Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości…
2021-11-10, 10:51 Autor: Justyna Krzyżanowska

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości w Radiu Opole

Siedziba Radia Opole [fot. Wanda Kownacka]
Siedziba Radia Opole [fot. Wanda Kownacka]
W najbliższy czwartek (11.11) przypada 103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów (1795-1918). Przypomnijmy, że odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym, a wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Ponadto, dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. Wtedy naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.

Radio Opole aktywnie włącza się w obchody Narodowego Święta Niepodległości. Z tej okazji przygotowaliśmy dla naszych słuchaczy specjalne audycje związane z tym wydarzeniem.

Program Radia Opole (FM) z okazji Narodowego Święta Niepodległości:

07:05-11:00 Mamy święto – zaprasza Paweł Konieczny
 • W ten wyjątkowy dzień opowiadać będziemy o tradycyjnych, ale i niekonwencjonalnych sposobach uczczenia Narodowego Święta Niepodległości. Jednym z nich jest tradycyjny rajd pieszy, którzy prowadzi od Głuchołaz do polskiego pomnika w czeskim Jeseniku. Od rana zaprosimy Państwa także do świątecznego konkursu pod nazwą „Szacunek dla munduru”, który organizuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Przewidzieliśmy sporo nagród, ale trzeba będzie wykazać się nie lada wiedzą. Szczegóły na temat konkursu tutaj.

08:05 W cztery oczy
– zaprasza Jan Poniatyszyn
 • W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona będzie zachowaniu spuścizny polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane z tym działania zapytamy Jerzego Wrębiaka, burmistrza Brzegu. W mieście tym ma powstać Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów. Na ten cel miasto przekazało budynek byłego Gimnazjum Piastowskiego (dawnego Gimnasium Illustre). Z rozmowy dowiemy się, jakie będą kolejne kroki związane z tą inicjatywą, kiedy i jakim kosztem zostanie sfinalizowana. Burmistrza Brzegu pytać też będziemy o program obchodów listopadowego Święto Niepodległości w tym mieście.

08:20 Z historycznego punktu widzenia
– zaprasza Bolesław Bezeg
 • Opowiemy, dlaczego odzyskanie niepodległości świętujemy właśnie 11 listopada.

08:40 Spod Znaku Rodła
– zaprasza Halina Nabrdalik
 • O trudnym procesie kształtowania się polskich granic na zachodzie po odzyskaniu niepodległości przez naszą Ojczyznę opowie prof. Mariusz Patelski z Uniwersytetu Opolskiego.

09:15 Mała kultura – zaprasza Justyna Marcińska
 • Godło, flaga, hymn – to nasze symbole narodowe, o których w dzisiejszym programie opowie Wam Polak Mały. Z kolei przedszkolaki odpowiedzą na bardzo ważne pytanie: czym dla nich jest wolność. A na koniec o wyborach, w których trzeba wziąć udział, bo to szkolny obowiązek i przywilej, o czym przekonują opolscy uczniowie.

11:05-12:00 Świąteczna Loża Radiowa – zaprasza Aneta Skomorowska-Kobza
 • W Narodowe Święto Niepodległości obchodzone w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Loża Radiowa w specjalnym świątecznym wydaniu. Porozmawiamy o tym, jak wyglądał proces odzyskiwania niepodległości i jakie wyzwania stanęły przed władzami młodziutkiej II RP. Gośćmi programu będą naukowcy Uniwersytetu Opolskiego, badający tamten okres historyczny. O budowie zrębów państwowości w królestwie Polskim 1914-1918 opowie prof. Mariusz Patelski, który wykład pod tym samym tytułem wygłosi w czasie uroczystej sesji rady miasta Opola 11 listopada. Z kolei prof. Marek Białokur dzień, później, bo 12 listopada w Muzeum Ziemi Kozielskiej wystąpi z wykładem „Jak feniks z popiołów. Odrodzenie państwa polskiego 1918. Myśli-Słowa-Obrazy”. A w Świątecznej Loży Radiowej opowie jak wielkim wyzwaniem było zbudowanie państwa na bazie terenów administrowanych przez ponad 100 lat przez trzech zaborców.

12:05-14:00 Przy świątecznym stole – zapraszają Bolesław Bezeg i Wiktor Krzewicki
 • W audycji naszymi gośćmi będą historycy z Uniwersytetu Opolskiego prof. Marek Białokur i prof. Antoni Maziarz opowiedzą nam o tym, jak doszło do odzyskania niepodległości w listopadzie 1918 roku.

14:05-17:00 Opolska Lista Polskiej Piosenki – wydanie specjalne – zaprasza Witold Sułek
 • Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, specjalne wydanie Opolskiej Listy Polskiej Piosenki skupione będzie wokół piosenek traktujących o wolności. Jak zawsze będzie to przekrój przez różne dekady polskiej muzyki rozrywkowej, a pojęcie wolności zawarte w tekstach, ukaże bardzo różne jej aspekty - od wesołych i przepełnionych optymizmem do pełnych zadumy i głębokiej refleksji pieśni kultowych bardów. Usłyszymy, między innymi, piosenki Chłopców z Placu Broni, Marka Grechuty, Małgorzaty Ostrowskiej i Jana Pietrzaka, a słuchacze będą mogli wybrać spośród zaprezentowanych utworów te, które chcieliby usłyszeć ponownie, już jako oficjalne propozycje do listy.

17:05-18:00 Tak było naprawdę – wydanie specjalne – zapraszają Bolesław Bezeg i Wiktor Krzewicki
 • W specjalnym wydaniu audycji „Tak było Naprawdę” będzie o przygotowywanych obchodach 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, o Tygodniu Patriotycznym oraz o koncercie Wojciecha Ciuraja i zespołu Walfad poświęconemu powstaniom śląskim. Będzie też o zbliżającej się beatyfikacji ks. Jana Machy, która odbędzie się już 20 listopada w Katowicach. Przypomnimy też dzieje Świętego Marcina. Opowiemy o przyznaniu przez Józefa Piłsudskiego Krzyża Kawalerskiego Virtuti Militari miastu Lwów.

18:05-19:00 Studio reportażu – wydanie specjalne – zaprasza Marian Staszyński
 • Do świątecznego wydania Studia Reportażu przygotowałem dwie niezwykłej urody audycje. To opowieści o ludziach i wartościach – tych najważniejszych i najpiękniejszych, które zawsze pod biało-czerwonymi barwami chciałoby się znaleźć. O powstaniu reportażu decyduje wiele okoliczności, ale czasem wystarczy jedno spojrzenie i ciekawość reportera. Nasza reporterka, Barbara Tyslik, a było to w roku 2006, odwiedziła prof. Bolesława Grabowskiego, wtedy kierownika katedry astrofizyki i fizyki teoretycznej Uniwersytetu Opolskiego i zauważyła popiersie Józefa Piłsudskiego. Okazało się, że jej rozmówca taką samą pamiątkę ma w domu. Popłynęła uroczo zwyczajna i zarazem pięknie niezwyczajna opowieść o sprawach ważnych, bez zbędnego patosu, za to z emocjami, które prosto z serca płyną. Zatem przypomnijmy sobie: „Rodzinną opowieść z Józefem Piłsudskim w tle”, reportaż, który w stronę historii nieco innymi, ale jakże ciekawymi ścieżkami poprowadzi. Później wrócimy do znakomitego reportażu Danuty Starzec, „Dotyk historii”. I właśnie na to spotkanie wybrałem dla Państwa podróż w czasie i przestrzeni, w audycji, która nas do świata pełnego elegancji i mądrości przenosi. Audycja z roku 2004 jest wypełniona wspomnieniami księdza Marka Lisa, który przez lat pięć odwiedzał w Rzymie z duszpasterską posługą panią profesor, hrabinę Karolinę Lanckorońską, która za swoim hrabiowskim tytułem raczej nie przepadała. To reportaż wyjątkowy pod wieloma względami. Odkrywamy piękną historię bohaterki i naszego narodu. I tak bardzo osobiście zbliżamy się do kogoś ważnego w najpełniejszym tego słowa znaczeniu. A jeśli mówimy o przyjemności ze słuchania radia płynącej, to ta audycja jest tego najlepszym, jakże pięknie brzmiącym przykładem. I zapewne na długo pozostanie z nami odpowiedź na pytanie, czym jest polskość.

19:05-20:00 Śladami Kresowej Atlantydy – zaprasza Jan Poniatyszyn
 • Nie byłoby historii Polski bez Lwowa. Na początku listopada 1918 roku rozpoczęła się batalia o to miasto. Miała związek z odzyskiwaniem niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską. Obrona Lwowa przed Ukraińcami przeszła do kanonu polskiego czynu zbrojnego. Powiemy o tym w programie „Śladami Kresowej Atlantydy”. Walki o stolicę Małopolski Wschodniej związane były z aspiracjami niepodległościowymi dwóch narodowości. We Lwowie Polacy stanowili wówczas 60 procent jego mieszkańców, a co dziesiąty był Ukraińcem. Boje o to miasto zapisały się w naszej historii, jako wyjątkowy przykład heroizmu młodego pokolenia Polaków. Symbolem poświęcenia życia za Ojczyznę i ukochane miasto stał się trzynastoletni Antoni Petrykiewicz, najmłodszy kawaler Orderu Virtuti Militari. O tych zmaganiach militarnych będzie opowiadał m.in. prof. Stanisław Sławomir Nicieja, opolski historyk, autor poczytnych książek poświęconych lwowskiej nekropoli, gdzie spoczywają obrońcy tego miasta. W programie powiemy też o polskości Stanisławowa.

20:05-21:00 Drogi do Niepodległości – specjalna audycja w języku polskim z tłumaczeniem na język niemiecki – zaprasza Bolesław Bezeg
 • Opowiemy o tym, jak o niepodległość walczono i jak dokonano tego, co wydawało się przez cały XIX wiek niemożliwe.

21:05-22:00 Mój opolski dom – zaprasza Halina Nabrdalik
 • W dziele odzyskania przez Polskę niepodległości ogromny udział mają Polacy żyjący w Niemczech, działacze organizacji patriotycznych, uczestnicy powstań śląskich. Gościem audycji będzie prof. dr hab. Sławomir Szymaniec, wnuk i syn uczestników powstań śląskich oraz działaczy Związku Polaków w Niemczech.

22:05-23:00 Forum wiary – zaprasza Roman Juranek
 • Dzisiaj program trochę inny niż zwykle, wydanie świąteczne. Nie będzie naszych stałych gości, będzie za to Jan Paweł II, siostra Aldona Skrzypiec, Vicka Ivankowić i franciszkanin o. Slavko Barbarić. 11 listopada jest w Polsce Narodowym Świętem Niepodległości, w czasie pielgrzymek do ojczyzny Jan Paweł II niejednokrotnie poruszał temat wolności i o tym przypomnimy. Powiemy także o różańcowych zwycięstwach Maryi i opolskich obchodach zbliżającego się Światowego Dnia Ubogich. Będą także obszerne fragmenty spotkań z Vicką i o. Slavkiem w latach 90' w Medjugorie.

23:05-01:00 Słuchać i słyszeć – zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie
 • „Bogarodzica” Jerycho – program ukazuje maryjną pobożność późnego średniowiecza wyrażoną w motetach i pieśniach, w muzyce jednogłosowej i polifonii. Klamrą spinającą materiał albumu jest Bogurodzica – pieśń konstytutywna dla polskiej religijności aż po dzień dzisiejszy – zaśpiewana w dwóch wersjach: „rycerskiej” (ok. 1450) i „sarmackiej” (ok. 1630). Kolejne śpiewy zapraszają do kontemplacji wraz z Maryją poszczególnych wydarzeń roku liturgicznego. Na płycie „Płyń Wisełko” Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej znalazły się polskie piosenki lat 20. i 30. opowiadające o życiu żołnierzy, ponieważ to właśnie oni najbardziej zasłużyli się w tej walce o wolność. Piosenki opowiadają o codzienności ułanów, ich dziewcząt, przyjaciół, o ich ideałach i dramatach, poświęceniu i tęsknocie, a także radości, poczuciu humoru. W nowym opracowaniu zespołu te piosenki brzmią sentymentalnie, dansingowo i lekko, tak by służyły radosnemu świętowaniu.


Program Radia Opole (DAB+) z okazji Narodowego Święta Niepodległości:

12:00-15:00 Zapomniana klasyka – zaprasza Małgorzata Ślusarczyk
 • Przyjrzymy się zawiłej historii polskiego hymnu państwowego. Jakie pieśni na przestrzeni wieków zagrzewały serca Polaków do walki o niepodległość, jakie pełniły funkcję hymnu narodowego i czym właściwie jest hymn? Nad tym wszystkim zastanowimy się sięgając nie tylko po artystyczne opracowania melodii, ale przede wszystkim po dzieła z polskiej i światowej literatury muzycznej, zawierającej cytaty z polskich pieśni patriotycznych. W tym zestawieniu nie może oczywiście zabraknąć IV symfonii Witolda Maliszewskiego nagranej przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera pod dyrekcją Przemysława Neumanna.

18:00-21:00 Piosenki z legendą – zaprasza Żaneta Plotnik
 • „Tę piosenkę, tę jedyną, śpiewam dla ciebie dziewczyno! Może właśnie jest w rozterce zakochane twoje serce? Może potajemnie kochasz i po nocach tęsknisz szlochasz?”. Dlaczego współcześni artyści wciąż chcą na nowo nagrywać polskie pieśni patriotyczne, legionowe i wolnościowe, a tym samym pokazywać historie ludzi ukryte w melodiach i tekstach? Jak je rozumieją dziś i jakie legendy muzyczne czy rodzinne im towarzyszą? Wybrzmi album: „Pąki białych róż” grupy Pusz, a także posłuchamy m.in. Katarzyny Cerekwickiej, Natalii Kukulskiej, Łukasza Zagrobelnego, Krzysztofa i Piotra Cugowskich, Kayah, Piotra Szczepanika oraz jazzowych wersji Andrzeja Jagodzińskiego z zespołem.


Dodajmy, że dzień wcześniej, tj. w środę (10.11) Małgorzata Ślusarczyk w audycji Klasyka wieczorową porą” od 23:05 do 01:00 także poruszy ten temat:
 • Tuż przed Narodowym Świętem Niepodległości wsłuchamy się w wybrane kompozycje zawierające muzyczne cytaty z „Mazurka Dąbrowskiego”. Powrócimy też do archiwalnej rozmowy z Przemysławem Neumannem, który od kilku lat wyszukuje i proponuje melomanom takie właśnie muzyczne „smaczki”. Czy wiele jest takich kompozycji i jak wygląda sprawa dostępności materiałów nutowych? Czy wszystkie można nazwać arcydziełami? A może raczej część z nich należy traktować jako sympatyczne ciekawostki muzyczne? Nad tymi zagadnieniami również się zastanowimy słuchając wybranych przykładów muzycznych.


Zobacz także

2021-12-22, godz. 17:10 Wigilijny wieczór i święta Bożego Narodzenia w Radiu Opole W ten wyjątkowy wieczór zaprosimy Państwa do Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie. Dobiega końca rok 2021, którego patronem jest błogosławiony kardynał… » więcej 2021-12-22, godz. 17:19 Życzenia poseł PiS Katarzyny Czochary - Już za chwilę święta Bożego Narodzenia. Jest to niezwykły czas: czas miłości, radości, czas, który spędzamy wspólnie z rodziną. W tych chwilach… » więcej 2021-12-22, godz. 17:24 Życzenia poseł PiS Violetty Porowskiej - Piękny czas, czas Bożego Narodzenia, czas wspaniałych cudów - cudu narodzenia Dzieciątka Jezus. Z tej okazji życzę Państwu wszystkiego co najlepsze… » więcej 2021-12-22, godz. 17:21 Życzenia wojewody opolskiego Sławomira Kłosowskiego - Z okazji zbliżających się, wyjątkowych w kulturze i tradycji polskiej, świąt Bożego Narodzenia życzę Państwu dużo zdrowia, pogody ducha, optymizmu… » więcej 2021-12-22, godz. 13:56 Życzenia opolskiego biskupa Andrzeja Czai - Święta Bożego Narodzenia to święta wielkiej tajemnicy, a jednocześnie błysku wielkiego światła. To tajemnica nie do ogarnięcia, która równocześnie… » więcej 2021-12-22, godz. 10:24 Cudownych Świąt Bożego Narodzenia! Tego nie da się odzobaczyć, ani tym bardziej odusłyszeć. Oglądacie to na własną odpowiedzialność Takie cuda... Magda Szybińska, jak zawsze z przymrużeniem… » więcej 2021-12-20, godz. 14:55 Radio Opole znów na podium jeśli chodzi o słuchalność. Dziękujemy! Kolejny bardzo dobry wynik słuchalności Radia Opole. Jesteśmy drugą najchętniej słuchaną rozgłośnią w stolicy regionu. Bardzo dziękujemy za zaufanie… » więcej 2021-12-10, godz. 14:49 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - pamiętamy w Radiu Opole 13 grudnia 1981 roku w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej wprowadzono stan wojenny. W trakcie jego trwania internowano ponad 10 000 działaczy związanych z „Solidarnością”… » więcej 2021-12-07, godz. 23:01 Kpt. Piotr Płuciennik o wsparciu, jakie 10. Opolska Brygada Logistyczna zapewnia funkcjonariuszom pełniącym służbę… Trzydziestu żołnierzy z 10. Opolskiej Brygady logistycznej zapewnia organizację wyżywienia dla dwóch tysięcy funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę… » więcej 2021-12-03, godz. 10:31 Zawsze jest dobry czas, żeby włączyć Radio Opole. Zobacz spot promujący audycję "Dobry moment"! Przed Wami PREMIERA filmu, który już w ten weekend będzie można zobaczyć w opolskich kinach Helios! Choć poranki nie zawsze bywają łatwe, to jednak zawsze… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »