Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-19, 23:00 Autor: PAP

USA/ Gubernator Luizjany podpisał ustawę o obowiązkowym wywieszaniu Dekalogu w każdej klasie

Gubernator Luizjany Jeff Landry podpisał w środę ustawę nakazującą wywieszanie Dekalogu w każdej klasie w szkołach publicznych. Jest to pierwsze tego typu prawo w Ameryce, a zwolennicy rozdziału kościła od państwa już zapowiedzieli zaskarżenie ustawy.

"Jeśli chce się szanować rządy prawa, trzeba zacząć od pierwotnego prawodawcy - Mojżesza" - powiedział Landry podczas konferencji prasowej w Baton Rouge.


Ustawa nakazuje wywieszenie plakatu z dziesięcioma przykazaniami w każdej klasie w szkołach publicznych od przedszkoli po uniwersytety. Prawo mówi, że plakat z Dekalogiem ma mieć co najmniej 28x35 cm, a przykazania muszą być łatwe do odczytania. Jest to pierwsza taka ustawa uchwalona w jakimkolwiek stanie Ameryki. Krytycy, w tym organizacja wolnościowa ACLU już zapowiedzieli zaskarżenie ustawy, twierdząc, że jest ona "rażąco niekonstytucyjna", bo łamie zasadę rozdziału kościoła od państwa.


Sam Landry powiedział we wcześniejszym wywiadzie, że "nie może się doczekać" pozwów. Zwolennicy okazywania symboli religijnych w miejscach publicznych liczą na to, że sprawa ostatecznie trafi do Sądu Najwyższego USA, gdzie spodziewają się pozytywnej dla nich decyzji konserwatywnej większości składu sędziowskiego, ustanawiającej nowy precedens.


W ciągu ostatnich lat, Sąd Najwyższy przyznał m.in. rację trenerowi zespołu futbolu amerykańskiego w szkole publicznej, zwolnionego za publiczne odmawianie modlitwy wraz z uczniami. Jednym z najważniejszych precedensów związanych z obecnością religii w szkołach jest wyrok Sądu Najwyższego z 1972 r., kiedy sąd zakazał organizowania i zachęcania do publicznych modlitw w placówkach edukacyjnych.


W przeszłości część podobnych kontrowersyjnych inicjatyw kończyła się jednak porażką pomysłodawców. Stało się tak w Oklahomie, gdzie w 2015 r. sąd Najwyższy tego stanu nakazał usunięcie pomnika przedstawiającego Dekalog sprzed budynku stanowego parlamentu. Relacje między religią i państwem reguluje w USA pierwsza poprawka do konstytucji, zakazująca Kongresowi "ustanawiania ustaw wprowadzających religię lub zabraniających swobodnego wykonywania praktyk religijnych".


Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


osk/ jm/


Kraj i świat

2024-06-27, godz. 05:20 USA/ Dom Marilyn Monroe wpisany na listę zabytków w Los Angeles Rada Miejska Los Angeles jednomyślnie uznała dom, w którym w 1962 roku zmarła gwiazda kina Marilyn Monroe, za zabytek historyczny. Ma to na celu uniknięcie… » więcej 2024-06-27, godz. 05:00 DGP: Fentanyl groźniejszy z niepewnego źródła Resort zdrowia przyznaje, że ani on ani organy ścigania nie mają kontroli nad nielegalnym obrotem fentanylem. Opioidy z niepewnego źródła mogą zawierać… » więcej 2024-06-27, godz. 04:50 Korea Północna: armia przeprowadziła udany test separacji wielu głowic Korea Północna z powodzeniem przeprowadziła test mający na celu rozwój rakiet balistycznych średniego zasięgu przenoszących wiele głowic, które naprowadzane… » więcej 2024-06-27, godz. 04:50 Syria/ Media: w izraelskim ataku zginęły dwie osoby W izraelskim ataku na cele w południowej Syrii zginęły dwie osoby i ranny został żołnierz - podała w czwartek rano oficjalna syryjska agencja SANA. Według… » więcej 2024-06-27, godz. 04:40 "DGP": Gaz ucieka z zamkniętych kopalni Ilość metanu, jaka uwalnia się z zamkniętych w Polsce kopalni węgla, może sięgać nawet 110 mln m sześc. Na tle reszty Europy jesteśmy rekordzistami -… » więcej 2024-06-27, godz. 04:40 USA/ Firma Elona Muska otrzymała 843 miliony dolarów na pomoc w deorbitacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej NASA poinformowała w środę, że przyznała firmie SpaceX 843 miliony dolarów na zaprojektowanie i zbudowanie specjalnego pojazdu zdolnego do przeprowadzenia… » więcej 2024-06-27, godz. 04:40 "Rz": Śledczy IPN zbadają obóz, w którym produkowano rakiety V-1 Prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej z Koszalina rozpoczęli śledztwo w sprawie zbrodni niemieckich popełnionych na terenie podobozu KL Ravensbrück, zlokalizowanego… » więcej 2024-06-27, godz. 03:10 Boliwia/ Media: generał Zuniga, przywódca nieudanego puczu, został aresztowany Generał Juan Jose Zuniga, były szef boliwijskiej armii, który stał na czele nieudanego puczu w La Paz, został aresztowany - poinformowały w środę wieczorem… » więcej 2024-06-27, godz. 02:30 UE/ Premier Kosowa odmówił spotkania z prezydentem Serbii; przedstawił warunki powrotu do dialogu Szef dyplomacji UE Josep Borrell potwierdził w środę, że nie doszło do zapowiadanego wcześniej na ten dzień spotkania prezydenta Serbii z premierem Kosowa… » więcej 2024-06-27, godz. 02:30 Organizacja Państw Amerykańskich o próbie puczu wojskowego w Boliwii: "Nie pozwolimy na złamanie porządku konstyt… Sekretarz generalny Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) Luis Almagro oświadczył w środę, po zakończonej niepowodzeniem próbie wojskowego zamachu stanu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »