Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-17, 16:50 Autor: PAP

Zachodniopomorskie/ Konferencja na temat 900-lecia chrztu Pomorza

Historycy i archeolodzy spotkali się w poniedziałek w Wolinie (woj. zachodniopomorskie) na konferencji poświęconej 900-leciu chrystianizacji Pomorza. W 2024 r. przypada 900. rocznica pierwszej z dwóch misji Ottona z Bambergu.

Historycy i archeolodzy spotkali się w Wolinie (woj. zachodniopomorskie) na międzynarodowej konferencji poświęconej 900-leciu chrystianizacji Pomorza i innych ziem nadbałtyckich. W 2024 r. przypada 900. rocznica pierwszej z dwóch misji chrystianizacyjnych na Pomorzu. Miały one miejsce w latach 1124-1125 i 1128, a prowadził je Otton z Bambergu (później obwołany świętym), przy wsparciu Bolesława Krzywoustego.


"Otton dobrze wycelował - nie wystarczyło tylko nawrócić elitę, ale dotrzeć do poziomu miast, większych osad, grodów, bo tam zaczęło się formowanie nowej wspólnoty. Nie tylko chrześcijańskiej, ale też wspólnoty związanej z państwowością chrześcijańską" – powiedział w trakcie konferencji prof. Stanisław Rosik z Uniwersytetu Wrocławskiego.


"Był to wielki, wybitny mąż stanu; nie tylko taki gorliwy apostoł, ale przede wszystkim świetnie zorganizowany, umiejący przekonywać, umiejący się dostosować. To jest chyba źródło jego wielkiego sukcesu. Pomijam już te wszystkie aspekty duchowe, ale one też były oczywiście bardzo ważne" – dodał.


Chrzest Pomorza dokonał się dzięki ścisłej współpracy: władcy Polski, podległego mu księcia pomorskiego oraz biskupstwa w Bambergu, które miało już na koncie misje chrystianizacyjne na Słowiańszczyźnie. Patronat nad misją pomorską w latach 1124-1125 objęło papiestwo, a jej efekt odbił się szerokim echem w ówczesnym świecie.


"Pomorzanie w jakimś sensie sami opowiedzieli się ostatecznie, po namowach Ottona, pod wpływem różnych okoliczności, za wprowadzeniem Chrystusa na pierwsze miejsce, co jest istotne. Chyba nie od początku traktując go jako jedynego Boga; wręcz przeciwnie, co widać po tym, jak w Szczecinie doszło do apostazji i przywrócono jednak kult Trzygława obok kultu Chrystusa" – przekazał Rosiak.


W Wolinie w 1140 r. na mocy bulli papieskiej Innocentego II zostało założone biskupstwo pomorskie, zaś Otton z Bambergu w trakcie swych misji założył w tym mieście dwa kościoły, co podkreślało znaczenie aglomeracji.


"Dwie misje biskupa Ottona to są momenty, natomiast sama chrystianizacja społeczeństwa trwała dekady. Myślę, że to 100-150 lat to był proces, który trwa aż do czasu, kiedy każdy mieszkaniec tych ziem znalazł się w kręgu oddziaływania najbliższego kościoła i księży. To był długotrwały proces zmieniający nie tylko psychologicznie ludzi, czyli nie tylko ich wyobrażenie o świecie i wszechświecie, ale także ich kulturę" – powiedział dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk prof. Marian Rębkowski.


"Ten świat, w którym Pomorze znajdowało się jeszcze 900 czy 1000 lat temu był światem plemiennym, pogańskim. Podczas gdy w całej zachodniej Europie tworzyła się nowa cywilizacja, pokryta siecią państw schrystianizowanych, gdzie chrześcijaństwo było tym spoiwem kulturowym, ideologicznym, religijnym. To był akt wprowadzający Pomorze do Europy" – dodał.


Dużą rolę w historii chrystianizacji Pomorza odegrał Kamień Pomorski, ponieważ to tutaj zostało przeniesione biskupstwo pomorskie z Wolina. Oznaczało to upadek Wolina, a Kamień stał się stolicą rodzącego się Księstwa Zachodniopomorskiego i siedzibą księcia. Do dziś w Kamieniu zachowana jest Konkatedra Najświętszej Marii Panny, św. Jana Chrzciciela i św. Faustyna biskupa, której najstarsze elementy sięgają XII wieku.


Międzynarodowa konferencja poświęcona 900-leciu chrystianizacji Pomorza potrwa do 19 czerwca. Można ją oglądać na żywo na kanale YouTube wolińskiego Muzeum Regionalnego.(PAP)


misz/ bar/


Kraj i świat

2024-07-13, godz. 18:00 Pakistan/ Sąd uniewinnił byłego premiera od zarzutu nielegalnego małżeństwa Sąd uniewinnił w sobotę byłego premiera Pakistanu Imrana Khana i jego żonę od zarzutu zawarcia małżeństwa niezgodnie z prawem islamskim - podał Reuters… » więcej 2024-07-13, godz. 17:50 Wimbledon - triumfatorki (dokumentacja) Barbora Krejcikova triumfowała w wielkoszlemowym turnieju tenisowym Wimbledon na trawiastych kortach w Londynie. Jest piątą Czeszką, która sięgnęła… » więcej 2024-07-13, godz. 17:50 Ekstraklasa piłkarska – Zagłębie – GKS Katowice 1:1 w sparingu W meczu sparingowym rozegranym w Lubinie miejscowe KGHM Zagłębie zremisowało z GKS Katowice 1:1 (0:0). Gola dla gospodarzy zdobył Vaclav Sejk (58), a dla gości… » więcej 2024-07-13, godz. 17:50 Tour de France - lider Pogacar wygrał po samotnej akcji 14. etap (krótka) Lider klasyfikacji generalnej Słoweniec Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) wygrał w Pirenejach po samotnej akcji na ostatnich kilometrach 14. etap wyścigu kolarskiego… » więcej 2024-07-13, godz. 17:50 Ekstraklasa piłkarska – Cracovia przegrała sparing z Sigmą W ostatnim sparingu przed startem nowego sezonu ekstraklasy piłkarze Cracovii przegrali 0:1 z Sigmą Ołomuniec. Bramkę dla czeskiego zespołu zdobył Jachym… » więcej 2024-07-13, godz. 17:40 Wimbledon - Krejcikova piątą Czeszką, która wygrała w Londynie (krótka2) Barbora Krejcikova jest piątą Czeszką, która triumfowała w wielkoszlemowym turnieju tenisowym na trawiastych kortach w Wimbledonie. Przed nią dokonały tego… » więcej 2024-07-13, godz. 17:30 Francja/ Premier Attal wybrany na szefa frakcji partii prezydenckiej w parlamencie Premier Francji Gabriel Attal został w sobotę wybrany na przewodniczącego frakcji prezydenckiej partii Odrodzenie w parlamencie. Attal pozostaje na stanowisku… » więcej 2024-07-13, godz. 17:20 Wimbledon - triumf Krejcikovej po trzysetowym finale z Paolini (krótka) Czeska tenisistka Barbora Krejcikova triumfowała w wielkoszlemowym turnieju na trawiastych kortach w Wimbledonie. W finale londyńskiej imprezy pokonała Włoszkę… » więcej 2024-07-13, godz. 17:10 Prezes PGG: odnaleziony górnik jest w stanie komunikatywnym (opis) Odnaleziony po wstrząsie w kopalni Rydułtowy 32-letni sztygar jest przytomny, w stanie komunikatywnym; aktualnie mężczyzna jest przygotowywany do transportu… » więcej 2024-07-13, godz. 17:00 Słowacja/ Polski alpinista zginął w Tatrach Wysokich Polski alpinista nie przeżył w sobotę wypadku podczas wejścia na szczyt Dwie Wieże (2311 n.p.m.) we wschodniej części Tatr Wysokich na Słowacji, poinformowało… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »