Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-20, 01:30 Autor: PAP

Ekwador pogrążył się w ciemościach po "kaskadowej" awarii sieci energetycznej

Zaczęło się od stolicy kraju, Quito, po czym elektryczność zaczęła w środę "wysiadać" w kolejnych miastach Ekwadoru aż jeszcze przed zmrokiem prąd zniknął z sieci energetycznej w całym kraju.

Minister energetyki Roberto Luque, którego wystąpienie w telewizji nie dotarło z braku prądu do większości mieszkańców kraju, wyjaśnił: "Mamy do czynienia z kaskadową awarią linii przesyłowych".


W stolicy władze nie mogąc dotrzeć z komunikatami radiowymi do wszystkich mieszkańców informowały telefonicznie, że z braku prądu nie działa co najmniej tysiąc semaforów ulicznych.


Do regulacji ruchu na skrzyżowaniach ulic skierowano dodatkowo ponad pięciuset policjantów.


Przeciążona sieć elektryczna Ekwadoru zaczęła poważnie szwankować już w kwietniu tego roku, a za "brak właściwego planowania w resorcie energetyki" został wowczas zdymisjonowany minister energii Andrea Arrrobo.


Nowa seria black-outów w całym kraju zaczęła się, jak czytamy w środę w ekwadorskich portalach internetowych, zaledwie w kilka dni po tym, jak ministerstwo energetyki ogłosiło, że "nie należy się spodziewać nowych awarii sieci w skali ogólnokrajowej" .


Komunikat ukazał się mimo tego, że wskutek ulewnych deszczów i powodzi uległy awariom i przestały dostarczać prądu trzy wielkie ekwadorskie elektrownie wodne. (PAP)


ik/ jm/


Kraj i świat

2024-07-19, godz. 07:20 Medioznawca o internetowych memach z "Januszem Nosaczem": to akty przemocy symbolicznej (wywiad) To akty przemocy symbolicznej - ocenił pojawiające się w internecie memy z 'Januszem Nosaczem' prof. Uniwersytetu SWPS Marek Kochan. Wskazał, że piętnowane… » więcej 2024-07-19, godz. 07:20 "Gazeta Wyborcza": Operacja Immunitet Za listem potwierdzającym, że Marcin Romanowski ma europejski immunitet, stoi związana z PiS wiceszefowa polskiego przedstawicielstwa przy Radzie Europy - pisze… » więcej 2024-07-19, godz. 07:20 NASA: łazik Viper nie poleci na Księżyc Łazik Viper, który miał szukać lodu na biegunie południowym, nie poleci na Księżyc - podała agencja NASA. Zakończenie projektu wiąże się wzrostem kosztów… » więcej 2024-07-19, godz. 07:20 Bracia Russo reżyserami piątej i szóstej części „Avengers”? Nakręcone przez braci Anthony’ego i Joe Russo filmy „Avengers: Wojna bez granic” oraz „Avengers: Koniec gry” zarobiły w sumie w kinach na całym świecie… » więcej 2024-07-19, godz. 07:20 Ekspert technologii kosmicznych: prawdopodobnie 13. człowiekiem na Księżycu będzie kobieta (wywiad) Bardzo prawdopodobne, że 13. człowiekiem na Księżycu będzie kobieta, astronautka misji Artemis II - powiedział PAP Mariusz Słonina, astronom, programista… » więcej 2024-07-19, godz. 07:10 MEN: kuratorzy zatwierdzili dotąd 29,8 tys. wyjazdów i półkolonii Kuratorzy zatwierdzili dotąd 29,8 tys. zorganizowanych wypoczynków letnich dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii, półkolonii i obozów; łącznie dla… » więcej 2024-07-19, godz. 07:10 Z muru na wystawę. Święto street artu na warszawskim Torze Służewiec Street art jest na świecie megatrendem. Jestem nim zafascynowana, uważam go za najszczerszą ze wszystkich sztuk plastycznych. Od kiedy pracuję z tymi artystami… » więcej 2024-07-19, godz. 06:50 Kucharska-Dziedzic (Lewica): w przyszłym tygodniu decyzja ws. treści projektu dot. aborcji Na początku przyszłego tygodnia ma zapaść decyzja, czy projekt noweli dot. dekryminalizacji pomocy w aborcji zostanie złożony w Sejmie z KO i Polską 2050… » więcej 2024-07-19, godz. 06:50 Zakończyły się zdjęcia do serialu z uniwersum „Obcego” Zapowiadając coś „zupełnie wyjątkowego”, showrunner serialu „Alien: Earth” („Obcy: Ziemia”) z popularnego uniwersum kosmicznych horrorów „Obcy”… » więcej 2024-07-19, godz. 06:50 Popularny lek rozrzedzający krew neutralizuje jad kobry Pochodne heparyny, popularnego i taniego leku zmniejszającego krzepliwość krwi mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu osób pokąsanych przez kobry - informuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »