Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-17, 17:40 Autor: PAP

Projekt: będą nowe definicje budynku i budowli do celów podatkowych

Nowe definicje budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garażów wielostanowiskowych zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który w poniedziałek został opublikowany na stronach RCL.

W poniedziałek na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. Autorem projektu jest Ministerstwo Finansów. W projektowanej ustawie znalazły się m.in. propozycje nowych definicji budynku i budowli na potrzeby podatkowe.


„Budynek będzie definiowany jako obiekt, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, wykonany z użyciem wyrobów budowlanych, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.


Dodano w nim, że przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości będzie zatem budynek wraz „z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem”, Jednocześnie zastrzeżono, że instalacje takie jak instalacja elektroenergetyczna, wodociągowa, kanalizacyjna, cieplna, telekomunikacyjna, gazowa (znajdujące się wewnątrz budynku i stanowiące jego integralną część) „nie będą podlegały opodatkowaniu, gdyż podstawą opodatkowania budynku jest jego powierzchnia użytkowa”.


„Budowlą będą obiekty wykonane z użyciem wyrobów budowlanych wymienione w załączniku nr 4 do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, a także instalacje i urządzenia, jeżeli stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową” – czytamy w uzasadnieniu.


MF podało, że poza obiektami wymienionymi w załączniku, pojęciem budowli zostaną objęte również, wykonane z użyciem wyrobów budowlanych, części budowlane urządzeń (m.in. części budowlane kotłów i pieców przemysłowych), części budowlane elektrowni wiatrowych i elektrowni jądrowych, fundamenty pod maszyny oraz urządzenia, odrębne pod względem technicznym od tych maszyn i urządzeń oraz przyłącza do obiektu budowlanego.


W projekcie znajdują się także zapisy, na mocy których zostanie ujednolicone opodatkowanie wyodrębnionych pod względem prawnym garaży wielostanowiskowych, znajdujących się w budynkach mieszkalnych. „Aby ujednolić opodatkowanie garaży wielostanowiskowych znajdujących się w budynkach mieszkalnych, proponuje się uznać garaż wielostanowiskowy w budynku mieszkalnym za część mieszkalną takiego budynku i stosować do opodatkowania takiego garażu stawkę określoną w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych” – czytamy w uzasadnieniu. Stawka, o której mowa w uzasadnieniu, wynosi 0,51 zł za 1 m kw. powierzchni użytkowej.


W projekcie znalazł się także zapis, na mocy którego do 31 stycznia 2025 r. osoby fizyczne, będące, w dniu poprzedzającym dzień wejścia w życie ustawy współwłaścicielami garażu wielostanowiskowego, muszą o tym poinformować właściwy urząd skarbowy.


Projektowana ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 r. (PAP)


autor: Marek Siudaj


ms/ drag/


Kraj i świat

2024-07-19, godz. 07:30 USA/ Trump: kandyduję, by być prezydentem całej Ameryki, a nie tylko jej połowy (opis) Kandyduję, by być prezydentem całej Ameryki, a nie tylko jej połowy; czas zasypać nasze wewnętrzne podziały - zadeklarował w czwartek były prezydent USA… » więcej 2024-07-19, godz. 07:30 "Rzeczpospolita": „Wyjście” na szefa Prokuratura liczyła, że po aresztowaniu Marcin Romanowski może pójść na współpracę, a od tego już będzie prosta droga do zatrzymania Zbigniewa Ziobry… » więcej 2024-07-19, godz. 07:20 Medioznawca o internetowych memach z "Januszem Nosaczem": to akty przemocy symbolicznej (wywiad) To akty przemocy symbolicznej - ocenił pojawiające się w internecie memy z 'Januszem Nosaczem' prof. Uniwersytetu SWPS Marek Kochan. Wskazał, że piętnowane… » więcej 2024-07-19, godz. 07:20 "Gazeta Wyborcza": Operacja Immunitet Za listem potwierdzającym, że Marcin Romanowski ma europejski immunitet, stoi związana z PiS wiceszefowa polskiego przedstawicielstwa przy Radzie Europy - pisze… » więcej 2024-07-19, godz. 07:20 NASA: łazik Viper nie poleci na Księżyc Łazik Viper, który miał szukać lodu na biegunie południowym, nie poleci na Księżyc - podała agencja NASA. Zakończenie projektu wiąże się wzrostem kosztów… » więcej 2024-07-19, godz. 07:20 Bracia Russo reżyserami piątej i szóstej części „Avengers”? Nakręcone przez braci Anthony’ego i Joe Russo filmy „Avengers: Wojna bez granic” oraz „Avengers: Koniec gry” zarobiły w sumie w kinach na całym świecie… » więcej 2024-07-19, godz. 07:20 Ekspert technologii kosmicznych: prawdopodobnie 13. człowiekiem na Księżycu będzie kobieta (wywiad) Bardzo prawdopodobne, że 13. człowiekiem na Księżycu będzie kobieta, astronautka misji Artemis II - powiedział PAP Mariusz Słonina, astronom, programista… » więcej 2024-07-19, godz. 07:10 MEN: kuratorzy zatwierdzili dotąd 29,8 tys. wyjazdów i półkolonii Kuratorzy zatwierdzili dotąd 29,8 tys. zorganizowanych wypoczynków letnich dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii, półkolonii i obozów; łącznie dla… » więcej 2024-07-19, godz. 07:10 Z muru na wystawę. Święto street artu na warszawskim Torze Służewiec Street art jest na świecie megatrendem. Jestem nim zafascynowana, uważam go za najszczerszą ze wszystkich sztuk plastycznych. Od kiedy pracuję z tymi artystami… » więcej 2024-07-19, godz. 06:50 Kucharska-Dziedzic (Lewica): w przyszłym tygodniu decyzja ws. treści projektu dot. aborcji Na początku przyszłego tygodnia ma zapaść decyzja, czy projekt noweli dot. dekryminalizacji pomocy w aborcji zostanie złożony w Sejmie z KO i Polską 2050… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »