Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » 'Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka…
2021-11-12, 19:17 Autor: Radio Opole

"Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka bajka)" - komedia słowno-muzyczna Radia Opole!

"Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka bajka)" - komedia słowno-muzyczna Radia Opole! [fot. Łukasz Fura]
"Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka bajka)" - komedia słowno-muzyczna Radia Opole! [fot. Łukasz Fura]
Królewna Julwita jest krnąbrną, niewychowaną panną, która chciałaby wyjść za mąż. Wierzy, że pomoże jej w tym udział w "Talent Szołmie". Problem w tym, że żadnego talentu nie ma… Radio Opole zaprasza na słuchowisko familijne pt. "Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka bajka)" autorstwa i w reżyserii naszej dziennikarki Marzeny Mielcarek. Fragmenty można było usłyszeć w niedzielnej audycji "Mała kultura”, emisja całego słuchowiska 6 i 8 grudnia w "Rewirach kultury". Po tym czasie słuchowisko zamieścimy do odsłuchania na tej podstronie.
"Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka bajka)" - część 1
"Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka bajka)" - część 2
"Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka bajka)" - komedia słowno-muzyczna Radia Opole!
"Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka bajka)" to komedia słowno-muzyczna adresowana do dzieci i dorosłych. Usłyszą Państwo dwanaście humorystycznych piosenek, np. o Heli grającej na wiolonczeli, o worku z kaszą, o jedzeniu rapującym, o balladzie preferencyjnej czy o Rycerzu z czarną tarczą. Świetne utwory w ciekawych aranżacjach pozwalają zrozumieć stan kultury dedykowanej "przeciętnemu odbiorcy”.

Fragmenty słuchowiska prezentujemy w programie "Mała kultura” - 14, 21 i 28 listopada oraz 5 grudnia (godz. 9:15). Całą komedię słowno-muzyczną - podzieloną na dwie części - wyemitujemy 6 i 8 grudnia w audycji "Rewiry kultury” (początek o godz. 19:00). Dodatkowo 6 grudnia po godz. 23:05 w audycji "Jezzofonia" autorzy (i wykonawcy) - Marzena i Jacek Mielcarkowie - porozmawiają o muzyce skomponowanej do słuchowiska oraz o tym jak zachęcać dzieci do słuchania muzyki.


Opis:
W królestwie Kukoldowy dominują kobiety. Mężczyźni nie mają tu za wiele do powiedzenia. Królewna Julwita jest krnąbrną, niewychowaną i rozhisteryzowaną panną, która chciałaby wyjść za mąż. Robi wszystko, by znaleźć męża. Jest przekonana, że pomoże jej w tym udział w "Talent Szołmie". Ma wielkie ambicje, aby zostać piosenkarką i fioła na punkcie śpiewu, ale... nie potrafi tego robić. Jest niemuzykalna, a swoimi fałszami doprowadza wszystkich do rozpaczy.

Swoje ambicje artystyczne ma również egzaltowana Królowa Hortensja. W wieczorach poetyckich często towarzyszy jej Poeta Błażej, zakochany w swojej twórczości. Bezradnymi kukoldami okazują się Król i Rudy Rycerz.

W królestwie pojawia się nowa nauczycielka emisji głosu, Panienka Sukienka, która dwoi się i troi, by czegokolwiek nauczyć Królewnę. W międzyczasie w zamku, za sprawą czarów Panienki Sukienki, pojawia się Ignaś, chłopczyk zakochany w Julwicie. Towarzyszą mu w podróży dwaj śmieszni przyjaciele, borsuki Józio i Kajtek. Pobyt w królestwie okazuje się bardzo przykry, ze względu na okropne zachowanie Królewny. Jej zachcianki powodują, że Ignaś z Józiem i Kajtkiem oraz Panienką Sukienką postanawiają opuścić jak najszybciej bajkowe towarzystwo...

Morał z bajki jest taki, że nie każdy nadaje się do występów, bo może narazić się na śmieszność.

*kukold - to mężczyzna zanadto uległy wobec kobiet, dający im się łatwo omamić, będący na każde zawołanie.

Aktorzy i muzycy występujący w słuchowisku:
postacie:

Babcia - Halina Nabrdalik
Ignaś - Katarzyna Pasternak
Józio - Marzena Mielcarek
Kajtek - Przemysław Czernik
Panienka Sukienka - Maria Holka
Król - Waldemar Kotas
Królowa Hortensja - India Czajkowska
Królewna Julwita - Marzena Mielcarek
Poeta Błażej - Krzysztof Nurkiewicz
Rudy Rycerz - Zygmunt Babiak
Strażnik - Bartek Wanecki
Narrator - Jacek Mielcarek

zespół muzyczny "MUCHY W NOSIE":
Emilia Hamerlik - śpiew
India Czajkowska - fortepian, flet, śpiew
Maria Holka - fortepian, śpiew
Mirelka - śpiew
Przemysław Czernik - śpiew
Marzena Mielcarek - śpiew
Adam Lemańczyk - instrumenty klawiszowe, aranżacje utworów
Aleksander Gonsior - perkusja
Jacek Mielcarek - instrumenty dęte drewniane
Jakub Milecarek - kontrabas, aranżacje
Bartek Wanecki - gitara

tercet wokalny "CÓRKIJANA - MAZIAGRAZIAHAZIA":
Halina Hejno
Grażyna Walarowska
Marzena Mielcarek
+ Karolina Walarowska

Reżyseria, teksty, muzyka: Marzena Mielcarek
Realizacja i mastering: Andrzej Czubiński
Słuchowisko powstało w Studiu M im. SBB Radia Opole.

Zobacz także

2022-01-03, godz. 19:19 Zobacz, co nowego szykujemy w 2022 roku w programie Radia Opole! Nowi prowadzący, nowe osobowości, odświeżenie sprawdzonych programów i dużo więcej muzyki – ramówka na 2022 gotowa! W tym roku obchodzimy 70-lecie działalności… » więcej 2021-12-30, godz. 13:24 Życzenia noworoczne wojewody opolskiego Sławomira Kłosowskiego » więcej 2021-12-28, godz. 10:02 Przywitaj Nowy Rok z Radiem Opole! Bawicie się na prywatce i potrzebujecie dobrej muzyki? Koniecznie włączcie w sylwestra Radio Opole! Gorące rytmy, niezawodny prowadzący, goście, życzenia… » więcej 2021-12-24, godz. 11:00 Spokojnych, dobrych Świąt Bożego Narodzenia! Wypełnionych miłością Świąt Bożego Narodzenia, wielu radosnych chwil spędzonych w gronie najbliższych, a także zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności… » więcej 2021-12-22, godz. 17:10 Wigilijny wieczór i święta Bożego Narodzenia w Radiu Opole W ten wyjątkowy wieczór zaprosimy Państwa do Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie. Dobiega końca rok 2021, którego patronem jest błogosławiony kardynał… » więcej 2021-12-22, godz. 17:19 Życzenia poseł PiS Katarzyny Czochary - Już za chwilę święta Bożego Narodzenia. Jest to niezwykły czas: czas miłości, radości, czas, który spędzamy wspólnie z rodziną. W tych chwilach… » więcej 2021-12-22, godz. 17:24 Życzenia poseł PiS Violetty Porowskiej - Piękny czas, czas Bożego Narodzenia, czas wspaniałych cudów - cudu narodzenia Dzieciątka Jezus. Z tej okazji życzę Państwu wszystkiego co najlepsze… » więcej 2021-12-22, godz. 17:21 Życzenia wojewody opolskiego Sławomira Kłosowskiego - Z okazji zbliżających się, wyjątkowych w kulturze i tradycji polskiej, świąt Bożego Narodzenia życzę Państwu dużo zdrowia, pogody ducha, optymizmu… » więcej 2021-12-22, godz. 13:56 Życzenia opolskiego biskupa Andrzeja Czai - Święta Bożego Narodzenia to święta wielkiej tajemnicy, a jednocześnie błysku wielkiego światła. To tajemnica nie do ogarnięcia, która równocześnie… » więcej 2021-12-22, godz. 10:24 Cudownych Świąt Bożego Narodzenia! Tego nie da się odzobaczyć, ani tym bardziej odusłyszeć. Oglądacie to na własną odpowiedzialność Takie cuda... Magda Szybińska, jak zawsze z przymrużeniem… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »