Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-21, 19:30 Autor: PAP

USA/ SN utrzymał w mocy zakaz posiadania broni przez osoby stosujące przemoc domową

Sąd Najwyższy USA orzekł w piątek, że osobom stosującym przemoc domową i stanowiącym zagrożenie dla innych może zostać odebrane prawo do posiadania broni palnej. Sędziowie utrzymali w mocy obowiązujące prawo w tej kwestii, unieważnione przez sąd niższej instancji.

Wyrok zapadł decyzją ośmiu z dziewięciu sędziów. W uzasadnieniu prezes sądu John Roberts podkreślił, że choć amerykańska konstytucja nie mówi o ograniczeniach w prawie do posiadania broni, to amerykańska "tradycja regulacji broni palnej pozwala władzom na rozbrojenie osób, które stwarzają wiarygodne zagrożenie dla bezpieczeństwa innych". Przeciwny zdaniu większości sędzia Clarence Thomas argumentował, że decyzja może "narazić prawa (do posiadania broni) wielu innych osób".


Bezpośrednim przedmiotem sprawy było pochodzące z 1994 r. prawo pozwalające na odebranie prawa do posiadania broni palnej osobom posiadającym sądowy zakaz zbliżania się do drugiej osoby ze względu na stosowanie przemocy domowej. Regulacje te zaskarżył mężczyzna, który w 2020 r. otrzymał taki zakaz za pobicie dziewczyny, a w późniejszych miesiącach pięciokrotnie brał udział w strzelaninach. Mimo to Sąd Apelacyjny w Nowym Orleanie przyznał mu rację, unieważniając obowiązywanie prawa na obszarze pod swoją jurysdykcją (w Teksasie, Missisipi i Luizjanie).


Decyzja sądu niższej instancji była niejako skutkiem wyroku Sądu Najwyższego z 2022 r., gdy sędziowie zdecydowali, że wszelkie nowoczesne regulacje ograniczające prawo do posiadania broni muszą być ugruntowane w historycznej tradycji ustawodawstwa w USA. Sąd w Nowym Orleanie stwierdził, że odebranie prawa osobom stosującym przemoc domową nie wpisują się w tę tradycję, jednak w piątek Sąd Najwyższy odrzucił taką interpretację. Choć sprawa dotyczyła tylko jednego prawa, wyrok ma znacznie szerszy skutek i otwiera drogę do odbierania broni wszelkim osobom stwarzającym wiarygodne zagrożenie dla bezpieczeństwa innych.


Decyzję SN pochwalił prezydent Joe Biden, który jako senator był współautorem ustawy pozwalającej na pozbawienie broni osób znęcających się nad kobietami.


"Osoba, która doświadczyła przemocy, nie powinna się martwić, że jej oprawca dostanie broń. Dzięki dzisiejszemu orzeczeniu osoby, które doświadczyły przemocy domowej, i ich rodziny nadal będą mogły liczyć na ochronę, tak jak to było przez ostatnie 30 lat" - powiedział prezydent w wydanym oświadczeniu.


Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


osk/ akl/


Kraj i świat

2024-07-19, godz. 08:50 Bybit rozszerza ofertę par walutowych z EUR dla transakcji Spot, uruchamiając kampanię promocyjną z nagrodami o wartości… DUBAJ, ZEA, 18 lipca 2024 r. /PRNewswire/ -- Bybit , druga co do wielkości na świecie giełda kryptowalutowa pod względem wolumenu obrotów, z radością… » więcej 2024-07-19, godz. 08:50 Lubnauer: jedna czwarta uczniów Szkoły w Chmurze nie zdała matury Wiceszefowa MEN Katarzyna Lubnauer powiedziała w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że średnio kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało… » więcej 2024-07-19, godz. 08:40 Tego lata KOCOWA+ świętuje 7. rocznicę powstania, prezentując wiele nowych, wyjątkowych pozycji, które zaskoczą… Dla podkreślenia osiągniętego sukcesu koreański serwis streamingowy planuje dodać do swojej platformy wyjątkowe internetowe komiksy, napisy w języku wietnamskim… » więcej 2024-07-19, godz. 08:40 Bybit rozszerza ofertę par walutowych z EUR dla transakcji Spot, uruchamiając kampanię promocyjną z nagrodami o wartości… DUBAJ, ZEA, 17 lipca 2024 r. /PRNewswire/ -- Bybit , druga co do wielkości na świecie giełda kryptowalutowa pod względem wolumenu obrotów, z radością… » więcej 2024-07-19, godz. 08:30 19 lipca 1989 – dzień trzech prezydentów Polski 35 lat temu wieczorem, 19 lipca 1989 r., Zgromadzenie Narodowe wybrało gen. Wojciecha Jaruzelskiego na urząd prezydenta PRL. Tego samego dnia w Londynie, po… » więcej 2024-07-19, godz. 08:30 USA/ Jedność, pewność zwycięstwa i wiara w opatrzność i Trumpa na konwencji wyborczej Republikanów Zakończona w czwartek konwencja wyborcza Republikanów była pokazem partyjnej jedności, pewności zwycięstwa i wiary w przywództwo Donalda Trumpa. Choć kwestie… » więcej 2024-07-19, godz. 08:20 Paryż – Dunka wycofana z reprezentacji za znęcanie się nad koniem Carina Cassoee Kruth, Dunka startująca w konkurencji ujeżdżenia, została w ostatniej chwili wycofana z reprezentacji swojego kraju na igrzyska w Paryżu za… » więcej 2024-07-19, godz. 08:10 Gwiazdor serialu „Gwiezdne wojny: Akolita” opowiedział, jakim megalomanem jest Tom Cruise Występ w serialu „Akolita” z uniwersum „Gwiezdnych wojen” stał się dla urodzonego na Filipinach Manny’ego Jacinto przepustką do kariery. Ale jego… » więcej 2024-07-19, godz. 08:10 MKiDN złożyło zażalenie na postanowienie prokuratury o umorzeniu śledztwa ws. głowicy sztandaru I Pułku Strzelców… Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożyło zażalenie na postanowienie Prokuratury Okręgowej w Warszawie ws. umorzenia sprawy głowicy z orłem… » więcej 2024-07-19, godz. 07:50 Znów można odwiedzać Galerię Sztuki Polskiej Muzeum Narodowego w Poznaniu Od piątku, po rocznej przerwie spowodowanej remontem, zainteresowani znów mogą odwiedzać Galerię Sztuki Polskiej w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Jedna z najbogatszych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »