Radio Opole » O Radiu » Biblioteka BCMP

Biblioteka BCMP

Jest to projekt, który ma na celu stworzenie jednolitego systemu wyszukiwania materiałów audialnych i audiowizualnych gromadzonych w zbiorach publicznej radiofonii i telewizji od wielu dziesięcioleci – wyjaśnił szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak.

Jak poinformował, biblioteka cyfrowa będzie gotowa za dwa lata, wtedy będą z niej mogli korzystać dziennikarze wszystkich spółek mediów publicznych; potem ruszą prace nad udostępnieniem nagrań wszystkim odbiorcom. Szef KRRiT zastrzegł jednak, że w tym przypadku uregulowania wymaga kwestia praw autorskich.

Dworak przypomniał, że w mediach publicznych od kilku lat trwa proces digitalizacji zbiorów, teraz wykonane już cyfrowe kopie audycji będą gromadzone w jednym miejscu.

Według prezesa TVP Juliusza Brauna publiczna telewizja posiada 1,5 mln nagrań, 900 tys. z nich nakręcono w oddziałach regionalnych (obecnie 16 ośrodków). Do tej pory udało się zdigitalizować ok. 60 tys. audycji, ich łączny czas trwania wynosi 1,6 mln minut.

- Część zbiorów możemy udostępniać, jak przepisy tego wymagają, wyłącznie dla celów edukacyjnych i naukowych, część możemy udostępniać w trybie niekomercyjnym, ale odpłatnym, a część po prostu w trybie komercyjnym – powiedział Braun.

Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski mówił, że Biblioteka Cyfrowa Mediów Publicznych przede wszystkim umożliwi wymianę materiałów pomiędzy nadawcami. - To pierwszy tak wielki projekt wszystkich mediów publicznych – zaznaczył prezes.

Jak podkreślił, dotychczas dziennikarze mieli utrudniony dostęp do zasobów innych spółek mediów publicznych, brakowało reguł umożliwiających szybką wymianę nagrań.

Polskie Radio zgromadziło ok. 1 mln nagrań.

Prace nad tworzeniem biblioteki cyfrowej ma koordynować Telewizja Polska. Na ten cel Krajowa Rada przyznała TVP w 2014 r. środki z abonamentu. Realizację Biblioteki Cyfrowej Mediów Publicznych będą nadzorować przedstawiciele Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W skład mediów publicznych wchodzi 19 spółek, są to Telewizja Polska, Polskie Radio i 17 rozgłośni regionalnych.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »