Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-24, 14:30 Autor: PAP

Śląskie/ Trwa Tydzień Śląska w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Trwający Tydzień Śląska jest 25 spośród "50 tygodni w Mieście Nauki”, organizowanych w Katowicach i okolicznych miastach. Z okazji półmetka obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 przygotowano kilka autonomicznych bloków tematycznych, które razem tworzą spójny obraz Śląska.

Obchody EMNK 2024 podzielono na grupy programowe. Oprócz 50 tygodni w Mieście Nauki są to: Miasto–Region–Akademia, program młodych Miasta Nauki, program edukacyjny Nauczyciele Nauczycielom i program wydarzeń specjalnych. Najbardziej widoczne w przestrzeni publicznej są wydarzenia 50 tygodni w Mieście Nauki.


Cykl ten otworzył w styczniu Tydzień Zimna, kolejne tygodnie dotyczyły skarbów, rysunków, sztucznej inteligencji, gór czy miłości. Za każdy z tygodni odpowiedzialna jest jedna z uczelni konsorcjum, która zapewnia program wydarzeń naukowych, popularnonaukowych, kulturalnych, społecznych i rozrywkowych. Za rozpoczęty w poniedziałek Tydzień Śląska odpowiada Politechnika Śląska.


"Chcielibyśmy skupić uwagę uczestników wokół zróżnicowanego historycznie, kulturowo i krajobrazowo Śląska. Każdego dnia tygodnia chcielibyśmy wyeksponować jeden z wiodących wątków" - zapowiedzieli kuratorzy Tygodnia.


W ciągu najbliższych dni nie zabraknie wydarzeń poświęconych śląskiej przyrodzie, podziemiom czy słynnym postaciom z przeszłości oraz obecnie związanych ze Śląskiem. Odbędą się również wykłady, wycieczki i spotkania poświęcone także kulturze i krajobrazom Górnego Śląska.


W poniedziałek w ramach wydarzeń tygodnia odbędzie się m.in wystawa fotografii Franco Zaccina pt. "Śląsk jakiego nie chcemy oglądać". Fotografie dokumentują piętno przemysłu ciężkiego odciśnięte na krajobrazie Śląska.


Tego samego dnia zaplanowano również zwiedzanie Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia oraz wykład "Otwarta innowacja artystyczna jako sposób promocji turystycznej kultury mniejszości w Maroku i na Śląsku".


We wtorek odbędzie się spacer po uroczysku Buczyna, który zajmuje obszar o powierzchni 65,32 ha. Jest lasem położonym administracyjnie na terenie Chorzowa, w pobliżu Katowic i Rudy Śląskiej i stanowi część Leśnego Pasa Ochronnego dla aglomeracji śląskiej.


Również we wtorek będzie można usłyszeć wykład pt. "Ukryte oblicze podziemnego miasta" oraz wykład poświęcony j. śląskiemu "Zaraz, jak to będzie po śląsku? Mam to na końcu języka!".


Dzień później można się wybrać na wycieczki do Ustronia lub zobaczyć projekcję filmu dokumentalnego "10 lat Centrum Zimbardo w Nikiszowcu" (reż. Szymon Nawrat, 43 minuty) z udziałem przedstawicieli Uniwersytetu Śląskiego oraz Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych.


W czwartek zaplanowano m.in. dyskusję "Rawa – wczoraj, dzisiaj, jutro", ilustrującą przekształcenie obiektu rzecznego - rzeki Rawy - przez człowieka.


Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" zaprasza w piątek na wyjątkowy etnospacer zatytułowany „Śladami dawnej magii: opowieść o południcy, zmorach i utopcach” zakończony warsztatami z wykonywania toreb z linorytem beboków.


W sobotę z organizator Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. z siedzibą w Katowicach zabierze uczestników na wycieczkę terenową nad Zbiornik Goczałkowicki. Tam będzie można usłyszeć o tym miejscu od Andrzeja Kowalczyka – profesora nauk o Ziemi na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego, hydrogeologa.


Ostatniego dnia tygodnia można wybrać m.in. na spacer po Bytomiu - jednym z najstarszych miast na obecnym terenie Polski. Po zakończeniu spaceru możliwość przejazdu zabytkowym tramwajem typu Konstal N – jednym z symboli Bytomia.


Szczegółowy harmonogram Tygodnia Śląska znajduje się na stronie internetowej: https://program.miastonauki.pl/tydzien-slaska (PAP)


autorka: Julia Szymańska


jms/ agt/


Kraj i świat

2024-06-28, godz. 12:20 Grecja/ Sytuacja nadzwyczajna na wyspie Leros w związku z brakami wody Władze ogłosiły sytuację nadzwyczajną na greckiej wyspie Leros na Morzu Egejskim w związku z brakami wody. Wdrożone środki mają obowiązywać do 25 l… » więcej 2024-06-28, godz. 12:20 Tour de France - Pogacar faworytem, zagadka Vingegaarda Tadej Pogacar czy Jonas Vingegaard? To pytanie powraca przed kolejną edycją Tour de France, który rozpocznie się w sobotę po raz pierwszy na ziemi włoskiej… » więcej 2024-06-28, godz. 12:20 Tour de France - zwycięzcy (dokumentacja) Zwycięzcy wyścigu kolarskiego Tour de France: 1903 Maurice Garin (Francja)1904 Henri Cornet (Francja)1905 Louis Trousselier (Francja)1906 Rene Pottier… » więcej 2024-06-28, godz. 12:20 Tour de France - Polacy na podium (dokumentacja) Polscy kolarze odnieśli łącznie siedem zwycięstw etapowych w Tour de France: trzy odcinki wygrał Rafał Majka, dwa - Michał Kwiatkowski, a po jednym - Zenon… » więcej 2024-06-28, godz. 12:20 Ziobro: Woś ma być ukarany za poprawę bezpieczeństwa państwa, Tuskowi chodzi o zemstę Michał Woś zrobił wielką rzecz dla poprawy bezpieczeństwa naszego państwa; za to chcą go teraz ukarać - oświadczył w piątek b. szef MS Zbigniew Ziobro… » więcej 2024-06-28, godz. 12:10 Premier Belgii do Orbana: prezydencja nie oznacza, że jest się szefem Europy Prezydencja nie oznacza, że jest się szefem Europy - ocenił premier Belgii Alexander De Croo, który został poproszony przez portal Politico o udzielenie rady… » więcej 2024-06-28, godz. 12:10 Litwa/ Uruchomiono kurs gotowości obywateli na wypadek wojny Ministerstwo obrony Litwy uruchomiło w piątek kurs gotowości na dzień X, mający na celu wzmocnienie odporności w społeczeństwie na wypadek wojny. Oczekuje… » więcej 2024-06-28, godz. 12:10 Hołownia: powinniśmy jak najszybciej uchwalić ustawę o związkach partnerskich, w takiej formie, jaka będzie moż… Uważam, że powinniśmy jak najszybciej uchwalić ustawę o związkach partnerskich, w takiej formie, jaka będzie możliwa, a później ewentualnie nowelizować… » więcej 2024-06-28, godz. 12:10 Tusk: będą namawiał, by jednak rząd wziął na siebie złożenie projektu ws związków partnerskich Premier Donald Tusk zapowiedział w piątek, że pomimo różnic między PSL a Lewicą, będzie namawiał partnerów koalicyjnych, by jednak rząd wziął na siebie… » więcej 2024-06-28, godz. 12:00 Japonia/ JAXA: księżycowy lądownik SLIM prawdopodobnie zostanie wycofany z eksploatacji Japoński lądownik, który w styczniu br. jako pierwszy w historii precyzyjnie wylądował na Księżycu i przetrwał trzy noce księżycowe, prawdopodobnie zostanie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »