, musicie przejść przez jej kości”. Fraza wiersza Aleksandra Puszkina to zarazem zobrazowanie kierunku myślenia Rosjan na… » więcej 2022-01-18, godz. 14:31 Radio Opole na stokach narciarskich w Zieleńcu! Mamy dla Was karnety! Radio Opole powraca na stoki narciarskie w Zieleńcu. Podobnie jak w poprzednich latach, nasi dziennikarze towarzyszyć Wam będą w zimowym szaleństwie! Aby… » więcej 2022-01-04, godz. 17:17 Święto Trzech Króli - sprawdź, co w programie Radia Opole 6 stycznia! Wg tradycji, znacznie starszej niż obchody Bożego Narodzenia, 6 stycznia Jezus objawiony został przybyłym ze wschodu trzem mędrcom, nazywanym także trzema… » więcej 2022-01-03, godz. 19:19 Zobacz, co nowego szykujemy w 2022 roku w programie Radia Opole! Nowi prowadzący, nowe osobowości, odświeżenie sprawdzonych programów i dużo więcej muzyki – ramówka na 2022 gotowa! W tym roku obchodzimy 70-lecie działalności… » więcej 2021-12-30, godz. 13:24 Życzenia noworoczne wojewody opolskiego Sławomira Kłosowskiego » więcej 2021-12-28, godz. 10:02 Przywitaj Nowy Rok z Radiem Opole! Bawicie się na prywatce i potrzebujecie dobrej muzyki? Koniecznie włączcie w sylwestra Radio Opole! Gorące rytmy, niezawodny prowadzący, goście, życzenia… » więcej 2021-12-24, godz. 11:00 Spokojnych, dobrych Świąt Bożego Narodzenia! Wypełnionych miłością Świąt Bożego Narodzenia, wielu radosnych chwil spędzonych w gronie najbliższych, a także zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności… » więcej 2021-12-22, godz. 17:10 Wigilijny wieczór i święta Bożego Narodzenia w Radiu Opole W ten wyjątkowy wieczór zaprosimy Państwa do Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie. Dobiega końca rok 2021, którego patronem jest błogosławiony kardynał… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »