Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-16, 09:10 Autor: PAP

Szef KAS: na mój wniosek na listę sankcyjną zostało wpisanych kilka nowych podmiotów

Na mój wniosek na listę sankcyjną zostało wpisanych kilka nowych podmiotów. Obecnie to nie jest już takie proste jak na początku wojny, powiązania kapitałowe są bardziej wyrafinowane – powiedział wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda powiedział podczas spotkania z dziennikarzami, że obecnie jednym z głównych priorytetów organów KAS jest kontrola przestrzegania sankcji, jakie Unia Europejska nałożyła na Rosję oraz Białoruś po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę.


„Na 13 pakietów sankcyjnych, jakie zostały wprowadzone przez UE, do naszego prawa zaimplementowano cztery. Naszym – oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych – celem jest, aby wszystkie 13 pakietów znalazło się w polskim prawie. Większość z tych pakietów dotyczy Krajowej Administracji Skarbowej” – powiedział Marcin Łoboda podczas spotkania z dziennikarzami.


Przypomniał, że podpisane porozumienie z krajami bałtyckimi oraz Finlandią dotyczą szerokiego egzekwowania sankcji i jednolitego podejścia do kontroli na granicach z Rosją i Białorusią. Wyjaśnił, że obecnie prowadzone są wzmożone kontrole towarów wjeżdżających do Rosji i na Białoruś, nawet jeśli ma to być wyłącznie tranzyt przez terytoria tych państw. Dodał, że mimo zwiększenia dokładności kontroli nie ma kolejek na przejściu granicznym między naszym krajem a Białorusią.


„Wpisów na listę sankcyjną dokonuje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na mój wniosek na tę listę zostało już wpisanych kilka podmiotów. Obecnie to nie jest już takie proste jak na początku wojny Rosji z Ukrainą, kiedy na listę trafiały podmioty z udziałowcami z Rosji czy Białorusi. Te powiązania kapitałowe są bardziej wyrafinowane, dlatego udziały tych podmiotów trzeba weryfikować w kilku krajach UE” – powiedział wiceminister Łoboda. (PAP)


autor: Marek Siudaj


ms/ drag/


Kraj i świat

2024-07-25, godz. 02:50 Serbia/ Nakaz aresztowania trzech inżynierów firmy zbrojeniowej podejrzanych o szpiegostwo Na wniosek prokuratury w Valjevie sąd zarządził w środę 30-dniowy areszt dla trzech inżynierów firmy zbrojeniowej Kruszik, należącej do skarbu państwa… » więcej 2024-07-25, godz. 02:20 USA/ Biden: Ameryka jest w punkcie zwrotnym, demokracja jest w Waszych rękach (krótka) Ameryka jest w punkcie zwrotnym, musi wybrać między nadzieją a nienawiścią, między pójściem naprzód a pójściem wstecz, demokracja jest w Waszych rękach… » więcej 2024-07-25, godz. 01:30 USA/ Trump oskarża Harris o ultraliberalizm i wspieranie "egzekucji dzieci" Republikański kandydat na prezydenta USA Donald Trump podczas wiecu wyborczego w Karolinie Północnej w środę zaatakował kandydatkę Demokratów Kamalę Harris… » więcej 2024-07-25, godz. 01:10 Ukraina/ W jednostce wojskowej w obwodzie charkowskim doszło do strzelaniny, trzech żołnierzy nie żyje W obwodzie charkowskim na Ukrainie w jednej z jednostek wojskowych doszło w środę do strzelaniny, w wyniku której zginęło trzech żołnierzy, a czterech… » więcej 2024-07-25, godz. 00:40 Strefa Gazy/ Hamas: Netanjahu swoim przemówieniem w USA pokazał, że nie chce rozejmu Przemówienie premiera Izraela Benjamina Netanjahu przed Kongresem USA było pełne kłamstw i pokazuje, że nie chce on zawarcia zawieszenia broni w Strefie Gazy… » więcej 2024-07-25, godz. 00:10 Will Smith szykuje się do nagrania nowego albumu Fani muzycznej twórczości Willa Smitha mogą zacierać ręce. Gwiazdor podpisał właśnie kontrakt płytowy z nowo powstałą niezależną wytwórnią muzyczną… » więcej 2024-07-24, godz. 23:50 Reuters: według źródła w rządzie USA negocjacje o zawieszeniu broni w Gazie są bliskie końca Wydaje się, że negocjacje w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy między Izraelem i Hamasem są bliskie końca, a prezydent USA Joe Biden omówi w czwartek… » więcej 2024-07-24, godz. 23:10 Paryż/piłka nożna - wyniki turnieju mężczyzn Wyniki pierwszych meczów olimpijskiego turnieju piłki nożnej mężczyzn: grupa AGwinea - Nowa Zelandia 1:2 (0:1)Francja - USA 3:0 (0:0)grupa BArgentyna -… » więcej 2024-07-24, godz. 23:10 Paryż/piłka nożna - Mascherano po meczu z Marokiem: nigdy nie widziałem takiego cyrku 'Nigdy nie widziałem takiego cyrku' - powiedział trener olimpijskiej reprezentacji Argentyny Javier Mascherano po porażce z Marokiem 1:2 na inaugurację turnieju… » więcej 2024-07-24, godz. 23:10 USA/ Netanjahu w Kongresie: Iran zagraża naszej cywilizacji, powołajmy nowy sojusz przeciwko Teheranowi (opis) Irańska 'oś terroru' zagraża cywilizowanemu światu, USA i Izrael muszą się jej wspólnie przeciwstawić, dlatego powinny utworzyć nowy antyirański sojusz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »