Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-24, 21:50 Autor: PAP

AFP: Ataki w Dagestanie dowodzą dysfunkcji rosyjskich służb zaabsorbowanych Ukrainą

Niedzielne ataki w Dagestanie, tak jak masakra w Crocus City Hall pod Moskwą, są konsekwencją agresji Rosji na Ukrainę, dowodzą bowiem dysfunkcji rosyjskich służb zaabsorbowanych wojną i niedoceniających zagrożeń ze strony islamistów - pisze w poniedziałek AFP.

Od trzech miesięcy w Rosji dochodzi do krwawych zamachów terrorystycznych, a niezdolność służb bezpieczeństwa do zapobiegania im jest pochodną obsesyjnej koncentracji Moskwy na wojnie w Ukrainie - oceniają eksperci, z którymi rozmawia AFP.


Mimo żE do zorganizowanie ataku w Dagestanie, w którym zginęło 20 osób, a 46 zostało rannych, nie przyznała się na razie żadna organizacja, to jednak sposób jego przeprowadzenia przypomina modus operandi ugrupowań islamistycznych, które były szczególnie aktywne na rosyjskim Kaukazie na początku XXI wieku.


Tydzień wcześniej zabici zostali dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS), którzy wzięli jako zakładników strażników więziennych w Rostowie na Donem, na południowym zachodzie Rosji - przypomina agencja.


Pod koniec marca do przeprowadzenia zamachu w Crocus City Hall w Krasnogorsku pod Moskwą przyznało się Państwo Islamskie Prowincji Chorasan (IS-Ch), czyli afgańskie skrzydło tego terrorystycznego ugrupowania. W zamachu zginęło co najmniej 145 osób, a ponad 550 zostało rannych.


W połowie kwietnia rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) udaremniła zamachu na synagogę w Moskwie, planowany - jak podała FSB - przez osobę pochodzącą z jednego z krajów Azji Centralnej, która zginęła podczas próby zatrzymania.


Takie ataki przypominają końcówkę lat 90. i początek XXI wieku, kiedy doszło do radykalizacji bojowników walczących o niepodległość Czeczenii, a zamachy organizowano zarówno na Kaukazie, jak i w Moskwie - pisze AFP.


Rosja zdołała w pewnym stopniu wytępić grupy kaukaskich dżihadystów, ale odkąd obsesją Władimira Putina stała się Ukraina, czego kulminacją była inwazja w 2022 roku, Moskwa przestała zwracać uwagę na zagrożenie, jakie stanowią islamiści.


"Dysfunkcja rosyjskich władz jest oczywista, są zajęte innymi misjami, związanymi z +operacją specjalną+ na Ukrainie i na Zachodzie", które są teraz przedstawiane jako żywotne zagrożenie dla Rosji" - mówi AFP Grigorij Szwiedow, redaktor naczelny niezależnego portalu Kawkaskij Uzieł (Kaukaski węzeł), określanego w Rosji jako "agent zagraniczny".


Szwiedow uważa, że ataki w Dagestanie są sygnałem, iż na całym rosyjskim Kaukazie "sytuacja jest wybuchowa", jednak Moskwa woli uważać, że problemem jest Ukraina, "a nie terroryści, którzy wyrośli w Dagestanie". Istnieje zatem ryzyko, że Rosja nie doceni skali zagrożenia ze strony islamistów - dodaje.


Aleksandr Baunow z Centrum Rosji i Eurazji ośrodka Carnegie zwraca uwagę, że agresja Rosji na Ukrainę mocno nadwerężyła współpracę Rosji z Zachodem, jeśli chodzi o wymianę informacji wywiadowczych dotyczących islamskich grup terrorystycznych.


"Wojna na Ukrainie skomplikowała i ograniczyła do minimum" współpracę wywiadów, choć wcześniej "przez prawie trzy dekady wymieniano się informacjami na temat radykalnych islamistów" - uważa Baunow. "To, co się dzieje na Kaukazie, jest nowym świadectwem tego, że reżim utracił kontrolę na pewnymi strefami" - podkreśla.


Agresja na Ukrainę wprowadziła chaos w rosyjskich siłach bezpieczeństwa i siłach porządkowych, doprowadziła też do zniszczenia różnych ośrodków zarządzania i to jest "główną przyczyną", dla której znów dochodzi do zamachów terrorystycznych w Rosji - ocenia Baunow.


Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) napisał wcześniej w poniedziałek, że za ataki w Dagestanie odpowiada prawdopodobnie tzw. Wilajet Kaukaski, czyli filia Państwa Islamskiego na Kaukazie Północnym. Po ataku należący do Państwa Islamskiego kanał opublikował oświadczenie, w którym chwali "braci z Kaukazu" za akcję.


Gubernator Dagestanu Siergiej Melikow stwierdził, że za atakami stoją członkowie islamskich "uśpionych komórek", którzy są kierowani przez siły z zagranicy. W oświadczeniu wideo oznajmił, że napastnicy mieli na celu "sianie paniki i strachu". Melikow powiązał ataki w Dagestanie z działaniami wojsk rosyjskich w Ukrainie.(PAP)


fit/ kar/


arch.


Kraj i świat

2024-07-13, godz. 17:00 Słowacja/ Polski alpinista zginął w Tatrach Wysokich Polski alpinista nie przeżył w sobotę wypadku podczas wejścia na szczyt Dwie Wieże (2311 n.p.m.) we wschodniej części Tatr Wysokich na Słowacji, poinformowało… » więcej 2024-07-13, godz. 17:00 Michniewicz trenerem marokańskiego AS Forces Armees Royales Czesław Michniewicz, były selekcjoner reprezentacji Polski, a do jesieni 2023 roku trener w saudyjskim Abha Club, poprowadzi piłkarzy marokańskiego AS Forces… » więcej 2024-07-13, godz. 16:40 Pod Grunwaldem wojska polsko-litewskie kolejny raz pokonały Krzyżaków Ponad 1200 rekonstruktorów z bractw rycerskich uczestniczyło w sobotniej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem upamiętniającej zwycięstwo wojsk polsko-litewskich… » więcej 2024-07-13, godz. 16:40 Prognoza pogody na 14 i 15 lipca Jak poinformowało IMGW, w niedzielę przeważający obszar kontynentu będzie w strefie obniżonego ciśnienia. W rejonie Bałtyku, Morza Północnego i Atlantyku… » więcej 2024-07-13, godz. 16:40 Liga włoska - zdobywca 201 goli Immobile przenosi się do Besiktasu Ciro Immbile, który zdobył 201 goli w Serie A, a ostatnie osiem sezonów spędził w Lazio Rzym, przenosi się do Besiktasu Stambuł - poinformował turecki… » więcej 2024-07-13, godz. 16:30 Beach Pro Tour - Bryl i Łosiak w półfinale w Wiedniu Siatkarze plażowi Michał Bryl i Bartosz Łosiak bez gry awansowali do półfinału turnieju Beach Pro Tour Elite 16 w Wiedniu. Ich ćwierćfinałowi rywale Holendrzy… » więcej 2024-07-13, godz. 16:20 Toruń/ Prezydent miasta apeluje do WKZ o zmianę decyzji ws. badań archeologicznych przy przebudowie ciepłociągu Prezydent Torunia apeluje do wojewódzkiego konserwatora zabytków o zamianę decyzji ws. badań archeologicznych przy przebudowie ciepłociągu i rozszerzenie… » więcej 2024-07-13, godz. 16:20 Liga saudyjska - Francuz Blanc będzie trenerem Al-Ittihad Laurent Blanc został trenerem piłkarzy saudyjskiej drużyny - poinformował klub. 58-letni Francuz nie pracował od września ubiegłego roku, kiedy został… » więcej 2024-07-13, godz. 16:10 Prezes PGG: odnaleziony górnik jest w stanie komunikatywnym (krótka2) Odnaleziony po wstrząsie w kopalni Rydułtowy 32-letni sztygar jest przytomny, w stanie komunikatywnym; aktualnie mężczyzna jest przygotowywany do transportu… » więcej 2024-07-13, godz. 16:10 130 lat temu urodził Izaak Babel, autor "Armii Konnej" i "Opowiadań Odeskich" 13 lipca 1894 r. w Odessie urodził się Izaak Babel - pisarz, któremu rozgłos przyniósł cykl opowiadań 'Armia Konna'. Takiego stylisty Rosja nie znała od… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »